• ne zaman önünden geçsem içinde müşteri görmediğim dükkanlardır. bakıyorsun bijuteri işi yapıyor. içerde bir tane bile insan yok. bir boncuktan 25 30 kuruş kazanıyor adam. akşama kadar 100 tane satsa, ıvırı zıvırı derken günde 50 - 100 lira bile kazandığını düşünmüyorum. vergisi kirası elemanı stopajı falan filan derken bu insanlar bu işleri nasıl döndürüyorlar?

çorapçıya giriyorsun adam çiftini 10 liraya satıyor. tanesinde 3 - 5 lira kar ediyor. akşama kadar 20 çift çorap satsa yine olmuyor. havlu mavlu nevresim derken. kaç tane nevresim satacak adam? eleman çalıştırıyor zaten maliyeti 4 bin lira. bu mağazalar dükkanlar nasıl dönüyorlar? hesap yapıyorum fahiş fiyata satıp yüksek kar elde etmeleri lazım. eskiden rekabet sokaktaydı, bir mağaza aynı sokaktaki diğer mağazayla rekabet ederdi. şimdi adam herkesle rekabet ediyor. çünkü internet var. yüksek kar yapamaz çünkü internet müşterinin elinin altında. 1 günde kargo kapına geliyor. düşük kar marjıyla da o dükkanı döndürmek mümkün değil. çarşı içi yüksek kiralı dükkanları zaten hiç çözemiyorum. hem ne zaman önünden geçsem boş hem de yıllardır orada.

edit: arkadaşlar napıyosunuz ya. o kadar mesaja ben nasıl cevap vericem?
  • italyanin lombardia bolgesinde milano nun kuzeyindeki kucuk bir gol kenari kasabasi olan como nun esselunda disindaki butun dukkanlari icin gecerli olan anlasilmaz durum. biraz ilerideki bellagioyu hic saymiyorum bile nitekim orasi aslinda var olmayadabilir. tamamiyle bir halis urunu bile olabilir.
  • dağın başında açılan lokanta, petrol ofisleri.
  • açılın ben söyleyim nedenini;
    adamın imkanı var, evde oturmak istemiyor, kendisine masrafı fazla olmayan meşgale olarak bir iş yeri açıyor. bu vesileyle tabiri caiz ise karı dırdırından ve işsizlik psikolojisinden sıyrılmış oluyor. bu tip yerler genelde ay sonunda kafa kafaya çıkarlar.
  • avmlerde telefon kılıfı satan dükkanlar.

edit: 80 kuruşluk kılıfı 80 liraya satınca dükkan dönüyormuş. herkesten özür dilerim. sabahtan beri yeşilleniyorum.
  • dönmüyor.

mevcut kaynaklardan yeniliyor. bir süre sonra kepenk kapatılıyor, maaşlı bir iş aranıyor.
  • hep bu iş paravan mi diye düşündüren dükkanlar yıllardır ne yenilenir ne müşteri gelir
  • (bkz: kara para)
  • boya satan dükkanlar.
  • koşuyolu'nda füme diye bir yer var. ne olduğunu gerçekten bilmiyorum.böyle cafe gibi bir şey,acaip de kupon yerde. hep boş ağa hep boş. arada bir de 3-4ay tadilata falan giriyor.
hesabın var mı? giriş yap