• alfabeyi bile kaçak kullandıkları içindir.
  • bir latin olarak çok yadırgadığım durum.
  • (bkz: kürtler siksin seni)

gına geldi amk. gün geçmesin ki malın biri yok efendim kürtler şöyle, kürtlerin bu su yok, millet değiller diye ortaya çıkmasın. he amk biz hala eşek sikiyoz, işaretlerle anlaşıyoz, elektrik çalıyoz, arada birde türkler bize bakmiy diye serzenişte bulunuyoruz. bi bitmediniz yeminle.
    hindistan marsa araç göndermiş sizin oradaki kolonilere saldıracakmış sen buna laf et yarram düş artık kürtlerin yakasından.
  • göt lalesine bak hele, alenen insanları kin ve nefrete yönlendirmek için başlık açmaktan çekinmeyen dırro kendisine tepki gelince pişkinlik ve arsızlıkla suçluyor.
    türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan kürtlerin latin, diğerler devletlerin içerisinde yaşayanların ise arap alfabesini kullanmasından dolayı bilinen kendilerine ait alfabesi olmaması bir millet olmadığının bir kanıtı olamaz.

halihazırda dünya üzerinde kullanılan alfabe sayısı ile var olan millet sayısı arasında nasıl bir eşitlik yoksa kürtlerin de kendine has bir alfabesi olmaması aşağılanacak bir durum değildir.
  • sektör.

adamlarda x var lan. bildiğin seksi, sex diye yazabiliyorlar.

daha ne olsun amk?
  • dedi latin alfabesi kullanan bir türk.bir hint-avrupa dili olan kürtçe'nin latin alfabesi kullanması garipsenecek şey doğrusu.oysa ki türkçe öyle mi bakınız dedeleri geçmişte arap ve kiril alfabelerini kullanmayıp oturmuş kendilerine has bir alfabe geliştirmişler!
    kendi dilinin geldiği yeri de bugün kullandığı alfabenin gerçek sahiplerini de bilmeyen birkaç canlının gelip burda kürt dilini eleştirmesi komik.gidin önce kendi tarihinizi öğrenin!
  • trol beyanıdır. (hakaret değildir)

böylelerini umursamayın efenim.
    neden mi? çünkü, dünyada kendine ait alfabesi olan çok az etnik ırk var. ancak alfabe denince sadece bu ırklar/ülkeler/insanlar akla gelmiyor. alfabe diyince "ortaya çıkışı bilinen, genel kabul görmüş harfler" akla geliyor.

şimdi, trol beyanıdır'ı neden hakaret değildir diye belirtmek zorunda kaldım, o kısma da değinelim.
    herkesçe bilindiği gibi burası "kutsal bilgi kaynağı" ancak konuyu açan suser trol sadece belirli bir etnik ırk üzerinden hareket ederek, hedef aldığı için böyle tanımladım ve bu hakaret değildir .

şimdi eğer trol olmasaydı, başlığı belirli bir ırk üzerinden değil de genel olarak "alfabesi olan veya olmayan ırklar" diye konu açardı ve kürtleri de diğer yüzlerce ırk gibi (ingiliz, alman, türk) alfabesi olmayanlar kategorisine koyardı.

edit: trol beyanının sebebi.
  • ahah dalyarak sanki türk'ün iranlı'nın alfabesi var. günümüz'de anca 3-4 tane ülkenin kendi alfabesi var.
  • latin alfabesi ve arap alfabesi yüzlerce ülkenin alfabesi değil mi?

kürtçe veya kürt dilleri, hint-avrupa dil ailesine bağlı hint-iran dillerinin kuzeybatı iran koluna giren ve türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, suriye'nin kuzeyi, ırak'ın kuzeyi ve kuzeydoğusu ile iran'ın batısında yaşayan kürtler tarafından konuşulan bir dil grubudur. orta doğu'nun arapça, türkçe ve farsçadan sonra en çok konuşulan dördüncü dilidir. başlı başına tek bir dil değil türk dilleri örneğinde olduğu gibi birçok farklı lehçeden oluşan bir dil grubudur. türkiye'de kürtçe ile kastedilen büyük oranda bu dil grubunun ülkede en çok konuşulan kolu olan kurmanci'dir. kürtçe latin, kiril ve arap alfabeleriyle yazılır. kaynak

not: bu başlığı açan ve hortlatan yazarın araştırmak yerine bana bu açıklamayı yaptırması bile utançtır. ya da öğrenmek/öğretmek değil de belki başka bir amacı vardır, bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap