• bir gün bu şehre yolunuz düşerse asla balık yemeyin. tekrar ediyorum, balık yemeyin. onun dışında ölümüne vandallar olarak bellediğimiz moğolların özgün bir mimarisi olduğuna şahit olabileceğiniz bir yer burası. ama önemli olan balık yememek. bunu bilin yeter.

edit: cehalet ayıp değil. ama cahillikte ısrar etmek ayıp. efenim moğol zannettiğim şey mughal imparatorluğu yani babürlüler. babürlüler türk-moğol karışık hükümdarlara sahip, tebaası hindistan ve civarında yaşayan halk olan bir imparatorluk. uzaktan bi moğolluk var evet ama dünyayı yakıp yıkan moğol imparatorluğu ile bir alakası yok. moğolların yurt dışında herhangi bir mimarisi yoktur efenim. gençlerimizi 10 yıl boyunca yanlış bilgilendirdiğim için derin bir elem içerisindeyim.
  • havalimanından çıkarken yoğun baharat kokusuyla insanı karşılayan şehir. insanları çok sıcak kanlı ve yardımseverler, türkçe öğrenmeye de oldukça hevesliler. 8 saat şehir turu yaptığım bir pakistanlı ile ortak anlaşabileceğimiz dil olmamasına rağmen günün sonunda o çat pat türkçe ben de çat pat urduca konuşabilecek hale gelmiştik.

şehre ilk gittiğimde insan canının çok değersiz olduğundan bahsetmişlerdi. şöyle bir hikaye anlattılar; belediyenin açtığı çukurdan düşüp ölen bir çocuk için ailesine 1000 dolar tazminat ödenmiş ve sonrasında düşenler için ödeme yapılmayacağına dair anonslar yapılmış şehrin heryerinde, sebebiyse çoğu ailenin 6-7 çocuğu var ve 1000 dolar alabilmek için çocuklarını çukura atacak olmalarıymış. bu hikayenin akabinde polise 1000 dolar verilebilecek bir rüşvetle bir cinayetin de üstünün örtülebildiğini söylediler. yani burada insan canı 1000 dolar ediyor söylendiğine göre. ben toplamda 3 gidişimde 15 gün kadar kaldım ve olumsuz birşeyle karşılaşmadım ancak tüm sıcakkanlılıklarına rağmen dikkatli olmakta fayda var
  • ruhi çenet'in videosundan sonra bağcılar gözümde basel, kopenhag falan gibi canlandı.
  • pakistan'ın mehmet akif ersoy'u olarak anılan muhammet ikbal'in anıt mezarının bulunduğu eyalet başkenti.
  • sufi muzigin kalbinin attigi yer. 400 senedir hic aksatilmadan her persembe sufi geceleri duzenlenir bu sehirde.
  • pakistan'ın önemli bir şehri
  • yabancılara değil bir şey yemek şebeke suyuyla diş fırçalamanın bile tavsiye edilmediği, her yıl yüzbinden fazla insanın kirlilik nedeniyle öldüğü, insanların sokaklara dışkıladığı, hava kirliliğinin en üst seviyenin de üstünde olduğu ve buna bağlı akciğer kanseri vakalarının yüksek olduğu (bkz: pakistan)’ın ve dünyanın en pis şehri.

lahor’un dünyanın en kirli şehri olduğunu biliyordum fakat boyutlarının bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum. az önce alper rende’nin son videosunu izledim. midem ağzıma geldi. belediye seçimleri yaklaşırken yerel yönetimlerin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu anlamaya yardımcı bir video olmuş. bunlar insan, bu şekilde yaşamayı nasıl kabulleniyorlar bilmiyorum ama oradan kurtulmak istedikleri kesin. bunun için türk polisi ve askerinden kendilerini deport etmemesini rica edecek kadar da mantıktan kopuklar.
  • dünyanın en kirli ülkesi hindistan sanırdım, ben de ruhi sayesinde tanıdım şehri, videosu 27 dakika. öyle muhteşem bilgiler içermiyor video ama kendini izlettiriyor çekim ve çözünürlük kalitesi ile, doğal yaşamın içinden çekmesi de ayrıca artı. o uçuşan sivrisinekler ve bok sinekleri, o kasvet o toz bulutu o iğrenç yöresel kıyafetler... insan izkerken daralıyor, temizliğin, hijyenin kıymeti daha iyi anlaşılıyor. farklı ülkeleri gezmeyi çok isteyen biri olarak; yeminle bedava tur bileti verseler gidemem.
  • pakistanin eglence ve gece hayati ile unlenmis olan sehri.
  • ruhi çenet'in videosunda dünyanın en tuhaf mesleğine ev sahipliği yapmaktadır. haydut tipli adamlar özgürce dolanan kuşları yakalayıp kafese koyuyorlar. sonra turistlerin yanına yanaşıp parası karşılığında kuşları serbest bırakacağını söylüyorlar. turistler de rupileri verip kuşların özgürlüğüne kavuşmasından mutluluk duyuyor. meslekmiş bu.
hesabın var mı? giriş yap