• buranın yerlileri vaktiyle, "köpekler gibi ayakta işeyen, domuzlar gibi birbirlerinin yanında zina eden amma velakin elleri yüzleri yıkandığı için temiz" insanlar olan tarihi şehir...

1570'lerden bir osmanlı esiri ağzından tanık verelim: (bkz: #40197334)
  • messina limanının mendireğinin ucunda bir madonna heykeli bulunur ve bu heykelin altında da "kutsamaların bu şehrin üzerinden eksik olmasın" yazar.
    "vos et ipsam civitatem benedicimus"
    http://static.panoramio.com/…os/original/633466.jpg
  • her şey yolunda giderse ileride yaşayacağım güzel italya şehridir.
  • the kingdom of heaven'da da adi defalarca gecen kudus'e gidis yolunda stratejik oneme sahip liman..
  • italya’da bir liman şehri. vakti zamanında haçlılar bu şehir üzerinden kudüs bölgesine geçmişlerdir. ayrıca misina ipi olarak bildiğimiz ip aslında “messina ipi” imiş. bu bilgi de burada öylece dursun.
  • kirliliği, kaotikliği, keşmekeşi, ve bir sicilya şehri olarak araba kullanmanın imkansızlığıyla birlikte zamanında gezdiğim arkadaşlarla "messy-na" olarak tanımladığımız sicilya şehri.

tabi hem calabria'nın hem sicilya'nın güzelliklerine arabayla 1-2 saat uzaklıkta olmak ayrı bir keyiftir. ama şehirde yaşayabilmek için istanbul'da olduğundan daha sağlam sinirlere sahip olmalısınız.

not: bu şehirde arabayla kırmızı ışıkta durduğumuz için sicilyalıların delirdiğini, arkamızda deli gibi korna yaptığını falan hatırlıyorum. trafik ışıkları genel olarak süs amaçlı kullanılıyor çünkü.

meydanda bir yere bir şeyler içmeye oturduğumuzda trafiği 1-2 dk izlemiştim. geçen her 3 arabadan birinde en az bir sıyrık, vuruk bir şey vardı.
  • en başta messina italya'ya çok uzak doğal olarak o yaşam kültüründen uzaksınız. sicilya desek daha doğru olur sanırım. sanatı, doğayı ve denizi seviyorsanız size hitap edebilir. öğrenciler için çok fazla pub ve kulüp barındırır içerisinde ama ulaşım çok kötü küçük bir istanbul gibi düşünebilirsiniz. en bilinen üniversite sanırım unime, computer science 'dan mezun olan birini tanımıştım. eğitimlerin gayet iyi olduğunu akademik ve uluslararası çalışmaların desteklendiğini, iyi bir akademik ekibin bulunduğunu söylemişti.
  • 2012 çıkışlı damien saez albümü. albümdeki butün parçalar çok güzel ki bu pek olmaz. o yüzden ayrı bir değeri var.
  • italya'daki ilk limanımdır. güzel şehirdir.
hesabın var mı? giriş yap