• bir yerde okuduğum kadarıyla "muhafazakâr olamayacak kadar fakir, komünist olamayacak kadar zengin" şeklinde tanımı da olan kelime.
  • kişi özgürlükleri, düşünce özgürlüğü ve siyasi özgürlükler yanlısı kişi; başkalarına karşı hoşgörülü olan kimse, hoşgörüye dayanan tutum.
    (bkz: büyük larousse)
  • abd'de solcu ile eş anlamlı kullanılan kavram. bu oranın solcusu ekonomik liberalizmi savunduğundan değil. franklin delano roosevelt'in aslında sosyal demokrat içerikli new deal politikalarına liberal adı vermesinden ileri gelir. bu yüzden reagan, bush gibi muhafazakarlar liberal adından nefret ederler. hatta george w bush rakibi john kerry'yi "number 1 liberal of the senate" diye tanımlamıştır ona eksi puan kazandırmak için.
    avrupada daha çok merkezde kabul edilirler. muhafazakarların topluma tutucu müdahalelerinden kaçınır hem sağ hem sol partilerle koalisyona girebilirler. hem ekonomik, hem siyasal liberalizmi savunurlar. işçilerin seçme hakkını elde etmesini sağlayan partiler genelde liberal partilerdir.
    ülkemizde ise liberal bir parti başarı kazanamadığı ve muhtemelen ilelebet kazanamayacağı için genelde sağla özdeşleştirilir. ki sağ partiler ekonomik liberal politikalar uyguladıkları için ülkemizdeki liberal aydınlar genelde sağdaki partilere destek verirler. solcular da bunlara liboş adını taktığı için iyica sağcı damgası yemişlerdir
  • nerede oldugunuza gore tanimi cok degisen bir kavram.

turkiye'de yakin zamana kadar dindar olmayan akp'liye verilen isim idi. su anda ise dindar olmayan ve gecmiste ya da bugun akp'yi destekleyenlere verilen isim . tarihsel olarak da kurtulus savasina karsi cikan istanbul eliti kastedilir (bkz: hurriyet ve itilaf partisi). o nedenle liberallere libos denirken az ya da cok vatan haini vurgusu da yapilir.

batiya gittiginizde isler degisir. su anda disaridan bakan bir gozlemci icin chp gayet liberal bir parti iken, turkiye'de bir chp'lieye liberal derseniz bunu kufur sayar. turkiye'de twitter yasagini savunuyorum ve liberalim diyen adamlara raslayabilirsiniz. bir batili bunun olabilecegine inanamaz. turkiye'de kimleri destekliyorsun diye sorduklarinda keyfime gore sosyal demokratlar, liberaller, laikler vs. diyorum. herkes ne kastettigimi anliyor.

amerika'da daha cok ilimli sosyal demokrat/ozgurlukcu sol icin kullanilir. ornegin muhafazakar bir cumhuriyetci gay evliligine karsi cikarken bunlar hep liberallerinahlaksizligi der. bir yandan gay evliliklerini, silah kisitlamalarini, kurtaj ozgurlugunu, tuketici haklarini, sosyal programlari savunurken serbest piyasa ekonomisinden taviz verilmesini pek kabul etmezler. en fazla vergileri 2-3 puan arttiralim derler. daha cok demokrat partidedirler ama her demokrat partili liberal degildir. muhafazakar ya da orta yolcu demokratlar da vardir.

avrupa'da kavramin kullanimi biraz cesitlilik gosterse de daha cok liberal demokratlar kastedilir. kentli sagcilar da diyebilirsiniz bunlara. bir yandan klasik sol'un anladigi anlamda ozgurluklerin genisletilmesini isterken, diger yandan da thatcher'in ekonomi politikalarini savunabilir. zaman zaman abd'deki liberteryanlara yaklasabilirler ama liberteryanlar devletin toplumdaki rolu konusunda cok daha asiri cizgidedir. ingiliz liberal demokratlarinin gecen secimdeki basarisi ile ingiltere'de zirveyi gormuslerdir. genelde merkez sag partilerin onemli bir kolunu olustururlar. bizdeki ldp sanki biraz bu tip adamlardan olusuyor.

cin ya da rusya'da ise liberalim dediginizde genelde bati ajani olabileceginiz dusunulur.

"ben liberalim" ya da "liberalleri sevmem" dediginizde nerede oldugunuza ya da bunu size soyleyenin ne kastettigine dikkat etmekte fayda var.

p.s. kendimden bir not. bu sitede liberal degerleri (batili anlamda) savunan yazilar yazdigimda yazdiklarim begeniliyor. acikca ben liberalim dedigimde ise yazdiklarim (ne dersem diyeyim) hic begenilmiyor.
  • liberalin kelime manasi, yenilige acik, ozgurlukcu demektir...
  • amerikada solculara, avrupada sağcılara ve türkiye'de artık dincilere getirilen tanımlama.
  • yanılıyor muyum bilmiyorum ama genel bir akıl yürütme yapıyorum. dünyanın hiçbir yerinde mutlak iktidarın güçlenmesini savunana liberal denmez ; çünkü magna carta'dan bugüne değin dünyanın hiçbir yerinde mutlak iktidarın güçlenmesi demokrasi getirmemiştir. demokrasi iktidarın önündeki sınırların, yasal engellerin kalkması değil tam tersine o engellerin güçlenmesiyle gelir.

bizde kendine liberal diyen kuş beyinliler, o engellerin kalkmasını, mutlak iktidarın kurulmasını ve devleti ele geçiren islamcı sermaye kliğinin bütün toplumu ezmesini savundu. ne zaman mı? tüm akp iktidarı boyunca ve özellikle 12 eylül anayasa referandumunda yetmez ama evet derken.

tarihe not düşülsün. türkiye liberalleri faşizm işbirlikçiliği yaparak mutlak iktidarın, faşizmin ateşine,utanmadan, ahlaksızca, satılmışça, pislikçe odun attı. onlar iktidarın sınırlanmasını değil, mutlaklaşmasını, güçlenmesini ve bireyi-toplumu ezmesini ahlaksızca demokrasi diye pazarlayıp sattı. tarih onları affetmeyecek. tarih onları faşizm işbirlikçileri olarak yazacak.

kendini sosyalist olarak tanımlayan biri olarak liberallere liberalizm öğretmek durumunda kaldım ya ben ona yanarım.
  • merkez-sağcı'nın ingilizce bileni.
  • sozcugun bati dillerindekine paralel ana manasina ek olarak, turkce'ye ozgu, islamcilarin pesine takilan gerizekali optimist seklinde bir yan anlami da vardir. cumle icinde kullanimi:
    yetmez ama evet.
  • sartre'nin "liberal iğrenç bir sözcüktür" dediği kadar ileri gitmeyeceğim ama , bir kısmının facebook sayfalarında seçime az kala akp'nin %50'yi bulacağını üstüne basa basa iddia etmeleri, ve bunu yaparken saklamaya çalışsalar da bahsettikleri oy oranına ve şu parlamenter pandomime ne kadar öykündüklerini görmek gerçekten mide bulandırıcı.

"akp'li değilim ama akp eze eze gelecek olm, ahaha. görüşürüz 12 haziran akşamı" dediğinde sadece tahlil ve tahmin yapmıyorsun arkadaşım, bilinçaltındaki vahşi neoliberal saplantıyı ve kırılgan ,seçici , sakat entelektüel algını da ifşa ediyorsun.

sözcüğün tamamı değilse de bir kısmı gerçekten iğrenç. biraz daha devam edin, sartre'ye tamamen katılacağım.
hesabın var mı? giriş yap