• okulda sık sık karşılaşır “keşke öğrencisi olabilseydim” derdim.

“sokakta hangi dilde top oynamışsan, genç olduğunda hangi dilde ilk aşkını yaşamışsan, çok kızdığında hangi dilde sövmek geliyorsa içinden, o dil senin dilindir. benim en derin vatanım, türkçedir.”

bu dünyadan çok güzel bir insan geçti.
  • birkaç yıl önce keşfetmiştim mario levi'yi. kendi ayıbım. istanbul'u gezerek anlattığı bir yayında eski bir bozacıyı tanıtmıştı. boza kültüründen bahsetmişti. hayatımda boza da hiç içmemiştim. ama program aklıma bozayı yerleştirdi. aylar sonra bir akşam sokaktan gelen "bozaaaa, bozacıııı" sesini duydum. sanki midnight in paris filmindeki 1920'lerden gelen arabanın sokağa girmesi gibi bir şeydi. sokakta bozaa diye bağıran seyyar satıcı mı kalmıştı. kalmış işte. hemen camdan çağırdım. çok da pahalıya satıyordu eşşolueşşek. geri de gönderemedim. aldım. tarçını bastım. içtim mario levi'nin şerefine. çok beğendim.

sonra gizli bir unintentional asmr sever olarak da istifade etmiştim mario levi'den. arada yeni bir söyleşisi, programı vs gelmiş mi bakardım. ondan okuyacağım kitapların listesini okunacaklar listeme kaydetmiştim. okuma konusunda tembelleştiğimden bir türlü başlayamadım hiçbirine. geç kaldım. nasıl bir romancı hala bilmiyorum ama güzel bir insandı. doğum günümde gittiğini görmek de ayrı bir tuhaf hissettirdi.

bu arada, işte o video: https://www.youtube.com/watch?v=1nmnupb3zwe
  • ben kurduğu tek bir cümleyi bitirmeye çalışırken; annem kek çırpıp, su böreğini fırına vermiş babamsa posta bulmaca ekindeki tüm bulmacaları bitirmişti; öyle bir adam.
  • hayatı boyunca toplasan beş kitabın kapağını açmamış kişilerce protesto edilen yazar.

hiç canını sıkmasına gerek yok. çünkü israil'i para verip aldıkları 2,5 litrelik kolayı sokağa dökerek bitireceklerini sananlar zaten sanata pek itibar etmiyor.

(bkz: akdeniz heykeli'nin kolunu kırmak)
  • istanbul, oğlunu kaybetmiş.

rantçı, sit alanına greyder ile girenler bilmez.

toprağın bol olsun.
  • bu sabah 66 yaşında hayatını kaybeden yahudi asıllı türk yazar. gerçek bir istanbul hayranı ve türkçe savunucusuydu..
  • bu adamın kitaplarını daha önce hiç okumamıştım fakat duydum ki boykot etmeye çalışıyorlarmış. o zaman biz de yeni bir dünya kazanalım.

(bkz: edebiyat güzeldir)
  • şu ülkede israil ile bir gerginlik yaşanınca yahudi vatandaşlar zor durumda kalıyorlar. okumuş etmiş dediğin adamlar bile iş yerlerinde kendilerinden bir yorum bekleyerek gereksiz geriyorlar milleti.

halbuki bu adamlar yüzyıllardır burada, çoğu boykot edenden daha çok bu toprağın adamı. onu da geçtim çoğunun katkılarını göz ardı etmek mümkün değil ki bahsettiğimiz mario levi.

ağır saçmalıyor millet bazen.
  • son katıldığı pandora'nın merakı programında hayatını, edebiyatını, çocukluğunu anlatan, bir nevi veda eden yazar. huzur içinde uyusun.

https://youtu.be/j5_hh4z9bxi?si=xqubnbwdmwlxih3f
  • 7 senede yazdığı "istanbul bir masaldı" isimli kitabını 7 senede okuyup bitiremeyecekmişim gibi görünen yazar. allahım bana güç ver yarabbim.
hesabın var mı? giriş yap