• limitini 20.000'de tutarak bankayı çıldırtıyorum. nasıl arıyorlar, nasıl taciz ediyorlar limit yükselsin diye keşke görseniz.

edit: imla
  • öncelikle mükemmel birşey yani benim gibi harcamasını bilenler için harikalar diyari gibi. tahmini olarak 14 yıldır kullanıyorum. tavsiye vermemek ile birlikte kendi kullanim biçimimi anlatacağım.

*kredi kartınızın limiti gelirinizin 4/1 i geçmeyecek.
    *maaşımı yattığı gün günlük faize aktarırım ve kart ödeme gününe kadar param orada işlemeye devam eder.
    *pahalı ürünler alacaksam eğer kart limiti artışına giderim ve kart borcu sıfırlamadan asla o ürünü gidip almam-örnek buzdolabı -
    *kart ödemelerimi sürekli vaziyette asgari tutardan fazla öderim eğer faizden aldığım para kredi kartının asgarî yatırımının faizinden fazlaysa asgarî öderim.
    *şartlar ne olursa olsun kart harcamam ay sonu maaşımın - örnek verilen eşyalar hariç ise- 4/1 ini asla geçirmem.

bugün buzdolabınız bozuldu eee napacaksin bekleyecek misin ? sorusuna da cevap vereyim;

*asla beklemem zor durumlar için minimum maaşımın 3 katı parayı ihtiyaç akçesi için saklarım gerektiği takdirde o parayı kullanırım ve ihtiyaç giderildikten sonra ilk işim ihtiyaç akçesini tekrar yerine koymak olur.

yazımın sonuna gelirken son eklemelerim, türkiye cumhuriyeti gibi ülkelerde- canım ülkem bu arada- yaşarken ihtiyatli olmak zorundayım bugün çalışıyor olabilirim , yarın işsizlik kapımı çalabilir veya hastalıklar ile güreş yapabilirim.

önemli not: asla yatırım tavsiyesi değildir.
  • sevgiline,eşine kredi kartı vermeyin nakit verin.harcama oranı duser.nakiti cüzdandan,çantadan çıkarmak zordur.(swh)
  • böyle ufak tefek harcamaları olup kk hakkında atıp tutanlar olunca çok gülüyorum. yanlış anlaşılmasın kimseyi aşağılamıyorum ama gerçekten lazım olmayınca atıp tutması kolay. kredi kartını tişört pantolan ayakkabı almak için kullanıyorsanız dedikleriniz doğru. çocuğunu özel okula yazdıran vatandaş yeri geliyor yıllık 200k çektiriyor. hadi buyur öde bunu nakitle, ya da limiti maaşının 1/4 olan kk ile. geçen sene evlendim 100k mobilya 50-60k da beyaz eşya tuttu. bunu kk'sız öde bakalım genç dostum da göreyim.
  • 2023 yılı kredi kartı harcamaları tarihi rekor kırmış. iyi de aynı şekilde kredi kartı borçları da aynı olmuş. gemi battı, sandala binenler gitti. bizde jack gibi ağaç üstünde sürükleniyoruz. görsel

bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu'nun (bddk) verilerine göre, kredi kartı borçluluğu 2023 yılında rekor seviyeye yükseldi. 2022 yılında 446 milyar lira olan toplam kredi kartı borcu miktarı, 2023 sonunda 2,5 kat artarak 1,1 trilyon lirayı aştı.
    link
  • kredi limitini kendi cebindeki paraymış gibi kullananları görmüş olduğumuz başlık olmuş. kredi kartını kullanmayı bilmiyorsanız bari kötülemeyin kardeşim.

düzenli ödeme yapan insan için inanılmaz bir konfor sağlar. aylık harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz. taksit ve puan faydaları ekstradır.
  • ekstre gelene kadar gerçekten enflasyon yokmuş gibi hissettiren icat.

yakın zamanda şahit oldum bu duruma.

kahvaltılık almaya diye evden çıktım, yolda cüzdanımı almadığımı farkettim. eve dönmeye üşendim ve atm’den karekod ile bir miktar para çektim. nakit ödeme yapayım dedim ama o da ne para yetmedi ulan. 2-3 ürün iptal ettim.

iliklerime kadar hissettim enflasyonu. ekmek almaya para kalmamıştı.

geekten değişik bir algı.
  • iradesi düşük, hesabını bilmeyen ve açgözlü insanlar için büyük tehlike, ayağını yorganına göre uzatan insanlar için ise büyük nimettir.

eğer kredi kartınızın ekstresi geldiği zaman bankaya 'bu ne lan' diye küfür ediyor veya ekstre ile kavga ediyorsanız bunu kullanmayın. hatta kapattırın. hiç bir banka sizin harcadığınızdan daha fazlasını o ekstreye yazmaz. sizin yapmadığınız harcamayı 'kart aidatı' dışında oraya işleyemez.
  • 2023 yılında sadece bir karttan yaklaşık 5500 tl bonus kazanmışım. uçak biletlerini, taksitleri başka kart avantajlarını saymıyorum. vaktinde, tamamını ödedikten sonra sorun yok. kredi kartını türkiye’de ilk çıktığından beri kullanırım. bunlar benim kartı avantaja çevirme imkanımın olması ile alakalı. genel itibarı ile dezavantajları çok çok daha fazla.

ne yazık ki ekonomik krizden dolayı artık insanlar yaşamak için borçlanıyorlar. en kolayı da kart.

çocukluğumda yırtılan ayakkabılar tamir edilir, delinen çoraplar dikilir, toplu taşıma kullanılır, sökülen kazak iplerinden yenisi örülürdü.

önce tüketici toplumu olmaya alıştırıldık. her gördüğümüzü alır olduk. markete aklımızdaki liste ile girip, gerekli gereksiz şeylerle dolu sepetlerle çıktık. başrolde tabii ki kredi kartı. cebinizde paranız yoksa bir ekmek alamazsınız, ama kart her şeyi hallediyor. acı gerçek ekstrelerde yüzümüze çarpıyor.

artık devir değişti. faiz oranları arttı. ödenemeyen borç çok kısa sürede altından kalkılmaz hale geliyor. mümkün olduğunca, kart sayesinde bize sunulan imkanları yararımıza kullanıp harcamalarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. kötümser olmak istemiyorum ama şimdi yaşananlar sadece fragman.

çok kişinin canı yanacak.
  • hükümetin son dönemdeki en etkili vergi toplama aracına dönüşmüştür.

kimsede nakit olmadığı için simitçi, kahveci, gazozcu kredi kartıyla satış yapmakta ve vergi kaçıramamaktadır.

esnaf tayfası her ay fellik fellik gider gösterebilecek fatura arayışına girmektededir. işte bunlar hep kredi kartından.
hesabın var mı? giriş yap