• üstteki yazarın da dediği gibi, pozitif teknoloji'de hala alım fırsatı.
    diğer platformlarda en ucuz 15200tl'yken 13999'a 12 taksit imkanı sunuyor.
    dolar 14 tl olduğundan beri aynı fiyat, fiyat güncellemesi an meselesi.
  • amazon üzerinden 15.300 liraya siparişimi geçtim heyecanla beklemekteyim.

apple hater'ı olarak ilginç anlar beni bekliyor.

tanım. cep telefonundan ucuz performans canavarı (olduğu iddia edilen) bilgisayar.

kullanım ardından edit. evet 3-5 gün oldu sanırım kullanmaya başlayalı, öncelikle pc üzerinden oyun oynamadığım için işin oyun kısmı beni alakadar etmiyor o sebeple o konuya girmiyorum. windows 95 den beri windows kullanan şahsımı başlarda baya zorladı, masaüstünden dosya silmeyi bile zor çözdüm öyle diyim. ama insanoğlu alışıyor işte.

*performans olarak şu an için tatmin edici, adobe uygulamlarını akıcı bir şekilde kullanabiliyorum -3d kısmında ufak kasmalar oluyor- ama ölümcül değil.

*alt+f4 vardır hani basınca kapatır pencereyi uygulamayı vs. burada da command+q var, tam bir rezillik. @ işareti hemen commandın yanındaki option+q ile yapılıyor ve bir çok kez @ yapıcam diye pencere kapadım. zamanla alışırız.

*pil konusu windowstan sonra ağlatıyor kullanıcıyı. elbette sevinçten. cep telefonu gibi geceden şarja takıyorum sabah çıkarıp bütün gün kullanıp gece tekrar takıyorum, şu ana kadar şarjla birlikte kullanma gereksinimim hiç olmadı ki sürekli ağır uygulamalar açık.

*klavye güzel, benim eski lenovo yoga 3'ün de klavyesi böyleydi o yüzden pek bi farklılık hissetmedim sadece tek farkı klavye ışığı güzel gizlenmiş yanlardan sızma yapmıyor.

*webcam bence ideal, en azından kişisel görüşmeler için oldukça yeterli. belki youtube videosu kaydetmezsiniz ama toplantıdır striptizdir bunlar için yeterli.*

*ekran iç mekanda muhteşem, ancak güneş vurunca parlama yapıyor ve açık alanda kullanım yaparken ekranın içine girmek zorunda kalıyorsunuz bazen.

*hoparlör kalitesi yine muhteşem, incecik cihazdan böyle bir performans beklemiyorsunuz.

*ben tarayıcı olarak (bkz: microsoft edge) kullanıyorum, windowsta da gayet memnundum, bu cihazda da en az sistem yoran tarayıcı kendisi.

*touchpad yani apple ağzıyla trackpad muhteşem, daha önce bu kadar güzel bir touchpad hissi yaşamamıştım. ancak yine de windows 10'un pencereler arası geçiş olayı bence daha pratikti. mesela masaüstüne dönene kadar anam ağlıyor.

*windows daki gibi ekranı pencerelere bölme yok, paralı olan (bkz: magnet) uygulamasıyla yapılıyor, henüz almadım ama almam gerekiyor çünkü tam bir rezalet olmaması.

*gelelim en büyük eksisine, adam akıllı port yok cihazda. ne usb 3.0 var ne hdmi ne ethernet ne kart okuyucu. 2 tane çük gibi usb-c koymuşlar zaten birine şarj kablosu taksanız size kalıyor 1 tane. mecbur çoklayıcı almanız lazım, adam akıllı çoklayıcılar da 300-500 lira ayrıca bilgisayarın yanından sarkan kablo çirkinliği de cabası.

şimdilik izlenimlerim bunlar, puanım sana 8/10, bence fiyatına değen bir cihaz, öneririm.
  • 9 bin tl ye 9 taksit alarak aldığım, ve parasını sonuna kadar hakeden teknoloji harikası. hızlı hafif, sessiz şarjı çok iyi. eylül ekim 2021 gibi almıştım galiba pt.com üzerinden ve beğenerek kullanıyorum. şarjı hala %100 olması anormal derecede iyi. macos kadar kullanıcı dostu bir işletim sistemi yok bence . windows kadar bozuk, arızalı ve virüslü bi işletim sistemi yok artık kişisel hayatımda. hastanede maalesef hala maruz kalıyorum iğrenç windowsa
    edit pil sağlığı %100
  • 8gb 256 gb baz modelini kullananların yeşillendirmesini beklediğim bilgisayar. işyerinde günlük kullanım için düşünüyorum, dosyaları onedrive bulutta tutabilirim. ama aynı anda outlook, teams, whatsapp, excel, word, pdf, chrome, safari açık olabilmeli. birileri demiş youtuberlar bile montaj yapıyor, diğeri demiş aynı anda chrome ve excel açsam kasıyor.
  • windows laptoplara kıyasla avantajları:

1. fansız. dolayısıyla sessiz ve yatak içi kullanımda fan girişi çıkışı kapandı mı derdi yok. aylar yıllar içinde fan içeri ne kadar toz çekti acaba derdi yok. fanlar artık eskidi sesli çalışır oldu derdi yok.

2. hoparlör güzel. ek bir bluetooth hoparlör ihtiyacı yok. https://www.youtube.com/watch?v=lkyb931iujc

3. ek fare kullanmaya gerek bırakmayan bir trackpad var. hiç fare satın alıp bağlasam mı düşüncesi oluşmuyor.

4. satın alırken özelliklerinin ne olduğunu net biliyorsunuz. insan hayret ediyor ama gerçekten de bir mağaza web sayfasından almaya niyetlendiğiniz windows/freedos laptop modelin özelliklerini ürünün markasının web sayfasından teyit etmeniz mümkün değil. her bir model envai çeşit ekranla gelebiliyor mesela. bu bilgilere ulaşmak bu kadar zor olmamalı.

5. benzer özelliklerde windows laptoplarla fiyat farkı eskisi kadar kalmadı. eskiden çok fazla fiyat farkı vardı.

hafifmiş, hızlıymış, klavyesi düzgünmüş, ekranı falanmış fişmanmış vesaire windows laptoplarda da var.
  • bu cihazda mouse sorunu yaşayıp çözüm bulan arkadaşlar varsa iletişime geçebilir mi ? 4 aydır mouse sorununa bir çözüm bulamadım. 3 farklı mouse denedim kablolu/kablosuz hepsinde de bariz lag sorunu var. aynı mouselar windows makinede yağ gibi akıyor. bu kadar para verip mouse bile kullanamıyoruz çok enteresan.
  • inanılmaz ısınma problemi yaşadığım apple ürünü. google chrome, discord ve telegram hariç bir uygulama vs kullanmıyorum ona rağmen çok verimsiz. binance açtığımda bile 10 15 dakika sonra ateş gibi ısınıyor, kapatmak zorunda kalıyorum.
  • bu cihazın 16 gb ram li modelini şirket verdi ve xcode ile ios geliştiriyorum, gerçekten çok memnunum.
    şöyleki bu cihaz elime geçtiğinden beri m1 pro işlemcili macbook pro mu sayılı sayıda açtım diyebilirim.
  • binance uygulamasını açtığınızda cihazın ısınması ve kasması binance uygulamasının optimizasyon sorunundan kaynaklanmaktadır. onun dışında hızı, uzun pil ömrü ve stabilliği kullanım deneyimini arşa çıkarmaktadır.
  • geçtiğimiz haftalarda 8gb ram 256 gb ssd'lik modelini aldım. ben evvela ekranın kalite ve çözünürlüğüne hayran kaldım. önceki bilgisayarımın ekranı tost makinesiymiş resmen. pil performansı ise beklentimin çok ötesinde. bazen şarj ediyorum günde yarım saat bir saat geçiriyorsam 1 haftaya kadar gidiyor. bir de hoparlörleri fazlasıyla iyi. bir de fan olmaması mükemmel birşey. eski pc çabucak ısınıp resmen kamyon gibi çalışıyordu. dizel motordan tesla'ya geçmek gibi oldu.

eski windows pc'de ara sıra victoria 2, cm 0102, age of gibi basit grafikli oyunlar oynardım. acaba ekran kartı iyi bir oyun bilgisayarı mı alsam diye ikilemde kaldım. sonra dedim ulan kaç kere açıp oynuyorsun salla gitsin.

ama uzman arkadaşların dikkat çektiği noktaları da atlamamak gerekir, profesyonel kullanım için üstüne biraz para ekleyip 16gb almak daha mantıklı olabilir. 4 bin tl fark vermek açıkçası benim bütçeme uymadı, fark az olsa illa ki 16gb ram'li versiyonu alırdım. ben 14,700 tl'ye aldım. bu gidişle bir daha bilgisayar alamayacağımı düşündüğüm için şartlarımı zorlayıp aldım. yanında ilaveten 256 gb usb-c bellek, logitech m350 mouse ve usb hub aldım, onlar da aşağı yukarı 1000 tl tuttu toplamda. touchpad çok iyi, ben mouse olmadan bilgisayar kullanamam kafasında olmama rağmen sadece 2-3 sefer mouse kullanma ihtiyacı hissettim. usb hub şart gibi, zira bilgisayarın sadece 2 usb-c çıkışı var. hub aldıktan sonra usb-c bellek almak da çok şart değilmiş, mevcut belleklerle idare edilebilir.

bir de ssd alanı 256 gb olduğu icin biraz düşük tabi. bunu da taşınabilir ssd'lerle hızdan ödün vermeden çözebilirsiniz, bence bir dünya fark bayılıp 512 gb - 1 tb'lık modelleri almaya lüzum yok, alana saygım sonsuz tabii ki, sadece benim şahsi düşüncem bu yönde.

ezcümle, benim gibi amatör kullanıcılar için ideal. efendim maillere bakayim, açayım ekşi'de gezineyim, youtube'da 3-5 video izleyeyim. biraz twit okurum, bir iki de basit oyun oynarım kafasındaysanız fazlasıyla işinizi görür. iphone kullanıcısıysanız airdrop ile foto atmak falan 1 sn'lik iş, icloud vs özetle güzel bir ekosistem oluyor.
hesabın var mı? giriş yap