• sadiq khan'in adamlari uk vatandasligi olan yazar arkadaslar bu 3. dunya goruntulerini gormek istemiyorsaniz mayis secimlerinde siyasal islamci sadiq'a oy vermeyin rica ediyorum. bakin londrada bu siyasal islamcilarin elinde olan butun belediyeler bok icinde.
  • çok özledim :( bildiğin gibi değil
  • buradan dublin'e deniz yoluyla geçenlerden deneyimlerini rica ettiğim şehirdir.
    edit: uzun sürdüğü ve pahalı olduğu gerekçeleri ile pek tavsiye edilmedi. teşekkürler yanıtlayanlara.
  • yüce ekşi ahalisine selamlar,

haziran ayında 6 aylık dil okulu için gideceğim, acente ile gitmek istemediğim için kendim dil kursu buldum.

konaklama için dil kursunun verdiği fiyatlardan daha aşağı bir fiyat arıyorum toplam konaklama ve ihtiyaçlar için 10.000 pound ayırdım bu bütçe kurs ücreti hariç.

şimdi gelelim sorularıma:

1-)bu bütçe 6 ay için ortalama harcama yapan birisine yeterli olur mu?

2-)konaklama için vize başvurusunda göstermek üzere rezervasyon yapmam gerekiyor mu, gerekiyor ise 6 ayın tamamına mı yapmam lazım yoksa 1 aylık bir yer tutup kalan 5 ay konaklamamı orada aramaya devam etmem mümkün mü ?

3-)konaklama için aylık her şey dahil 1000 pound, kendime ise 600 pound aylık ayırdım bu bütçeden yemek ve diğer tüm ihtiyaçları karşılamayı düşünüyorum bu yeterli olur mu?

dipnot: dil kursu konumu n1/londra

deneyimi veya bilgisi olan yazarlar yardımcı olabilirse çok sevinirim, şimdiden teşekkürler!
  • büyük resmi gören amipler londra ve kral yalamaya devam ediyor. şuraya şehirle ilgili olumsuz iki şey yazdım, "türkler gelmesin diye." yazmışım bunları. oğlum siz ap*** mısınız, ap*** taklidi mi yapıyorsunuz?

insanların hayatı başkadır, yurt dışından beklentileri başkadır. yaşadıkları başkadır, karşılaştıkları başkadır, deneyimleri başkadır. sanki londra'yla istanbul'u karşılaştırmışım gibi istanbul kötüleyenlerle dolmuş burası ahah. a benim geri****lı kardeşim, minik kuşum... ben istanbul buradan iyidir dedim mi? sen neyin masalını anlatıyorsun bana? ben 10 sene yaşadığım istanbul'un her zerresinden nefret ediyorum zaten ulan, hey allah'ım sen sabır ver. kral bu kadar savunmaz burayı, bu neyin havası güzel kardeşim anlatsana biraz.

gerçi doğru. pdf'lerle oynayarak ingilizleri çok güzel kandırabiliyorsunuz. hükümetten cayır cayır vergi kaçırabiliyorsunuz. banka hesabınızda muhasebecinizle çevirdiğiniz dolapların haddi hesabı yok. hayatınız yalan üzerine kurulu, keyfiniz gıcır. türkiye'de olsa anında s*kertirler, burada rahatsınız. siz de haklısınız. hem instagram'a fotoğraf atıp havanızı basmanız falan da gerek, onu unutmuşum.

hadi iyi para kazanan beyaz yakalıyı geçtim, köpek gibi işlerde çalışıp, tuvalet temizleyip; elaleme hizmetçilik, uşaklık yapıp sonra gelip londra, kral, prenses yalayanlar da az değil. hayretler içerisindeyim lan. çok acayip bir kafa bu gerçekten, akademik çalışma falan yapılabilir bu manyaklıkla ilgili.

neyse ya alın sokun bu şehri bir yerlerinize. kodumun yerinde hapisteymişim gibi şafak sayıyorum. dersiydi, teziydi, su gibi eriyen birikimimdi vs. stresten dişimi kırdım, dudağımdan uçuk eksik olmuyor, neymiş "türk gelmesin diye" yazıyormuşum. şu s*ktimin hayatında başka derdim yoktu zaten, nasıl da bozdunuz büyük oyunu. tebrikler.

türkiye'de karadeniz hariç her bölgede yaşadım. yurt dışında 15'ten fazla şehir gördüm. gezmek için muazzam, yaşaması çok zor bir şehir bana göre londra. belki de 15-20 sene önce gelmem gerekiyordu daha kolay adapte olmak için, bilmiyorum.

bu kadar basit a**na kodumun konusu, hadi yalamaya devam edin big ben'i. ucu biraz sivri ama tam alamayabilirsiniz, benden size abi tavsiyesi.

tanım: aşırı göçten beyni yanmış bir ingiliz şehri, başkent.

edit: debe'ye giren ilk entry'm şuydu: (bkz: #162647499)

edit2: nhs'ten randevu bulamamak hükümet değiştirtecek neredeyse, sunak'ın ensesinde boza pişiriyorlar "ne olacak bu nhs, ne olacak bu doktorlar?" diye her hafta, adam gelmiş "randevu bulunca üff nassı da ilgileniyorlar." diyor. randevu bulunca. evet.

edit3: nw3'de dublekste oturuyorum (zone 2), evin iki adım aşağısı regent's park. londra'nın iyi denebilecek bir yerindeyim. geçen kedimiz salonun ortasına hakladığı fareyi bırakmıştı. harran'da bir köy evi hariç ben herhangi bir evde ilk defa fare gördüm.

üff londra meeeen. ow yeah. kralın koca s***ni yalamaya ne dersin seni serseri?

edit4: bölüm başkanına ve üniversite göç birimine mail attım "mayıs'ta dersler bitmiş oluyor tezi kendi ülkemden yazabiliyor muyum?" diye. isteyene o mail'i de göndereyim, soksun gözüne.

edit5: adam diyor ki "ulaşım çok pahalı kiralar uçuk. ama market ucuz." allah razı olsun ya. sokakta yatarken ya da işe/okula koşa koşa giderken yersiniz artık t-bone'unuzu.

bu arada paranız varsa bile ev bulmanız, ev sahibini ikna etmeniz falan mucize gibi bir şey. ben arkadaşımla yaşıyorum mesela.
  • iki üç yazdır gideceğim deyip gitmediğim ama bu yaz için ciddi şekilde girisimlerimi tamamladığım, ingiltere'nin başkenti.halamla bugün son rötuşları yapıp tarih de belirleyeceğiz.neden gitmediğime gelecek olursak gelmeyelim bence, üşendim anlatmaya.
    edit:sevdiğim yanımda olsun bana her yer cennet yurtdışı bağımlısı falan değilim.belli bir süre gitmek isteme nedenim de belki yüksek lisans için olabilir.ülkemde yaşamaktan da memnunum.satılmış p...çlere ülkemizi bırakacak halimiz yok düzgün insanlar giderse ülke ne hale gelir, atatürk'de kaçsaydı o zaman mücadelden.göçmenler de defolup gidecek.bu ülke bizim ellerin değil.atatürk ilkelerinden ve değerlerinden hayatta ödün vermem!çıkıp bizim insanımız da almanya'ya vs gitti gidiyor falan demeyin.bizim insanımızı bu şerefsizlerle nasıl kıyaslarsınız?
  • roma imparatorluğu zamanında ismi (bkz: londinium) olan yer. (bkz: roma imparatorluğu)'nun britanya'yı kontrol ettiği sürenin büyük çoğunluğu boyunca eyalete başkentlik yapmış tarihi şehirdir. şehir, günümüzde (bkz: londra)'nın bulunduğu bölgede ms 47-50 civarında kurulmuştur.
  • londra'nin yagmurlu imaji icin hollywood'u sucluyorum evet. nasil ki meksika ve ortadogu temali filmlerde basiyorlar sepia filtreyi, londra'yi da ozellikle gri yapiyolar sacma sapan. o yuzden ilk gittigimde e hani jack the ripper tarzi, sis, yagmur diye baya hayalkirikligina ugramistim. sonradan orda cok zaman gecirince anladim ki baya yalan bu yaw.

isin komik tarafi istanbul yilda londra'dan cok daha fazla yagmur aliyor.

londra yilda 592mm yagmur alirken, istanbul 728 mm yagmur aliyor. hatta londra avrupa'nin en kuru ulkelerinden biri. avrupa'da en cok yagmur alan sehirler listesinde 34. sirada :/ miami, lubnan hatta suriye bile daha cok yagmur aliyor yillik olarak.

londra'nin yillik gunesli gun saatine bakarsak, yine istanbul'a baya yakin oldugunu goruruz. istanbul yilda 2218 saat gunisigi aliyor, londra ise 1633 saat.

yani ozetle istanbul iklimine alisik birisi londra'da gayet kolay yasar ha ama tabi galler ya da iskocya tarafina giderseniz orasi baska bir hikaye.
  • okuduğunu anlamayan beyinsiz andavallara laf anlatmanın ne kadar zor olduğunu gösteren şehir.

ingiltere'dedir.
  • paris ile birlikte dünyanın en overrated şehri.
    %90'ı fake pazalamadan ibaret.
hesabın var mı? giriş yap