• 90 milyon doz biontech aşısı geliyor açıklamasından sonra aklıma bir kez daha takılan sorudur.

abd, israil, ingiltere gibi ülkeler çoğunlukla mrna teknolojisi ile üretilen aşıları oldular ve sahadaki sonuçlar bunların baya bir etkili olduğunu, mutasyonlara karşı da çok güçlü olduğunu ve pandemiyi bitirebileceğini gösteriyor ancak kafama takılan tatlı tatlı aşı olmanın seneler sonra acı acı yan etkileri ortaya çıkabilir mi?

edit: çip var yazanlara sesleniyorum. ben çip olduğunu iddia etmiyorum, bunu tartışmak bile saçma zaten. aşı karşıtı hiç değilim, komplo teorisyeni ise hiç hiç değilim. sadece bu aşılar normalde 5-10 yılda üzerinde çalışılıp ondan sonra üretime geçilmesi gereken aşılarken pandeminin hayatı felç etmesi hasebiyle acil kullanım onayı aldılar. daha 1 sene dolmadan faz-3 çalışmaları tamamlandı. tamam senin pandemi krizini de çözdü eyvallah, onu da belirttim zaten ama şarkıda da dediği gibi ya sonra?
  • çıkabileceğini düşünüyorum. bu sebeple aşı olmasam mı diyorum.
  • sadece bunu düşündüğüm için aşı sıram geldiğinde, coronavac aşısı yaptıracağım. koruma düzeyi daha düşük deniyor ama hastaneye yatış ve ölümü büyük ölçüde engellemesi yeterli bence. keşke çin yerine batı menşeili klasik yöntemli bir aşı olsaydı ama yapacak bir şey yok.
  • bok gibi bir hayatım var bu ülkede. işim yok. olacak gibi de değil. ülke dışına da çıkamıyorum param yok. her an ölebilirim yani zaten. çip sokacaklarmış. gelip soksunlar umurumda değil. bu coğrafyada doğacakmışız. yapacak bir şey yok.

edit: mesaj atan arkadaşlara teşekkürler. geneli güzel günler de gelir demiş. umarım siz haklı çıkarsınız.
  • onlarca klinik çalışmada uzun vadeli yan etki beklenmediği belirtildi. ingilizce bilenler ufacık bir araştırma ile ulaşabilir. teorik olarak mümkün olmadığını, olsa bile milyonda bir gibi korkunç derecede düşük ihtimallerden bahsediliyor.

oturduğu yerden gözleme yiyerek çay içerek büyük resmi görenlerin algılarının etkileri devam ediyor. mrna zaten 6 ayda parçalanıp vücuttan atılıyor. aşıların uzun vadeli etkileri olsa dahi milyonda bir gibi mucizevi ihtimaller. dünyanın en saygın, medeni ve bilimsel ülkeleri sayısız araştırma sonucu onay vererek tüm halklarını aşıladı.

scientology tarikatı mensubu rezil birkaç doktorun webcam kayıtlarındaki teorileri ciddiye alanlar; alanında uzman, on milyonlarca doktor, klinik, kurum ve kuruluşu dikkate almıyor. kendi aile hekiminin bile bill gates'in emrinde olduğunu iddia edeni gördüm yemin ederim

devrim niteliğinde, tarihin akışını değiştiren bu teknolojiye "bence ilerde kesin bişey olur" diye korkup yaptırmayanlar, doğal seleksiyon ile büyük ihtimalle elenecek. çünkü gelecekte bütün aşılar bu teknoloji ile üretilecek.

(bkz: crispr)
  • benim için en önemlisi; amerika, rusya, ingiltere, almanya, fbı, cıa, mi6, mossad asi içerisindeki çipler sayesinde bizi izleyecek ve ne yapıyorsak bilecekler.
  • her öğün tukettigimiz hormonlu besinlerden çok daha fazla yan etkisi olacağını sanmam. bugün gündem olan poaca ve üçü bir arada kahve ikilisinden daha az tehlikeli olduğunu düşünüyorum.
  • (bkz: x-men)
  • (bkz: mrna) teknolojisi hiv, kanser gibi hastalıkları bitirmeye odaklanmış bilim insanlarınca 20 senede geliştirilmiş, hala gece gündüz üzerinde çalışılan bir teknoloji. covid-19 başladığında laboratuara kapanıp, tweet atarak bulunmuş bir aşı değil yani -ha o da bulunamadı ayrı, bulunursa o zaman o aşının güvenilirliğini sorgulamak elbette mantıklı- ama bir laf vardır, alışmadık götte don durmaz diye. bizdeki o hesap. son 20 senede bilimsellikten, üretimden, eğitimden o kadar uzak kaldık ki bazı şeyleri ayırt etmemiz günden güne zorlaşıyor, algılarımız değişti çünkü siz de haklısınız...

son söz, biontech aşısının seneler sonraki yan etkileri için endişelenmekten daha önce bence, an itibari ile yaptıracak biontech aşısı bulabiliyor musunuz ona odaklanın derim.

(bkz: aşılar nerde)
hesabın var mı? giriş yap