şükela:  tümü | son 24 saat
 • uzaydan görülebilen yegane çifti için (bkz: dwight howard)
 • bak bu vücut parçası önemli. bir erkekte geniş, kadında ise dar olanı çekici duruyor.

  çünkü gövdenin cüsseliği hakkında en hızlı fikir veren yerdir burası. bir kadında dar olması onu direkt narin gösterir, bel veya göbek kusurunu örter. geniş olması kaburgalarınında daha büyük olmasına ve yarma gibi durmasına sebebiyet verir. dahası ideal meme ölçüsünde olmasına rağmen genişleyen gövde nedeniyle memeler ayrık ve küçük durur. bu kadınlar zayıflasa bile gövdesi büyük ve kollar da iri gözüktüğünden zarifleyemezler (zariflemek terimini icat etmiş bulunuyorum)

  erkekte ise bunun geniş olması boyun ile köprücük kemiklerini bağlayan kirişlerin belirgin olmasını ve seksi durmasını sağlıyor. bir erkek çok zayıf olmadıkça takım elbise adeta cuk oturuyor, karizmayı katlıyor. ama erkekte dar olursa (düşük değil) tek boyut halini alma riski var ve yanlış şeyler giydiği takdirde çubuk krakere dönüşmesi an meselesi oluyor.

  omuzlar vücut geliştirme gibi aktivitelerle açılabilir fakat daraltılamazlar. yani doğuştan omuzdan kaybeden erkek, kadına nazaran şanslıdır.

  not: şimdi böyle bir yazı girince şekilci durduğunun farkındayım ama insanları çoğunlukla bedenleriyle değerlendiren biri değilimdir.
 • bu bölgeyi çalıştırırken düşülen en büyük hata bana göre yüksek ağırlıklar kullanmaya çalışmak.

  eğer boyunuz ve dolayısıyla da kollarınız uzunsa sözgelimi bir lateral raise için harcayacağınız efor, sizden daha kısa kolları olan birisinden daha fazla olacaktır. (bkz: moment)

  bu yüzden beli zorlamadan, hile yapmadan 5 kg lık dumbellar ile yapılacak bir lateral raise, bir front raise, efendime söyleyeyim bir dumbell rear delt lateral raise -ki bu son hareket cidden osurtur- omuzları everest gibi gösterir. yavaş yavaş, doğru yerde nefes vererek. yüksek ağırlıkla saçmasapan hareketler yapmanın mantığı yok, önemli olan hareketi doğru yapmak. eğer antrenman sonrasındaki gün bile hala kaslarınız ağrıyorsa olmuştur o iş.
 • düşük ya da çökmüş olanların sebebini ahmet hamdi, huzur'da yazmış;
  "biz düşüncelerimizi çok defa omuzlarımızda taşırız."
 • yunanca ve türkçede hem anlam hem şekil bakımından benzer kelimedir. antik yunanda da omuza omuz derler. (bkz: omus)
 • hüzünden geçerken uğrayan insanların, yatıya kaldığı yerdir.

  uykusuz gecelerinin acısını çıkardıkları yerdir rahat, güvenilir, misafirperver bir omuz. omuz silkmek gibi bir eylemden mahrumdur omzunu açan insan, bananeciliğin bedende vuku bulan bu hareketini gerçekleştiremez zira, omuzlar doludur, omuzlar yüklüdür yaşlarla, kederle yaslanan başlarla.
 • ters bir hareket ile çok kolay hasar görebilen bir yapıdır. tedavisi yıllarca sürebilir.
 • yere garip ve dengesiz düşüldüğünde çıkabilen, çıktığı zaman vücudu iki büklüm edip doğrulmaya izin vermeyen, inanılmaz acı çektiren; doktorun bir el ve ayak yordamı ile yerine oturttuğunu da gördüğümüz vücut bölgesi.
 • en çok ilkokulda istiklal marşı veya andımız okurken kullanılan organlar. özellikle türk gibi kelimelerde hoplaması gerektiğini düşünürdük buralarımızın.
 • kalp kadar değerli.

  acısı da boşluğu da geçmiyor.

  değerini bilin.
hesabın var mı? giriş yap