• (bkz: ölüler de sanıyor ki diriler her gün helva yiyor)

erken gelen debe editi: #evdekal
  • valla onu bunu bilmiyorum da, karantina başladığından beri -an itibariyle- evli olan, kadın erkek fark etmeksizin tüm yakın arkadaşlarım beni arayıp "şerefsiz oralarda çok mutlusun di mi?" deyip kapatıyorlar. büyük konuşmak istemiyorum fakat 3 haftalık şu süreçte dünya, ailem ve sevdiklerim için endişelenmek dışında, evde bir gram insan/eş ihtiyacı hissetmedim.

bir aralık her şey düzeldikten sonra bu konu ile ilgili yardım mı alsam diye düşünmedim değil yalan söylemeyeyim şimdi. ama kendime maddi manevi bu kadar yetiyor olduğum için kimseden özür dilememeliyim diyerek karantinadaki tek iç hesaplaşmamı da bu vesileyle çözmüş oldum.

çoğunluk bizi kendi değer yargılarıyla o kadar baskılamış ki kendi sessizliğimizle beş dakika baş edemez hale gelmişiz çok ilginç. her nasılsa önceden hatları belirlenip tanımlanmış korkunç bir "kaliteli zaman" geçirme faşizmi var. bir partnerimiz olmadan mutlu olunmayacağına o kadar ikna edilmişiz ki arada bir de olsa susmayı gram beceremiyoruz. yalnız mısın? evlen! evlendin mi? karınla kocanla evde aşırı eğlen. sakın şişmanlama evde spor yap. ha unutmadan çocuk yap. yaptın mı? aynı korkuları onlara da yükle. herkes kabul görmeye, beğenilmeye ve birbirine aşırı bağımlı.

"mükemmel hayatlarınıza" imrenip kıskançlıktan "siz evlisiniz ama aslında çok mutsuzsunuz tamam mı? :((" demiyorum. sadece çok kalabalıksınız ama o kalabalığın içinde de aşırı yalnızsınız bence. bilin istedim.
  • bekar ve yalnız yaşayanlar için geçerli olsa gerek. annem ve babamla yaşayan bir bekar olduğum için, şahsen hala düşünmüyorum.
    edit: anne ve babama ilave bir de kedim olduğunu yazmayı unutmuşum.
  • lan yeminle tam da bunu düşünüyordum.

mikkemmel bir tespit. tebrik ediyorum.
  • ben aksine yeni biten ilişkimin ne kadar da doğru zamanda bittiğini düşünüp seviniyorum. iyi ki bitmiş diyorum. düşünsene sevmediğin anlaşamadığın biriyle aynı evde karantinada olduğunu aman allahım dünyanın en kötü hastalığı bile bunun yanında hafif bir burun akıntısı gibi kalır.
  • evlenin evlenin, ya mutlu olursunuz, ya filozof...
    (sokrates)
  • evdeki hayvanla, çiçeklerle konuşmanız böyle dönemlerde doğal.
    sorun olan onların sizle konuşmaya başlaması.
    psikiyatristlerin bildirisi var.
  • ingilizcesi olanlara benden tüyo.

şu egitime bi girin : https://www.coursera.org/…the-science-of-well-being

evlilik şart şu şart bu şart demeden mutluluk nası bişeydir anlamanız için süper fırsat. ücretsiz 10 haftalık, yale üniversitesinde verilen ve giren herkesin hayatını değiştirdiğini iddia ettiği bir ders.
    covid sebebiyle ücretsiz.

evde sıkılmayayım diye evleniyosanız da geri zekalısınız demektir.
  • koronadan sonra hiç düşünmüyorum, evde kendimle bile geçinemiyorum şu günlerde.ikinci kişiyi ellerimle diri diri boğarım ben!
hesabın var mı? giriş yap