• eski yunancada sozcuk anlami dipsiz u¢urum olan kelime.. "haos" olarak telafuz edilir..

yunan mitolojisinde yeralti dunyasinin efendisi olan ilk tanrinin da adidir aynı zamanda..

ilk ¢ag felsefesinin kozmoloji anlayi$inda ise, evrende duzenlilik egemen olmadan onceki u¢suz bucaksiz bo$luk, bi¢imsizlik, ya da karma$a durumuna gonderme yapar..
    eski yunancada duzen, uyumlu birlik anlamina gelen kosmosun, ozellikle empedokles eliyle, "duzen olarak evren" bi¢iminde evrenle ozde$le$tirilmesiyle, onun kar$isinda da duzenin, uyumun kar$iti olarak khaos konmu$tur.. empedokles i¢in khaos birle$tirici bir gu¢ olan erosla birlikte evrenin yaratili$ini a¢iklayan iki gu¢ten biridir.. herakleitosun bir adim daha ileri giderek kosmosu nomosla ozde$le$tirip "doga yasasi" anlayi$ini ba$latmasiyla khaos yasaya da kar$it olmu$tur.. boylelikle khaosun** kargasaya, anla$ilamayan, denetlenemeyen, kestirilemeyen durumuna denk du$en ¢agda$ kullaniminin, kosmosun khaos kar$isindaki zaferini oven kozmogoni soylenlerinde temellendigi soylenebilir.. kutsal kitaptaki yaratili$ oykusu bunun iyi bir ornegidir..
    dogu felsefesinde de khaos* bu anlamiyla yasanin kar$iti olarak ele alinir (bkz: adharma)..

khaosun bu yasasizlik baglamindan yola ¢ikilarak modern zamanlarda olu$turulmu$ bir anlam ¢er¢evesi i¢in (bkz: anarsi)
  • bundan bir buçuk ay önce bir arkadaşımın evinde bir kadınla tanıştım. neşeli, cin bakışları, hızlı düşünen beyni ve sempatik tavırlarıyla beş dakikada ilgimi çekti ve muhabbet etmeye başladık. izmirliydi, istanbulda okuyordu, okullar kapanmış, kaldığı yerden ayrılmış, hindistan'dan gelecek müstakbel eşini beklemek üzere birkaç günlüğüne arkadaşlarımın evine yerleşmişti. bu vesileyle bol bol görüşmeye başladık. konuştukça benzerliklerimizi, geçmişimizi, deneyimlerimizi, çıkarımlarımızı, hayata bakışımızı, sevgimizi, insanlık anlayışımızı gördük birbirimizde.

gerçek aşkın mutluluğunu tadana kadar, her türlü testten geçer ya insan; vize problemleri nedeniyle müstakbel eşin sürekli geliş tarihi ertelenmeye başladı. khaos'un daha uzun süreyle rahatça kalacak bir yere ihtiyacı vardı. daha önce yine yardım amaçlı olarak en yakın arkadaşlarımı evine misafir etmiş ama bu sürede ilişkilerimde sıkıntı yaşamış olduğum için, genel olarak bu konuya isteksiz olsam da, söz konusu khaos, uluslararası bir aşk, birbirine kavuşmak isteyen insanlar olunca, istersen bende kal deyiverdim. ne de olsa kedilerimle çok iyi anlaşıyordu, sevgi doluydu ve muhabbeti boldu.

ve böylece iki kadının hayatı birbirine karışmaya başladı.

geçirdiğimiz bir buçuk ayda, yaşadığımız dönüşümü herhalde en iyi evdeki kediler anlar. ne khaos eski khaos, ne de melanippe eski melanippe oldu, bütün yaşam deneyimlerimizi, geçmişle hesaplaşmalarımızı, geleceğe dair umutlarımızı, benliğimizi paylaştık. hergün yaşadığımız deneyimleri eve getirdik, evirdik çevirdik, düşündük, dersler çıkardık. söz konusu iki algısı açık insan olunca, telepati doğallık kazandı. her anımız aşkla geçmedi elbet, bunca derin muhabbet arasında iki tane sözünü esirgemeyen ve kendine inancı kuvvetli insanın kavramsal muhalefetini dindirmek bazen kolay olmadı, yine de bütün muhalefetin amacının aslında karşındaki korumak, kollamak olduğunu iki taraf da biliyorsa, doğru iletişimle, her duygu sevgi ve anlayış denizinde gerçekten akıp gidiyor. yeni tanıştığın bir insanın yanında kendini anlaşılıyor, güvende ve huzurlu hissetmek, gerçekten hayatın bir lütfu oldu. koşulsuz sevgiyle, ruhumun içini dolaşıp beni gerçekten anlamak isteyen bakışlarında huzur buldum. onda kendimi buldum.

ve sonunda bizim müstakbel eş bu hafta başında geldi. mutlu sonla biten bir aşk hikayesine tanıklık etmek, onların mutluluğunu paylaşmak, çorbada belki bir yerinden tuzumun bulunması hissi beni çook mutlu etti. sanırım en çok görmeye ihtiyacım olan şeyi verdi bana bu kadın, sevginin doğru insanlar arasında zaman ve mekandan bağımsız olarak var olabileceğini, istedikten sonra dağların tepelerin aşılabileceğini hatırlattı bana. içimden gelerek yaptığım bir iyiliğin bana saygısızlık ve kıymet bilmemezlik olarak dönmediği güzel günleri gösterdi. açıkça paylaştığım korkularımı anladı, saygı duydu ve sevgiyle şifa verdi.

varlığın için çok teşekkür ederim dostum, goa yolları bizi bekliyor biliyorum, ve önümüzde paylaşacağımız bir ömür var, onu da biliyorum, yeni hayatın sana en güzel duygu ve olayları getirsin, geleceğin aşkla dolsun.
  • yunan mitolojisinde her şeyden önce varolan, kendi kendini yaratmış, kelime anlamıyla boşluk, uçurum, karanlık, belirsizlik olan ilk tanrı/tanrıça (cinsiyetsiz ender ölümsüzlerdendir) sonra canı sıkıldı yalnızlıktan die gaia'yı yaratmış ve başına bela almıştır (yoksa eğlence mi?:)
  • mitolojide kainat yaratılmadan önce varolan sonsuz boşluk. gece(nyks), gündüz(hemera) ve havanın(aither) khaos'tan doğduğu söylenir.
  • 3 ay önce , "şşt çocuk , sen dm misin ?" sorusu sonucu tanıstigim ve beni sozlukle tanıstıran arkadasım . kendisi isik universitesinin essential bir şahsiyetidir . o da benim gibi calculus'u çok (bkz: sarcasm) sever . bir de anneme "bana hırka or" dememe sebep olmuş , her zaman giydiği bir hırkası vardır . vampir peleriniyle acayip karizmatik durur . insan ötesi bir varlıktır (bkz: elf) kanımca .
  • her goz goze geldigimizde illa ki ya selam veren ya el sallayan bir hatir sinas bu hanimefendi ama ben o kadar okuzum ki ayiptir soylemesi, -ya da unutkanlikta goldenwand beyfendi elime su dokemez diyim anlayin- bu kisi bana iki guldugunde ben de guluyorum ayri ama "kim lan bu" diye de kendi kendimi yiyorum.. ayip oluyor biliyorum -ki kendisi de anliyordur her halde "bu salak yine tanimadi beni" diyordur da kibarligi saolsun, suratima karsi o kadar sevecen ki. yerim onu ben..
  • yahu vallahi tanıdım diyorum.

yeminle bak:)

en kısa zamanda angel witch ile kendermore oynayacağımız kişi. evet!

bak walla tanıdım..
  • merdivenden cikarken ilk ben gorup yoneldim bu khaos yaratigina ama bir anda kendimi uzunca bir kuyrugun ortalarinda buldum elimde bir q-matic numarasiyla... olmuyor boyle, simdiden rezervasyon talep ediyorum bir dahaki seferler icin.

poncik beslemeye baslamis bu, cok sevdik, mincikladik falan... hep boyle mutlu gorelim diyor, "o kalem iyi durmustu" diye de ekliyoruz...
  • manyak bu be. kıpır kıpır. daha ilk tanışmada pis mis bişeyler dedi bana.. bir gerçek var onuda belirtmek gerek yüzünü bir saniye asdığını görmedim. kıpır kıpır, cıvıl cıvıl neşeli birisi; yanıma oturup sen kimsin diye sormasıyla ilk tanışmada kanımın ısındığı bir yazardır kendisi.
  • antik yunan sözlüğüne göre düzenden ve evrenden önce var olmuş boşluk.

m.c. anday şiiriyle olympostan boşluk yolluyorum size. zeus olsa şimşek, yağmur yollardı.*

düzenli dünya

bayılırım şu düzenli dünyaya
    kışı yazı
    baharı güzü
    gecesi gündüzü sırayla.
    ağaçların kökü içerde
    bütün ağaçların kökü içerde
    dalların başı yukarda
    insanların aklı başında
    bütün insanların aklı başında
    beş parmak yerli yerinde
    baş işaret orta yüzük serçe.