• süper, über, hiper kitapçı. verdiğiniz siparişi yirmi dört saatten kısa bir sürede kargoya veriyorlar; tabi stoktan hemen teslim ibaresi bulunan kitaplar için. hadi bir gün de kargonun ulaşması diyelim, kırk sekiz saatten kısa bir süre içinde kitaplarınız elinize ulaşıyor. bir de ıssız adamlık yapıp kendinize sipariş ettiğiniz kitapları böyle ayıcıklı falan hediye paketi yaptırırsanız tadından yenmiyor. adamlar hediye paketini bir de karton kutuya koyuyorlar ki, kitaplar zedelenmesin diye. cidden saygı duyuyorum adamlara, bir çok onlayn alış-veriş sitesi elektronik aletleri bile kargoya verirken bu kadar özenmiyor. fiyat açısından da ilk bakışta diğer onlayn kitap satan sitelere kıyasla pahalı gibi durabilir, ama sağlıklı kıyaslama yağabilmek açısından bir kitabın aynı yayınevinden çıkmış kitaplarına bakmakta fayda var. nitekim söz konusu klasikler falan ise, piyasada "bir liracı" o kadar çok yayınevi varki. eğer adam gibi bir yayınevinin*** baskısını alacağım, çeviri benim için önemlidir arkadaş gibi takıntıları olan bir okur iseniz pandora doğru tercih olabilir, zira genelde rakiplerinden daha ucuz oluyorlar bu konuda. zaten bu "bir liracı" yayınevlerinin kitapları da pek bulunmuyor ellerinde. tabi, bu tartışılabilecek bir mesele, yani dostoyevski okumadan önce orhan pamuk'un önsözünü yazdığı kitabı almak zorunda kalabilirsiniz. yine de, altı yüz elli sayfalık bir eseri aynı büyüklükte sayfalarla dört yüz elli sayfada basan yayınevlerinin basımlarını okumaktan muhtemelen iyidir (font büyüklüğünü bilmiyorum tabi ki). bir de çeşitli yayınevlerinin kullandıkları dil var, o da sanırım bu başlığın konusu değil. velhasılı kelam, düzgün çevirili adam gibi bir yayınevinin basımı diğer sitelere kıyasla daha ucuza bulabilirsiniz pandora'da. ancak ilginç bir nokta var ki, siparişi verirken karşıma çıkan iki farklı kargo şirketinden ups'i seçmeme rağmen kargonun yurtiçi kargo ile gönderilmiş olması. eğer ben yanlışlıkla yurtiçi kargoyu seçtiysem kafama sıçayım*; yok ben ups seçtiğim halde pandora bana yurtiçi kargo ile yolladıysa pandora akıllı olsun.

na'vi notu: bu avatar'daki pandora tamamen ayrı bir mesele, bir ara ona da eğilmek lazım. mis gibi yer lan, böyle ışıklı mışıkılı, rengarenk mis gibi. bıraksalar ben orada yaşarım vallahi, ama böyle anlatılmıyor sözlük görmek lazım; hem de üç boyutlu görmek lazım.
  • avatar filmine heves edip ne kadar tatli yermis falan denilen yerdir.

--- spoiler ---

fakat filmi baz alirsak bu laflar beyhudedir. benim bildigim dunyali orada kilosu 20 milyon dolar olan tasi bir kere bulduysa ve butun gezegen bunlari gemiye bindirip tiris tiris geri dunyaya gonderiyorsa ayni saatlerde dunyadan da o gezegene bir kac yuz tane nukleeri yola cikartir.

netice eywa ayvayi yer.

--- spoiler ---
  • pandora, kadın. geleneğin aktardığı başka bir rivayete göre, prometheus'un ateşi tanrılardan çalıp yeryüzüne indirmesi ve insanlara sunması tanrıları mutlu etmiştir. evvelce yine burada anlattığım klâsik pandora hikâyesinden farklı olarak bu aktarıma göre tanrılar, prometheus'un insanlarla tanrılar arasında aracılık yapmasını hoş karşılamıştır. bu yüzden pandora'yı yani kadını insanlara hediye etmişlerdir. bu rivayetle ilgili olarak francis bacon de sapientia veterum, xxvi'da şöyle der:

"illi gestientes et inepti, donum deorum asello imposuerunt."

"kendinden geçmiş o budala insanlar tanrıların hediyesini (kadını) eşşeğe yükledi."
  • kara ayrıntı dizisinin pek zor bulunan 19 kitabını sahaf kampanyası dahilinde 3-4 lira gibi komik fiyatlara satışa sunmuş site. tabii sınırlı sayıda olduğu için eli çabuk tutmakta ve eşe dosta haber salmadan önce cingözlük yapmakta fayda var. mesela ben siparişimi verdim, bu sabah geldi, entry'i şimdi yazıyorum.

ayrıca ilk kez denediğim ve gayet memnun kaldığım site diye de ekleyeyim. idefix artık eski bir dost.
  • sadece internet alışverişlerinde yüzde yirmi iskonto yapar. bu yüzden kargoyu kurtaracak miktarda alışveriş yapacaksanız dükkanının önünden geçip, vitrinine bakıp, ağzınızın sularını mendilinize silip kitaplarınızı daha sonra almak zorunda kalırsınız. zaten stoklarinda olmayan ama var gösterdikleri kitapları itinayla bulan tek kişi değilim sanırım. stoklarında bulunduğundan haberdar olmadıkları kitapları seçebilen tek kişi olduğumu da zannetmiyorum. yine de güzeldir, cezbeder, vitrini bakılır, içinde dolaşılır, sitesi takip edilir, alışveriş yapılır, keyiflidir. avatar'ı ise bilemeyeceğim, pandora'nın kutusu'nu tavsiye ederim.
  • kitapçı olanın güzel yanlarından biri, diğer alışveriş sitelerinin aksine mal bulmuş mağribi gibi alışveriş bedelini sipariş sırasında acele şekilde kredi kartından çekmemesidir. karttan önprovizyon alır, siparişi tedarik edip göndereceği noktada bedeli çeker. böylece bir sıkıntı çıkması halinde para iadesi için kapı duvar müşteri hizmetlerinde sürünmek durumunda kalmazsınız.

(bkz: medeniyet başka şey mirim)
  • hesiodos hem theogonia'da hem de işler ve günler de uzun uzun anlatmıştır ama azra erhat abime göre bu pandora efsanesi sami kaynaklıdır ya da en azından ortadoğu çıkışlıdır. bir nevi havva vakasıdır.
  • iki sarkida bir reklam alarak illallah dedirtmistir bugun.

grooveshark'a tam olarak goc etmek sanki farz oldu.
  • (bkz: #20548308)
hesabın var mı? giriş yap