• yettiniz ulan takim tutar gibi parti tutuyorsunuz. (bkz: ben kendi takimlarimi tutuyorum)

alin size dunya lideri (bkz: jose mujica)

beyinleri yok fikirleri var.
  • benim icin mahsuru yok.

show dunyasi mi lan bu lider karizmasi bekliyorsunuz ? basbakanin gorevi belli, onu yapacak. bunu yaparken sahip olmasi gereken en onemli sey "karizma" degil, "durustluk". en olmamasi gereken, ortaya ciktiginda gorevinin sona ermesi gereken sey ise "yalan".

nasil bir lider profili varsa kafanizda bilmiyorum ama olmasi gereken rte'nin tam tersi.
  • uzunca bir müddet katıldığım bir tespitti bu. şimdi ne kadar yanlış olduğunu daha iyi kavradım.

önceden şu yüzden katılıyordum:

-kılıçdaroğlu gerek kürt meselesinde, gerekse başörtüsü sorununda akp'ye yakın bir takım söylemler içerisindeydi. ancak chp içerisinden gelen çok ciddi homurdanmalar ve hatta baş kaldırmalar söz konusuydu.

-kılıçdaroğlu bu süreçte gerçekten alışık olmadığımız bir tutum sergiledi. ne masaya yumruğunu vurup parti içi muhalefeti susturdu, ne de söyleminden geri adım attı.

-başbakana karşı "recep" diye hitap etmesi, sağ merkez seçmenin tepkisini topluyordu. sağ merkez için devlet otoritesi önemlidir. bahçeli de bunu iyi bilen birisidir mesela.

şimdi gelelim neden fikir değiştirdiğime:

- kılıçdaroğlu hem chp'yi deniz baykalın partisi çizgisinden halkın partisi çizgisine kaydıracak keskin bir dönüş yaptı. hem de bunu yaparken soft power kullanarak parti içi ayrılıkları, küsmeleri engelledi.

-kılıçdaroğlunun en büyük yeniliği de eski mhpli mansur yavaşı ankarada aday göstermesi, erbakanı fatihe aday göstermesi gibi pek çok farklı kesimden ve özellikle de sağ kesimden adaylar göstermesi oldu. ideolojik tavır takınan bir chp ne gerçek solun, ne de sağın oylarını alamaz. chp çok farklı bir zemin üzerinde oturuyor. sert söylemlerle, solda tek parti konumundayken bile solun bütün oylarını toplayamazsınız. bana kalırsa şu an chpnin başında kılıçdaroğlu değil de bahçeli olsaydı, chp ikinci parti olarak bile kalamazdı.

-son olarak da şunu fark ettim. ben akplilerin sözleine kanmışım. halbuki akplilerin sevmediği lider tipi, tam da ihtiyacımız olan lider tipi. bize demokrat bir lider lazım. tıpkı ecevit gibi. ben eceviti 2001 krizi yüzünden pek sevemedim. ama demokratlığına kimse söz söyleyemez. kılıçdaroğlu da türk siyasetinde böyle bir yer kaplar diye düşünüyorum. başbakan olur mu bilmiyorum. ama şunu biliyorum ki, akp seçmeninin çok seveceği bir lideri daha kaldırmaz bu ülke. suriye gibi bir devlet olur çıkarız. ayrıca bu adamların karizma sevgisi, pkk sempatizanlarının apo sevgisiyle benzerdir. apo da karizmatik bir liderdir. şöyle ki, kendi deyimiyle "kitlelerin istemediği şeyleri, onlara dayatabilen" bir liderdir. tabii apo siyaset bilimini çok iyi bilir ve otorite konusunda da belli ki birikimi vardır. işte akplilerin de istediği tam olarak budur. akp seçmeni bundan 6-7 sene öncesi kürt meselesi hakkında devlet bahçeliden bir gram farklı düşünmüyordu. ama şimdi bdp ile paralel fikirlerinin olduğunu, seçtikleri adamların imralı canisiyle kafa kafaya verdiğini bile kabullenemiyorlar.
  • kendi halinde bir insandır.fazla kızdırmamaya gelmemekle birlikte şöyle bir sözde dilimizde mevcuttur.(bkz: sessiz atın çiftesi pek olur)
  • sağ siyaset "lider, güç, teklik" kodlarıyla çalışır.
    sol siyaset de "kitle, dayanışma, çoğulculuk" kodlarıyla çalışır.

karizmatik liderler ancak sağ siyasette iş yaparlar. sol için önemli olan kişilerin karizması değil, özverisidir. o yüzden kemal kılıçdaroğlu'nun karizmatik olması gerekmez.

"ay kılıçdaroğlu'na mı vericem? adam çok sönük yha" diyenlere de sözüm şu: bir başbakanın karizmatik olması gerekmez. ha, sen tâbi olacak adam arıyorsan, o başka.
  • tam da oy vermek için yeterli olan gerekçe. sizin anlayışınızla "karizması olan" liderlerden çektiğimiz yeter.
  • bir zamanlar onemliydi. artik hic degil. eger bir gun turkiye dusman isgalinden kurtulursa tekrar lider karizmasi aramaya baslariz adaylarda.
  • sırf biri karizmatik diye oy veriliyorsa neden erdoğan iktidar'da diye karşılık vermekten kendimi alamadığım başlık.
    çoğu seçmenlerin bilinçsizliği de böylece kendiliğinden ıspat olundu.
  • chp'in adım adım yükselişine mani olmayan yoksun oluştur.
hesabın var mı? giriş yap