• edit: başlığın açılış şeklinden rahatsız oldum. keşke değiştirebilsek. başlığın şeklinden dolayı herkesten özür dilerim. mağdur kızımızın durumunu hafife alır gibi olmuş. olay basına yansıdığı gibiyse olay başlı başına dram!

edit2: amacım bir suçun genele teşmiline tepki göstermekti ama kullandığım ifadeler nedeniyle istediğimin tam tersine bir tepki oluşturdum. toplumun bölünmesine sebep olmayı hiçbir zaman doğru bulmadım. bu nedenle entryyi komple kaldırdım.

edit3: umarım adil bir yargılama olur ve hak edene hak ettiği ceza verilir.

edit4: farklı görüşlerde olabiliriz ama tartışabilmeliyiz. entry ve mesajların çoğu küfür.

ofisimi yeni açtığım ve cmk aldığım zamanlar. bakırköy’de cmk duruşması bekliyoruz yine bir avukat arkadaşla. bizden önce de küçük yaşta 2 çocuğun davası var. çocuklar evlenmek istemişler, aileler başlık parasında anlaşamadığı için kaçarak bir akrabanın evinde cinsel ilişkiye girmişler. daha sonra bi anlaşmazlık olmuş, kız eve dönmüş. aileler bir araya gelmiş. başlık parası pazarlığı yeniden yapılmış. anlaşamayınca oğlanı şikayet etmişler. (bunları 2 tarafın tanıkları anlatıyor.) çocuk tutuklu. kız şikayetçi değilim, kendi rızamızla birlikte olduk, yaşça ben daha büyüğüm diyor. aile şikayetçi. 2 tarafın ailesi salonda! heyet ara karar vermek için tarafları ve dinleyicileri dışarı çıkardı. bizim arkadaş bana sordu, sence tahliye edecek mi dedi? ben de evet oğlanı tahliye edebilir ama her iki tarafın babasını tutuklayacak dedim. olur mu öyle şey filan derken heyet tarafları içeri aldı, (hemen bizim arkamızdan polis geldi) ve kararı okudu. çocuk da tutuklu, çocuğun ve kızın babaları da. bu hususta yasalar çok net! sen küçük bir sabiyi evlendirmeye kalkarsan sonuçlarına katlanırsın. rızaymış, iradeymiş faso fiso. (o yaşta çocuğun rızası mı olur?) böyle de olmalı zaten. isnad edilen eylem gerçekleşmişse faillerini ve şeriklerini cezalandırmak hukukumuzun ve vicdanımızın gereğidir.

işte tüm bunlara ek olarak tekil olayları genele teşmil ederek üstüne siyasal islam gömleği giydirip “bunların hepsi böyle” demek topluluğa ceza/tedbir/müeyyide uygulanmasını istemek kusura bakmayın ama hukuka karşı planlı bir tecavüzdür.

bu kafadakiler suç, bir asker tarafından işlense orduyu, bir polis tarafından işlense emniyeti, öğretmen tarafından işlense milli eğitimi yani ellerinden gelse komple devleti kapatmak ister. ama bunu söylemeye façası yetmez (şimdilik). aynı suçlar kendi cenahlarından biri tarafından işlendiğinde suspus olur, en fazla cezasını çeksin derler. onların asıl amacı kendi ordularını kurmak, kendi emniyetini oluşturmak, kendi okullarını açmak! bunu geçmişte denediler. yakınlarda da denediler. ama başaramadılar. bütün dertleri bu. bu linci sürdürenlerin profillerine bakın, ya selahattin demirtaş güzellemesi vardır, ya da geçmişlerinde dhkp-c bağlantısı. jargonlarında “devrim”, “özgürlük”, “faşizm” vardır. mesela hendek olaylarında ne yazmışlar bakın, savcı selim kiraz, kaymakam muhammed fatif safitürk şehit edildiğinde ne yazmışlar bakın. niyetlerini ve taraflarını anlarsınız.

bu kişiler zamanında beceremedikleri silahlı devrimi, sistemin içine sızıp siyasal terörizm ile sağlamak gayesindedirler. her olayda siyasal islam feryatları atmaları hep bu siyasal terörizm üzerindeki dikkatleri dağıtmak için uyguladıkları “cambaza bak” yöntemidir. bu yöntemle kendileri sisteme yerleşirken sistemin temel dinamiklerini de dinamitleme niyetindedirler. işte bu yüzden asıl, “bunların hepsi böyle…”

evet dinciler içinde sapık da vardır, dolandırıcı da, tecavüzcü de, hain de! aynen dinsizlerin içinde olduğu gibi. aynen sağcıların ve solcuların, hristiyanların, musevilerin, amerikalıların, fransızların, ingilizlerin, hinduların içinde olduğu gibi. ama bir grubun içindeki 1 kişinin işlediği suç ile ilgili tüm o topluluğu cezalandıramazsın! cezalandırmayı boşver, bu suçtan dolayı tüm topluluğa hakaret etmemeliyiz diye düşünüyorum.
  • doğru.
    sadece 6 yaşındaki kız çocuğu değil.
    farklı yaşlardaki nice erkek ve kız çocuklar, kadınlar mesele.

ve biz, neye taptığınıza bakmadan diyoruz ki
    çocuklardan kadınlardan elinizi, gözünüzü çekin artık!
  • meselenin tam da 6 yaşındaki çocuk olduğudur aslında.

gerçekleşen bu olay ne ilktir ne de bu vakte kadar sürekli bu gibi taraflardan yine böyle eylemler geldiğinden dolayı son olabileceği tahmin edilmiyordur.
  • avukatlar ile ilgili bir suru fikra vardir.. nerden geldiklerini simdi daha iyi anlayabiliyorum.
  • mesele atatürk'ün devrimlerinin karşısında olmak.

mesele tekke ve zaviyeleri tekrar açmak.

mesele imam nikahı için resmi nikah zorunluluğunu kaldırmak.

mesele bu insanları muteber zat olarak görmek.
  • islam derken? tarikatlar olmasın o? hani şu anayasada yasaklanmış olanlar, hani şu bi tanesinin darbe yapmaya çalıştığı...
  • mesele sadece 6 yaşındaki kız çocuğu değil; mesele daha büyük:

çocuk istismarı ve ihmali ile mücadele derneği'nin 2020 yılındaki raporuna göre, ki onlar da bu rapor için bilgileri adalet bakanlığının verilerinden temin ediyor;

2014-2017 yılları arasında ise 7 bin 466'sı erkek,
    51 bin 818'i kız çocuğu olmak üzere toplam 59 bin 284 çocuk cinsel istismara uğramıştır. basit bir
    google araması ile bu bilgilere ulaşılabiliyor, hatta farklı dernek raporlarında da görülebiliyor. demek ki mesele gerçekten büyükmüş.

şimdi size meselenin daha kötü bir tarafını söyleyeyim. adalet bakanlığı adli sicil ve istatistik genel müdürlüğü, 2017 yılından itibaren çocuk istismarına dair verileri açıklamıyor ve bu tarihten önceki istatistiki verilere erişimi de 2019- 2020 civarı tamamen kapattı.

mesele sadece 6 yaşındaki kız çocuğu değil evet; o ve diğer binlercesi… ve hatta bakanlığın yıllardır susmaya geçmesi…
  • doğru olmayan önermedir. mesele, hayatının önemli bir kısmında istismara uğramış bir kadının mahvolmuş hayatıdır ama sadece bu değildir.

mesele tarikat ve cemaatler yoluyla insanların hayatının karartılması, çağ dışı hayat tarzının dayatılması. tarikat üyelerinin suç işlemesi ve devlet içinde yapılanmalarıyla bu suçların aklanmasıdır.

başlığı açan yazar @avrasya demiş ki:

"(...)(hemen bizim arkamızdan polis geldi) ve kararı okudu. çocuk da tutuklu, çocuğun ve kızın babaları da. bu hususta yasalar çok net! sen küçük bir sabiyi evlendirmeye kalkarsan sonuçlarına katlanırsın. rızaymış, iradeymiş faso fiso. (o yaşta çocuğun rızası mı olur?) böyle de olmalı zaten. isnad edilen eylem gerçekleşmişse faillerini ve şeriklerini cezalandırmak hukukumuzun ve vicdanımızın gereğidir."

kendisine sormak isterim: gündemdeki olayda kim tutuklu yargılanmakta? tutuksuz yargılanma, davanın ileri tarihe ertelenmesi gibi konularda bu kişilerin ismailağa cemaati ile bağlantılı olmasının etkisi nedir? ya da mağdur 14 yaşındayken yaşanan örtbas skandalının ayrıntıları nelerdir? bu konuda daha ileri soruşturma olacak mıdır? sadece bu olay değil, daha önce ortaya çıkan skandala konu olmuş dini yapılanmalarda çocuk istismarının sistematik bir şekilde olup olmadığı devlet tarafından araştırılmış mıdır? önlenmesi için adınlar atılmış mıdır?

edit: imla düzeltmesi yapıldı, yeni bir kaç soru eklendi.
  • bu ülke müslüman değil, siz de bunu sike sike kabul edeceksiniz amına kodumun vahhabileri.
hesabın var mı? giriş yap