• şimdi oturduğum mahallede bim ile kırtasiye yan yana iki dükkan. oğlumla defter almaya gittik 100 sayfalık telli kareli defteri kırtasiyeye sordum 9 lira dedi çıktım yan dükkana geçtim baktım bimde 94 sayfalık aynı defter 5,5 lira.
    bim i ve onun kurduğu vahşi kapitalist sistemi en çok eleştirenlerdenim ama keriz değilim afedersin .başka yorumum yok

ekleme : defteri kırtasiyeci 6-6,5 tl demiş olsaydı yine dönüp ondan alırdım bu kadar da esnaf dostuyum onu da belirteyim
  • ekmek de satmasın. fırıncıların boynu bükük.
  • marketlerin sattığı kırtasiye malzemelerini kırtasiyecilerin satın alıp, üzerine fahiş bir kar miktarı eklenerek vatandaşa sokulması suretiyle bu sorun ortadan kaldırılabilir. hem küçük esnaflığın şanına yakışan pis bir hareket, hem de zincir mağazaların gücünü içimizde (gerçek anlamda içimizde) hissedebileceğimiz bir yaklaşım sergilenmiş olur.!.
  • kırtasiyeciler kalkınsın diyeymiş! kardeşim kırtasiyeci gidip o mağazalardan alıyor dönem içinde yine kar ederek satıyor. kırtasiyede dandik bir defter 5 tl diyor gidiyorsun a101 den alıyorsun aynı dandik defteri 3 tl veriyorsun.

marketler süt ürünleri satmasın nasıl olsa sütçü gelir alır kendimiz yaparız.
  • marketler hiç bir şey satmasın da güzide esnafımız bizi rahat rahat yağlasın dimi. şu esnaf seviciliği de bi bitmedi arkadaş memlekette, yıllardır sikilmeye doymadı milletimiz maşallah. tesisatçısından, fırıncısına, ustasından, nalburuna; babadan oğula doymadılar amk. bırakın kardeşim isteyen istediğini satsın, dürüst olan kazansın.
  • kırtasiyeciler su, dayanıklı gıda maddesi satsın bence.
    (bkz: pandemide marketlerin gözünün doymaması)
  • halktan bir şey beklemeyin kardeşim gidin hesabını devletten sorun.
    satışları azalmışta şuymuş buymuş. sen satışın artınca benimle paylaşıyor musun ki, fiyatı azaltıyor musun ki şimdi bizden aksiyon bekliyorsun. pandemi süresince milyonlarca kişi maddi sıkıntı yaşadı bir tanesi gidip kırtasiyeden hesap sormuyorsa, kırtasiyeciden aksiyon almasını beklemiyorsa sen de bizden beklemeyeceksin.
  • tabii olur. markette 5 tl. olan defteri 10 tl'ye satmasınlar onlardan alalım. 'pandemi süreci'ndeyiz, herkes kendi ekonomisine bakıyor artık. biraz taşaklı olup devleti esnafa yardım etmesi konusunda zorlasınlar bu dönemde. kanada'yı, almanya'yı örnek alsınlar. devlet çatır çatır ödüyor esnafın zararını. bizimkiler de ötv'yi itekliyorlar millete!
  • arkadaşlar, bu işin sonu wallmart tarzı içinde her çeşit ürünün farklı fiyat ve markalar altında satıldığı mağazalar. bunun önüne geçilemez. manav, kasap, kırtasiye vb. tek tür ürün satan esnafların geleceği yok, giderek azalıp yok olacaklar, buna karşı durmak saçmalık.

bakkalların da tek şansı ürün çeşitlerini çoğaltmak ve birlikler kurarak ucuz alım ve ortak depolama alanlarıyla fiyat kırmak. bu tür örgütlenmeler yıllar öncesinden konuşuldu ancak kafası basmayan bakkallar hala yakaladığımızı sevelim eski usül günü kurtaralım diyerek intahar ediyor.

kırtasiyecilere gelince, büyük zincirler dışında küçük dükkanların şansı yok. bu seneyi kurtarsalar bile üç beş seneye yok olacaklar çaresi yok.
  • kırtasiyeler aynı zamanda kitapçı. o yüzden kesinlikle desteklenmeleri lazım.
    ucuzcu zincir markette ve birmilyoncularda satılan defter ile kırtasiyede satılan defter aynı değil. o zincir markette satılan kırtasiyenin zehirli olduğu, insan sağlığına uygun olmayan kimyasallar içerdiği kaç kere ifşa edildi. devlet hiç bir şey yapamadı çünkü garibanın ve orta sınıfın çocuklarının hasta olup olmaması umurlarında değil.
hesabın var mı? giriş yap