• meb bakanı selçuk'un “herkes üniversiteli olmak zorunda değil. sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa” cümlesi türkiye'nin eğitim alanında da neden sınıfta kaldığını gözler önüne serdi."

link

yorumsuz yorum;

"herkes universite mezunu olmak zorunda degilse her mahalleye niye universite açtınız?"
  • sayın bakan çok doğru bir açıklama yapmış. artık üniversite mezunu olmak demek garanti iş sahibi olmak demek değil. seneler boyunca okuduğu üniversitede kütüphanenin yerini bilmeyen asalaklar mezun olunca şıp diye iş bulacağını sanıyor.
  • öyle tabi, herkes diploma kullanmıyor.. her yere diploma ile girilmiyor.
  • milli eğitimde yenilik başlığı altında zil sesini değiştiren, vizyon belgesini açıkladıktan 2-3 sene geçmesine rağmen hiçbir cacık değişmeyen, sınav sisteminin lego gibi her birkaç senede bozulup baştan kurulmasının, çocukların yarış atına çevrilmesinin, öğretmenlerin değersizleştirilmesinin başarı olarak gösterildiği; eğitim ve öğretimin kalitesi ile hiçbir doğru düzgün plan, projenin üretilmeyip, üretilen sözde şeylerin de göstermelik cacıklardan ibaret olduğu bir ülkede, milli eğitim bakanının hiç de şaşırtmayan ve yadırganmayacak sözleridir.

madem üniversite mezunu olmak ile ilgili böyle düşüncelere sahiptiniz, niye neredeyse her mahalleye üniversite açtınız diye sormazlar mı adama?
  • herkes üniversite mezunu olmak zorunda değil evet ama devlet herkese iyi imkanlar sunmak zorunda. sen önce üniversite okumayani asgari ücretten hatta işsizlikten kurtar sonra gel konuş ziya efendi. okulunda çalışan hademeye sor bakalım üniversite okumak ister mi istemez mi? sebebini bi otur düşün, ondan sonra kimin ne okuyacağı hakkında atıp tut.

ınsanlar işsiz, çalışanlar mutsuz milli egitim bakani da gelmiş herkes üniversite okumasın diyor.
  • merak etmeyin halktan kimse ağa olmuyor şu devirde. ağa olmak için kanbağı gerekli oluyor genelde.

ayrıca şu zamanda ne tarıma, ne üretime destek var. etrafta bir sürü ara eleman var ama bu elemanlara ihtiyaç yok. ihtiyaç olsa bile deniliyor ki en az önlisans* mezunu olmak gerekli. artık köydeki ağa da işsiz, çiftçi de işsiz, ilkokul mezunu da işsiz, lise mezunu da işsiz, üniversite mezunu da. hala apartmandan bozma binalarda üniversiteler açılmaya, gereğinden fazla mezun veren bölümlerin kontenjanı ve sayısı artmaya devam ediyor. zamanında bas bas bağırdı bu millet, kimse bir yerlerine takmadı. bir nesil yandı bitti kül oldu, devamı gelecek nesillerin başına.

üretimi destekleyin, tarımı destekleyin, hayvancılığı destekleyin. eskisi gibi köylü bu milletin efendisi olsun, bilmem ne üniversitesinden mezun, bilmem ne partiden şöyle amcası/dayısı olan kişiler ya da o dayılar ve amcalar efendi olmasın.

iş alanları sağlayın, ara elemanlara önem gösterin, memurluktan daha cazip olsun ara elemanlık ve çiftçilik. üretim ülkesi olalım eskisi gibi. gerekli önemler alınmadan hiçbir bakanın, başkanın milleti eleştirmeye hakkı yok. en başta yanlışlarınızı düzeltin.
  • zamanında bunu söylediği için ilber hoca’yı yuhalatmıştı reyiz. sayın bakan bu konuda ne düşünüyor acaba? yada sayın bakanıda yuhalatır mı dersiniz?
  • doğrudur. türkiye'de üniversite mezunu çalıştırılan bir çok iş kolu aslında lise mezunu olunsa da yürütülebiliyor. bu üikede lise mezunları girdikleri işlerde 5000 tl bandında maaş alabilseler, bir süre sonra üniversite mezunlarının sayısı azalacaktır. onların maaş seviyesi de daha yukarıda olacak tabi ama bana 5 yeter diyen adam öyle bir hedefi yoksa üniversitede okuma zahmetine girmeyecektir. bunların olabilmesi için ise nüfusun 10 milyon civarına inip, üniversiteye giriş sınavından arınmış mükemmel bir lise eğitiminin devreye alınması gerekiyor.
  • meali; her üniversite açmak isteyen yandaşa izin verdik. o üniversitelerden mezun olan gençlere istihdam sağlayamadık, çocuklar verdikleri emeklerle ortada kaldı.
  • kolej sahibi bakan açıklamaları..
hesabın var mı? giriş yap