• idrak yolları enfeksiyonu gecirmis olması muhtemel olan, yorum ve mukayese becerisi minmum duzeyde olan gencler icin kullanılan ifade.

akim dersiniz bokum anlar bunlar. suc ve ceza yı okusa "abi sıkıcı bir cinayet romanı" iste diye yorum yaparlar. tutunamayanlar ı okuyup "abi bunalima girdim " diye karsınıza cikarlar.

dostoyevski, freud, marx, ahmet hamdi tanpınar, oguz atay, melih cevdet, borges bunlar okusun diye yazmamıslardır kitaplarını. cin ali doneminde saplanıp kalmıs gencliktir.
    (bkz: beyin kabizi)
  • abidik gubidik program, dizi vs. bombardımanının altında ezilip kalmış, lise ders kitaplarının boğucu didaktikliğinden kustuktan sonra bütün kitaplara aynı gözle bakacak kadar sığlaşmış, gün geçtikçe ortalama bir odunun algılayacağından daha fazlasını kaldıramamaya başlamış gençliğin hazin sonu. sayılarının gittikçe artacağından şüphe edilmektedir.
  • türkiyede altı kişiye 1 (bir) kitap düştüğüne göre* gençlerimizin bir kitabın 1/6 sını okuyarak hiçbirşey anlayamaması gayet normaldir. tesis eksikliği yüzündendir tüm bunlar...
    oysa ver bakalım herkesin eline 6/6 kitap nasılda anlaşılacaktır okunulanlar...
    hiç olmazsa 5/6 olsun bari...
  • türkiye'de gençlik bir şekilde hep horlanacaktır, bu böyle olagelmiştir, kolay kolay da düzelmeyecektir. bugün okuduğunu anlamayan gençlik var, yarın okuduğumuzu anladığımızı bir şekilde ispat etsek o zaman da okuduğunu anlayan ama dandik şeyler okuyan gençlik olacağız**, onlara göre düzgün şeyler okuduğumuzda bu sefer de konuşmayı bilmeyen gençlik olacak. bu gençlik anasının karnından böyle doğmadı ya, bunları da güya okuduğunu anlayanlar yetiştirmedi mi?

ne kadar modernleştiğimizi iddia etsek de gelenekçi kültürümüzün üstümüzdeki etkisi devam ediyor hala. gençler şöyle bi sussun otursun, büyükler konuşsun yönetsin, iyiye kötüye karar versin. hala sus küçüğün söz büyüğün.

işte halimiz ortada. ama durun, o konuda da büyükler konuşsun. biz bi zahmet susabilirsek.
  • aynı zamanda dinledigini de anlamayan gencliktir.

(bkz: çok bildiğini sanmak)
    (bkz: ne de guzel bilmiyorsun)
  • başlık okuduğunu anlamayan insan şeklinde açılsa daha doğru olurdu. çünkü bu sadece gençlere özgü bir durum değil insanlarımızın genelinde var. genelde nedeni ön yargıları veya fazla okuma alışkanlıklarının olmamasından kaynaklı.

aramızda da bunlardan bolca var. uzun entryleri zaten sonuna kadar okuyup anlamaya yetecek sabır yok kimse de ki, bence debe bu yüzden artık yok. entry kısa olsa bile yazılanları anlamadan bir laf sokma yarışı. bitmeyen komik olma çabaları ile girilen bkzlar, hatta yetmiyor özelden laf sokma çabaları. genel de yazılanı değil durum için aklındaki senaryoyu okuyor insanlar. dolayısı ise olmayan bir anlam yüklüyorlar.

eskiden öss'de sorulan okuduğunu anlama paragrafları vardı. belki hala vardır. bana hep saçma gelmişti. yabancı dil olsa böyle bir sorunun amacını anlarım. ama insan ana dilinde yazılan bir yazıyı 11-12 yıllık bir eğitimin sonunda nasıl anlamaz? diye düşünüyordum. yanılmışım. insanlar gerçekten okuduğunu anlamıyorlar. dinlemeyi bilemediğimiz gibi okuduğumuzu da anlamıyoruz. sanırım toplumdaki iletişim problemlerinin ve çatışmanın ana nedeni bu.
  • sözlükte yer alan ve belli yaş aralığına mensup olanların yer aldığı gruptur.

en komiği ise kendini genç zanneden ahı gitmiş vahı kalmış amcaların ve teyzelerin içinde bulunduklarını yer yer belirtirler. genelde evde kalmış sinirli kızlar ve müzmin kart zampara bekar erkeklerdir.

okuduğunu anlama ve muhakeme yeteneklerinden yoksun olarak boş neslin yetiştiriciliğini üstlenmişlerdir. efsanevi değil ülkeyi yıkıma götüren ve etik kaygılardan yoksun bir gruptur.
  • asla yazışarak tartışmaya çalışmayın bu tiplerle. sağcısı solcusu imankarı imansızı komünisti şeriatçısı hepsi aynı bok bunların. defaatle denemiş olmama rağmen sonuç hep hüsran olmuştur.

kitap, gazete, şiir okumamak hep aynı sonuçla gidiyor. instagram, facebook bu konuda dünyada ki en tehlikeli şey bana sorarsanız. aptal kusuyor dünyaya bunlar. sonuç hep aynı. bugüne kadar aksine denk gelmedim.

(her instagram kullanıcısı budur demiyorum. aman ha anlamayan arkadaşlar. instagram'ınızı da kullanın facebook'unuzu da kullanın. ama bir iki de kitap okuyun ya. cin ali bile olur. yemek kitabı da olur. oku yeter ya. ne olduğu önemli değil.)

ama bu tiplere karşı taktik basit. kısa öz ve net konuşulacak ve istenilen alınana kadar konuşulacak.

ne kitap okumuştur ne gazete. sorsan üniversite bitirmiştir ama diploma hiç birşey ifade etmiyor. okumuş ama anlamamış.

çok sinirleniyorum bu tiplerle tartışmaya çalışınca bir de.

uzak durun. asla ve katta birşey anlatmaya çalışmayın, sizin canınız sıkılır, gününüz mahvolur sinirden stresten. net olun. ben bunu istiyorum deyin ve diretmeyin.

boktan bir özgüvenleri vardır her zaman haklıdırlar ve asla yanlış düşünmezler. yanlış düşünüyor olabilir miyim acaba... mı bile demez. modern gençliktir çünkü. herşeyi bilirler. bilmeyenlere de öğretirler.

sizin bildiğiniz, emin olduğunuz bir konuda sizinle tartışır ama kendisinin bilmediği bir konuda kendisiyle tartışılmasını asla istemez. kızar. siz kim köpeksiniz ki ulu derviş, alemlerin sırlarına hakim bilmemkim-can'ı ya da senkimsinya-su'yu sorgulayasın ki? kimsin sen ya.

sakın birşey öğretmeye çalışmayın. asla anlamaz. onun amacı öğrenmek değil öğretmektir. bilmese de öğretir. bilmiyorum demek anlamadım demek suçtur, linç sebebidir.

hele hele zekice konuşmaya hiç çalışmayın. tanrım nasıl bir hata olur anlatamam. çünkü anlamaz, ama anlamadığını bilmeden boş konuşuyorsun der. laf sokması küfürdür hep. düz. asla edebi konuşmaya çalışmayın ola ki tartışırsanız da.

sen bildiğin herşeyi göz önüne getirirsin, bilmediğin ne kadar çok şey olduğunu ya da gücünün yetemeyeceğini bildiğin milyon tane şey olduğunu bilir susarsın, cevap vermezsin. o bilmediğini de bilmeden saldırır. sustuğunu görünce de yendim der.

bütün umudum olan gençliği... seveyim....

okuduğunu anlayan gençler her zaman canımdır, üzerlerine alınmasınlar.
hesabın var mı? giriş yap