• gordon ramsay isminde ingiliz bir şef var. 70 milyon dolar kazanmış. adam millete söverken falan program çekiyor. restoranında menüsü ne kadar bilmiyorum. bilmem kaç tane de michelin yıldızı var. yersen ekime yemezsen sikime diyor mu? demiyor.

birileri çıkmış ekstedt veya arguinzoniz falan başarılı diyor. he amk he.-bak bu noktaya kadar ironiydi-

ulan bir insanın başarılı olabilmesi illa top seviyede olması mı? sıfır eğitim ile çıkmış bir dünya markası oluşturmuş mu? oluşturmuş. kimin desteğini aldığı önemli değil. herkes adamı tanıyor mu? tanıyor. bu bir başarıdır.

mesela dünyadaki tek başarılı yönetici apple veya google ceo'su mu?

adam kalkmış bulaşıktan başlayıp bu işin en tepesine ulaşmış, yılda milyon dolar cirolar yapan bir restoranı var, hala çıkmış başarılı değil deniyor.

ulan steakhouse bu steakhouse. sanatsal şey yapma ihtimalin yok. 3-course menüsü falan olmaz amk steakhouse'un. eti olduğu gibi sunacaksın. sos mos da koyamıyorsun. en fazla tütsülerken dışını baharatla sarabilirsin. yapabileceğin en sanatsal pişirme şekli tereyağ banyosunda pişirmek. sanki nusr-et ben harika yaratıcılık sunan bir şefim diye çıkmış da gidip füzyon mutfakları ile falan karşılaştırılmaya çalışılıyor.

ayrıca mutfak olayında en gıcık kaptığım şeydir. "benim yemeğim bu, başka bir şey yiyemezsin, sen kimsin ki ben sana seçim sunayım" kafası. kardeşim ben senin elinden çıkan bir yemek yemek istiyorsam, deniz tarağı sevmiyorsam ya deniz tarağı ya şefin yarağı demek ne demek amk? a la carte bir menü sun, isteyen senin tadım menünü de yesin. hayır sitesine bakıyorsun "menümüz mevsimsel olarak yenilenmektedir" diyor sadece. yani önüne konulacak şeyi de bilmiyorsun. mesela yemeği özel yapan bir sos var, ama içinde alerjinin olduğu bir malzeme var. sikinde mi şefin? çok özel sosunu dökmez, sen öyle yiyiver canım. mesela balık sevmiyorsun ama önüne balık menüsü mü konacak belli değil. mesela michelin yıldızını bir yemekle aldın, ama 3 ay sonra o yemek yok. niye? çünkü şefin sikinin keyfi onu istiyor. ekstedt'e baktım, spesiyallerinde squid var. ama gitsem o spesiyal %99.99 yok, çünkü şefin sikinin keyfi onu istemiyor. ben kalamara güvenip gidiyorum, zaten aylar öncesinden rezervasyon mecburi önüme belki de brokoli koyacak ve seçme şansım yok. ya da mesela vejetaryenim, aa ne güzel sebze ile michelin yıldızı almış dedim, ama "menümüz mevsimsel değişmektedir" dediği için önüme kuzu pirzola koyacak şef. mesela badem unu ile bir kaplama yaptı ve benim bademe alerjim var. haha sikinde mi, ya öl, ya da koca yemeği yeme.

neyse çok uzattık. nusret denilen adam, türkiye'nin dünya çapında duyulan bir ustasıdır. hele ki abd gibi steakhouse denilen şeyin envayi çeşidinin olduğu bir yerde o paraya yıllardır tutunabiliyorsa, başarılıdır amk. başarı kriteriniz nedir sizin yani?

edit: adam nusrete usta dememe bozulmuş. mal mısınız oğlum siz? ulan usta ne demek onu bile bilmiyorsunuz konuşuyorsunuz. adam usta amına koyim ne yapayım? ayrıca türkiye'nin bir çok şefinin usta kabul ettiği, takdir ettiği ve marka olarak nitelendirdiği adamın hangi sıfatla usta olmadığını söylüyorsunuz? haspam bir de aksaray'daki kebapçı paklar demiş. amına koyim yüzüne bakmayacağın kebapçılar o beytiye tur bindirir anadolu'da sikik, neyin varoşluğundan bahsediyorsun? aksaray'da kebap yapan adam da beytideki adamdan pek ala iyi kebap da yapabilir, ama 30 35 liraya o kadar koç. daha restoran segmentasyonundan bihaber tip aklınca çok bildiğini sanıyor.

barış manço ibo örneği de mallık. birincisi ibo türkiye'nin teknik manada en güçlü seslerinden biri. bunu ses işindeki adamlar söylüyor. ikincisi japonya falan diyecekseniz, aha işte orada sıçarsınız, zira herif amerikada da hayvan gibi satıyor kimse de ilk dönem harici eti boktan falan demiyor. amerika dediğin yer steakhouse cenneti. hem türkiye hem steakhouse cenneti amerikada eti lezzetli kabul edilen adamı hangi sikim sıfatla usta değil, varoş ve beş para etmez diye nitelendirebiliyorsunuz?

herif gelmiş aman öyledir de böyledir diye avrupa'nın bir yerinde olan muhtemelen ınstagram harici hiç bir yerden bilmediği adamı övüp, dünyanın başarısını kabul ettiği adama başarısız diyerek bir de milleti varoşlukla suçluyor. çünkü onun beynindeki elit kavramı anca fancy bir mekanda şık dekorasyonda fine dine yemek yiyebilmek. içi bomboş.

ayrıca kalkıp ortaokulu bırakıp iş hayatına sıfırdan başlayıp böyle bir zincir kuran adama başarısız demek sadece komplekstir. ibrahim tatlıses de başarılıdır. ikisinin de başarısı teknik anlamda vardır. bunu da sektörlerinin bilir kişileri söylemektedir. yani işin profesyonelleri hatta rakipleri bunu söylerken siz gidip mal gibi konuşursanız, boş konuşursunuz.

edit 2: adam küfürden başka bilmiyor. vedat milor gibi bir değer sansürlenirken falan demiş. ulan biri gurme, biri yemeği yapan. ayrıca vedat milor kendisi başarılı diyor amk. hayır hem videonun başında, hem de videonun son 1 dakikasında nusretin kabiliyetinden bahsedip övüyor. keşfettiğim için gurur duyuyorum diyor. kendini küfür harici ifade edemeyen adam, vedat milor gibi bir değer falan deyip, adamın övdüğü adama çapsız, iş bilmez, başarısız, yeteneksiz diyor. şimdi ben sana mı güveneyim, dünyadaki envayi çeşit restorandan ve hatta muhtemelen adı geçen şeflerden tadım yapmış, türkiye'nin en bilinen gurmesinin kabiliyet konusunda dört dörtlük demesine mi? işte dediğim bu. işin bilenleri bunu söylerken, yılların birikimine sahip kişiler adamın başarısını ve becerisini takdir ederken, siz hangi sikim sıfatla onların tersini bu kadar rahat söyleyebiliyorsunuz? yazdığı eğitim kombinasyonuna ise bir şey demiyorum, üsluba bakınca zaten çok ciddiye almaya gerek yok. daha kendi övdüğü adamın kendisinin sövdüğü adam hakkında çeşitli programlarda ne dediğini, nasıl övdüğünü, ayrıca nusret hakkında iki ayrı program yapıp ikisinde de ustalığını ayrı ayrı övdüğünü bile bilmeyerek kendi kazdığı kuyuya düşen birine çok laf etmek vakit kaybı zaten. bırakalım hasetliğinde kavrulsun.

chios adasında bi tane yaşlıca amca var inanılmaz güzel horoz but yapıyor. takipçisi yok zira instagram kullanmayı bilmiyor. inanılmaz elit...

dessau-roßlauda bir steak haus* var adı gusto; ustası antalya'da en ünlü 5 yıldızlı otellerde çalışmış bir türk. etleri inanılmaz lezzetli menüler 29 eurodan başlıyor bir sürü seçenek içersinden seçebiliyorsunuz takipçisi 10bin falandır herhalde instagramım olmadığı için bilmiyorum. inanılmaz nişim. qızlar eqlesin.

birileri çıkmış nusret'e başarısız diyor, inanılmaz...

adam milyonlarca lira pr bütçesi ayırıp milyon dolarlık futbolculara, ünlülere salt bea hareketi yaptırsın; dünyada internet fenomeni haline gelsin, ergenler tiktokta salt bea akımı başlatsın.
    ama nusret takipçi kasmasın(!)
    neden
    çünkü ağzı küfürlü bir sözlük yazarı nusreti salyalar saçarak başarısız olmakla suçluyor...

kim bu başarısız adam peki;
    6. sınıfta ekonomik nedenlerle okulu bırakıp bir kasabın yanında çırak olarak başlamış bir adam.

bu kasap çırağı sonradan nusr-et markasının sahibi olan 21 restaurant açıp yüzlerce kişiye istihtam sağlıyor...

ister beğenin ister beğenmeyin türkiye'ye et yeme kültürügünaydından sonra öğreten kişidir nusret. bundan 10 15 yıl öncesinde bifteklik eti döve döve incecik eder öyle satarlardı kasaplar; şimdi 1.5 parmaktan az dilimleyen kasap kalmadı nusr-et sayesinde ve keza bizim toplum eti koyu kahverengi olana dek pişirir öyle yerdi,
    şimdilerde herkes midium rare hastası...

newyorkta amerikalılara, dubaide araplara 300 dolara 1 porsiyon et satan bir kasap....
    suçu ne? instagramda 30 milyon takipçisi olması ve et satması. bir de fast-foodçu diye eleştirmiş sözüm ona küfürbaz gurmemiz...

mc donalds ne kadar başarılı ise, starbucks ne kadar başarılı ve türkiye'de ne ise işte nusrette o yola girmiş bir kasaptır.

şefliğine gelince eminim ki nusret kariyerini michelin yıldızı almak yönünde programlasaydı başarırdı; ancak o şöhret bir kasap/iş insanı olmayı seçti ve bu yönde de gayet başarılı...
    türk'ün türk'ü beğenmemesinin temel nedeni aşağılık kompleksini yenememiş olmasıdır ve üstteki refere ettiğim entry de bunun vücut bulmuş halidir.

etlerini de 3 farklı restaurantında tattım gayet leziz... daha iyilerini yedim mi? kesinlikle.
    ama bu nusreti basarisiz yapmaz. kendi alaninda gayet ve gayet basarilidir.

inşallah daha başarılı olur daha çok restaurant açar da dünya çapında bir zincirimiz olur.
  • sıfırdan başlayıp hem şansının hem de azminin sayesinde dünyaca ünlü olmuş biri ama ekşici kardeşlerime yine yaranamamış, başarılı değil denilmiş bir de. hadi sevmiyorum, hareketlerine gıcık oluyorum gibi şeyler denilse anlayacağım ama bu adama başarılı değil demek düpedüz ezikliktir. sosyal medya takipçi sayıları üzerinden karşılaştırma yapıp popüler olmuş bir şeyi beğenmemek de ayrı bir eziklik.

bir yazarın kendi fikri diyeceğim ama millet oylayıp debe'ye sokmuş şunu: #113572112
    bunu debe'ye sokanlar ve yazar arkadaş eminim ki dünyanın en cool insanlarıdır. *
  • bal-on
  • michelin yıldızlı şeflerle nusret‘i kıyaslamak nedir ve neden? okurken gözlerim kanadı.
    bir de gelmiş, gayet de başarılı olan bir adama “fast-food’çu (?) şaklaban” yakıştırması yapmış. :)
    üstteki yazarın da belirttiği gibi ister kabul edin ister etmeyin, adam “et yeme kültürünü” öğretti ülkeye. bırakın büyük şehirleri, küçük şehirlerde bile nusret konseptini yaratıp da yürüyen o kadar işletme var ki inanılmaz. menü içeriğinden restoran dekoruna kadar neredeyse aynı.
    başarıyı takdir etmeyi hiçbir zaman öğrenemeyecek ne çok insan var ülkemizde.
  • neden bukadar abartılıyor anlamış değilim, tamam yapıyor eyvallah da aynı kalitede aynı eti yapan başka yerler var
  • boston şubesinin covid güvenlik ihlali sebebiyle kapatıldığı yönünde haberler dolaşan twerkcü müşterileriyle ünlü restaurant.

kapatmaya gerekçe olarak da müşterilerin maske takmadan ve sosyal mesafrye uymadan içerde oturmalarına izin vermesi olarak gösteriliyor.

haber

haberi açmaya üşenen ingilizce bilen suserler için haber içeriğini aşağıya bırakıyorum.
    salt bae is endangering his customers when it comes to covıd-19 -- at least according to boston authorities, who just shut down his restaurant there.

"city officials ordered nusret gokce's signature steakhouse shut its doors this weekend after finding the joint was allowing patrons to pack in without social distancing, and not wear masks.

the proof is partly up on the restaurant's own ınstagram ... there's at least one clip of people flocking back to the establishment -- which had re-opened about a week ago. massachusetts had recently announced it would start letting more people dine-in and even stand at the bar for foodservice in groups of 10.

so, what's the smoking gun of alleged wrongdoing that the city's got on salt bae and co.? welp, it might be the video's that got him trending right now ... which looks a little wild.

a tiktok video shows a woman twerking inside what appears to be the lobby of nusr-et -- with none other than sb himself recording from afar. on its own, it's a pretty funny clip ... unless you're boston public health officials.

ın any case, bostonians are gonna have to hold the himalayan salt 'til they get this sorted out. the restaurant will have a couple hearings this week to respond to the alleged violations."
  • müşterilerin ve çalışanların maske takmaması ve yangın çıkışlarının kapalı olması sebebiyle boston şubesinin belediye tarafından geçici olarak kapatıldığı iddia edilmekte olan.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54338118

edit: iddia değil, gerçekmiş. bu korona günlerinde maskesiz eldivensiz yiyecekle temas etmesine nasıl izin veriliyor diyordum. birileri gerekeni yaptı.
  • boston şubesi kapanması iddia değil gerçektir. haber sitelerinde boston şehir belediyesi tarafından kapısına kocaman asılmış closed due to violations diye bir afiş vardır.
  • bir pr uğruna dükkanı kapamış adam. helal olsun.
hesabın var mı? giriş yap