• son makalesini facebook'tan paylasirken "the best way to beat economists is to be more rigorous mathematically than they are, not discard the math." demis feyizli bir abi.
  • yaşayan en büyük, saygıdeğer ve orijinal düşünürlerden birisidir. türkiye'de bu kadar az ilgi uyandırmış olması üzüntü sebebidir. "fooled by randomness", "black swan" ve "antifragile"dan oluşan üçlemesi n kere okunmayı hak eder.

ilber ortaylı, 'münevver' kelimesinin türkçe'de tam karşılığı olmadığını söyler. 'aydın' ya da 'entelektüel' olarak çevrilmesine karşı çıkar. ingilizce'de 'erudite' kelimesi ise bu kelimeyi karşılar. işte taleb, bu sıfatla anılmayı hak edecek kadar dolu, okumuş, görmüş bir adamdır.
  • "i suspect the iq, sat, and school grades are tests designed by nerds so they can get high scores in order to call each other intelligent... smart and wise people who score low on iq tests, or patently intellectually defective ones, like the former u.s. president george w. bush, who score high on them (130), are testing the test and not the reverse."

:)
  • "when people vote the way of intellectual-yet- idiot elite, it is democracy. otherwise it is misguided, irrational, swayed by populism and a lack of education"

sözünün sahibi yazar. siyasetten gram anlamayan özel üniversite mezunu berkecan'lar ve türevleri akp iktidarını halkın eğitimsizliğine bağladığında hep bu sözü hatırlıyorum.
  • kuğu reyis. hayatı, diploma ile entel olunduğunu sanan dallamaları (özellikle ekonomistleri) tokatlamakla geçer.
  • turk lirasi ve fasizm teriminin kullanimi arasindaki iliskiyi guzel yakalamis insan. gordugum en kendini begenmis ve ukala entelektuellerden biri ama arada boyle guzel seyler yumurtluyor.
  • antifragile kavramini hayatimiza sokan kisi. ozetle "be antifragile or die!"
  • muazzam adam. en son cambridge'den bir tarihçiyi silkeledi. önce taleb'in argümanına "sen pop risk kitabı yazarısın" gibi ad hominemle cevap verip sonra işi kadın karşıtlığına filan çekmeye çalıştılar. hahaha tabi ki taleb geleni tokatlıyor.

yürü be yiğidim, bu intellectual yet idiot'ları (niyeyse çoğu da sözelci. hmmm) sen tokatladıkça ben keyifleniyorum.
  • akademisyenlere ve entelektuellere karsi duydugu tiksinti ve nefreti acikca ifade etmekten cekinmez.

ozellikle `antifragile` adli eserinde bunlari itin gotune sokmadigi bir bolume rastlayamazsiniz.
hesabın var mı? giriş yap