• zeus’un oğlu olduğu söylenirse de, onun marathon’un oğlu olduğuna inananlar da vardır. kendi adını taşıyan şehirlerde krallık yaparken öldürüldü.
 • sisifosun kralı olduğu ülke
 • medea ile jason ın altın postu caldıktan sonra yerlestikleri bir yunan sehri... ayrıca jason buranın hukumdarının* kızı ile evlenmistir*..
 • orta hellasi peloponessosa baglayan isthmus yakinindaki antik kent. kaynaklar* boldur, caziptir bundan dolayi. akrokorinth, yani kalesi, normal bir akropolis icin cok fazla yüksek ve sarptir; zaten kent bunun kuzey eteginde su kaynaklari olan kisimda kurulmu$tur.

  neolitik ve erken helladik yerle$im geni$ bir alana yayilmi$tir. sonrasinda kent, demir cagina dek terkedilmemi$tir, ancak yogun yerle$im de görmemi$tir. i.ö. 10. yy.dan itibaren sürekli bir geli$im gösterir corinth kenti. denizcilikteki ba$arilari tarti$ilmaz. seramiklerini i.ö. 8. yy.da* delphoide; az sonra ithaka ve icerlerde bulunan epirüsde* buluruz. vs vs vs. kolonizasyon hareketinde önde gider. corinth seramigi i.ö. 6. yy. ortalarina dek piyasaya egemen olmu$, hellen dünyasi'nin anasini aglatmi$tir.
  mimarîde dor düzeninin geli$iminde önemli rolü olmu$ bir kenttir.

  daha cok anlatacak $ey var, ama ne benim yazacak sabrim ne de gücüm kaldi bugünlük. devami haftaya.
 • oidipus'un yetişip büyüdüğü krallık
 • karadan gemileri yürütmeyi denemiş ilk devlettir. istanbul kuşatması sırasında fatih sultan mehmet'in de bu olaydan esinlendiği söylenir.
 • (bkz: corinth)
 • atina'ya 1 saat mesafede olan şehir; antik korintos, ege ile yunan denizini ayıran 6 km lik devasa bir kanal ve plajlarıyla tatil yapmak ve fotoğraf çekmek için ideal mekan; fiyatları da atina ile kıyaslanınca gerçeken çok uygun.
 • yunanistan ana kıta ile mora yarımadasının ayrıldığı yerde bulunan, yanından trenle geçmesi çok zevkli ve yazın cıvılı cıvıl olan bir yunan şehiri. burada büyük bir kanal bulunur ve üzerindeki köprü 79 metre yükseliğinde olup bungee-jumping kültüründe mabet yerlerinden biri olarak bilinir.
 • yunanistan'ın güzel ve küçük şehridir.
  buradaki 5 aylık izlenimlerini aktaracak olursam;
  insanlarının çoğu yardımsever. türk olduğunuzu duyunca sarılanlar bile oluyor. türk dizilerini kaçırmıyorlar.
  kışın cafeler ve barlar şehrin merkezinde iken yazın bunlar sahil kenarına taşınıyor.
  genel olarak ucuz bir şehir. pazar günleri pazarı olur(pazar günleri çoğu yer kapalı). ab supermarket en ucuz süpermarkettir.
  2 euro'ya sahil kenarında ferah ve geniş bir rockbar'da biranızı yudumlayabiliyorsunuz.9 euro'ya lokantada şarap, doyanakadar et ve salata yiyebiliyorsunuz.
  kanal biraz şehrin dışındadır. tren gar'ı da aynı şekilde. şehiriçi ulaşıma gerek yoktur zaten 1 defa gördüm otobüs. heryer yürüme mesafesinde. bisikletler için idealdir.
  yerel halk pek ingilizce bilmez.çok genç yok zaten.gençlerde konuşmaya utanırlar.
  üniversite küçük, liman tarafındadır.
  genel olarak fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir sürü yeri vardır.
  kale'si şehrin uzağındadır. çıkmanızı öneriririm.
  naziler şehrin merkezin yer bellemişler orada takılıyorlar. aman diyim uzak durun.
  havası bizim izmir gibidir.kışın geceleri 5 dereceye kadar düştüğü olur yazın ise kavurur.
  couchsurfing'te kolay kolay host bulamazsınız. yardımcı olabilirim bu konuda.
  bahşişle çalışan iki tane yer biliyorum. hesabı istediğinizde isterseniz domuza bahşiş bırakabiliceğinizi söylüyorlar.
  ve son olarak kızları çok güzeldir ama erkekleri de bir o kadar yakışıklı.bundan dolayı çok şansınız yoktur.
hesabın var mı? giriş yap