• geçen yıl türkiye'nin üçüncü kadın orkestra şefi olmak için açtığı kampanyadan elli bin lira cukkalamış kimse. işin ilginci bu kadar yanlış bir bilgiye itibar edip parayı bu uyanığın ajitasyonuna kaptıran sığırların çokluğu...

bu geçen yılın kampanyası,
    https://www.indiegogo.com/…an-orchestra-conductor#/

bu da bu yılın,
    https://www.indiegogo.com/…le-orchestra-conductor#/

ben bile bu kısır müzik bilgimle inci özdil ve sera tokay'dan sonra türkiye'nin zaten üçüncü bir kadın orkestra şefine sahip olduğunu biliyorum;

sibil arsenyan

dördü beşi siz hesap edin artık. bildiğim kadarıyla sibil eğitimini türkiye'de tamamlayıp orkestra şefi oldu. yani yıllığı bilmem kaç bin dolarlık okullarda okumak gerekmiyor bu iş için. bir sonradan görmenin amerika'da okuma fantezilerini gerçeğe dönüştürmek adına pamuk elleri cebe atmaktan salakça bir şey olamaz. eğer kabiliyetliysen zaten burs kaptırırsın o kadar zamandır new york'da. bedelli parasını kampanyayla toplayan uyanıklardan farkın yok hayatım. umarım projen başarılı olur ve enayilerin parasını çatır çatır ezmek keyfine varabilirsin.
  • eski dsip'li, yetmez ama evetçi.

kimsenin bulamadığı imkanlarla yurtdışında okumasına, örneğin internetten baya iyi bir para (+20 bin dolar) toplamasına, üstüne burs kazanmasına, üstüne reklam yüzü olmasına, üstüne hocalarından maddi destek almasına, üstüne cem yılmaz gibi büyük ünlülerden retweetler almasına rağmen "kadın olduğum için eziliyorum" diye mağdur edebiyatı yapan, kadın maestro olduğu için ayrıcaklı muamele görmeye hakkı olduğu mesajını alttan altta veren birisi. sorsanız cinsiyetçiliğe karşıdır tabi.

https://www.youtube.com/watch?v=ghaetvd09p8
  • instagram'dan işsiz kalan müzisyenler adına açılan kampanya için 25 (yazıyla yirmi beş) türk lirası bağışladığını ilan eden, sonra da tepki çekince geri adım atıp gönderiyi silen ülkemiz tarihinin "üçüncü"* kadın orkestra şefi.

abd'de yaşadığına göre bu miktarı dolar cinsinden yazmamızda bir beis yok sanırım. günümüz kuru ile 3,58 dolar. yani starbucks'ta bir kahve fiyatı.

ömrünü müziğe adamış olması gereken, her yerde reklamını yapan, programlara katılan, sürekli ünlülerle bir araya gelmeye çalışan kadın orkestra şefi nisan ak meslektaşlarına ancak karton bardakta satılan bir kahve kadar değer verdiğini instagram'dan dünyaya duyururken kim para yollayacak bu insanlara?

bir de şunu merak ediyorum; mesleğini her fırsatta kadın orkestra şefi olarak vurgularken, abd'ye gitmek için bağış kampanyası başlattığında cinsiyeti erkek olsaydı sonuç ne olurdu acaba?

hadi hayırlı işler.
  • güzel türkçemizde güzel bir deyişi vardır bunun gibiler için; sultanahmet’te dilenir ayasofya’da sadaka verir
  • dünyada popüler kültür ürünü olan tek orkestra şefi. pardon, "kadın" orkestra şefi. büyük ihtimalle orkestra şeflerinin büyük kısmının sosyal medya hesabı bile yoktur.

bir insan orkestra şefi olarak niye ekşi sözlük platformunda soru cevaplamak ister? influencer değilsin, tanınırlığın neredeyse benimle aynı seviyede. kimin neyin sorusunu cevapladın? 8 sayfa bir de soru sorulmuş. hepsi de youtube'dan tanıyor. çok ilginç. işinde gücünde olsan zaten youtube'a girmezdin. demek ki amacın para kazanmak. şeflik falan hikaye. buraya da kanalın pr'ı için geldin.

bir tane videosu vardı da, orada iyice itici gelmişti zaten. üstüne basa basa zibilyon kez "türkiye'de sayılı kadın orkestra şeflerindenim" diyordu. anladık abla, feministsin, kadın orkestra şefisin, çok zorluklar yaşadın, mobbinge uğradın, sözlü tacizlere uğradın, güzelsin diye hep asıldılar sana. tamam. bütün zorlukları sen yaşadın.
  • soru cevap için yarın ekşi sözlüğe gelecek orkestra şefidir.
  • yeni nesil dilencilerden biri. debeye giren entry ile varlığından haberdar oldum ve tam olarak fatmagülün yengesi gibi düşünüyorum.
  • kendisine niçin çağımızın suna kan'i muamelesi yapıldığını anlamadığım birey.
    kendisi para toplama kampanyalari oluşturarak insanlardan dolarları toplayıp, (alan razı veren razı) parasiynan okulunu okumuştur. okuduğu memlekete de göçüp stereotip amerika'ya göçen gurbetçilerrimiz gibi "yaa beyaz peynir yok burada" tatlarında yaşamaktadır.
    kendisine genç cumhuriyetin modernleşme hamlesinin parlak neferi misyonu yüklemenin de anlamı yok.

yaptigi kampanyalarda ve röportajlarında 3. kadin sef olduğunu vurgulanmasi asil ilginç olan 3. veya 4. olmasi neyi değiştirir?
  • türkiye'nin üçüncü kadın şefi olmasının yanında ayrıca da bach çello süitiyle piyano prelüdünü karıştıran dünyadaki (kadın veya erkek) ilk orkestra şefi. piyanistmiş bi de kendisi. gururumuz!
  • eserleri ile iftihar etmek isterdik ancak ne yazık ki bizlerle paylaştığı tek eseri rihanna'nın şarkısı diamond'a yaptığı cover oldu şu güne dek. şarkıya türkçe söz de yazmış idi: elmas gibi parla. sene 2013 idi sanırım. ne kadar arasam da hiçbir yerde bulamadım bu usta işi düzenlemeyi. tüm platformlardan kaldırılmış. neden acaba?
hesabın var mı? giriş yap