• isanın dirilişinin kutlandığı bir bayram.
    fekat bayramın simgesi tavşandır, paskalya tavşanı ve boyalı yumurta.
    isa'nın dirilişiyle, doğurganlığın/seksin* bir nevi simgesi olmuş tavşanın ve yumurtanın ne gibi bir bağlantısını kurmuşlar bilemiyorum. hadi yumurta bir nebze (kabuğumu -beden- kırıyorum, yeniden doğuyorum vs.) de tavşan nedir, ne iştir anlamadım.
  • sokaklarin bo$almasina, tum ali$veri$ merkezlerinin kapanmasina neden olur, oglen vakti ortalikta arabalarin bile gezinmedigi bir hayalet $ehri tecrube edersiniz.
  • sevimli tavşanların, sevimli yumurtalar getirdiği, rengarenk sevimli bir bayram...
  • yurtdisinda okuyan ogrenciler icin kesinlikle bir gezme-tozma periodu olarak kabul edilir.lakin gezme imkaniniz yoksa,ders calismak zorundaysaniz cok cileli bir donemdir.
    her daim dolu olan sokaklar bombos olur.universitelerde de bahar tatili oldugu icin eski hareketliligi goremezsiniz yasadiginiz sehirde.terkedilmis kasabalara doner yasadiginiz buyuk sehir.arac sesinden kulaklarinizin patlamasini ozlersiniz.lakin ufak bir surectir.dayanin elbet bu da gececektir.
  • çöreğini yemenin bir türlü nasip olmadığı bayram. bu sene de kaçırdık.

edit: bu pazarmış paskalya. evet evet yicem bu sefer :)
  • bu aralar kutlanıyor, kutlayan herkese kutlu olsun, bahar geldi..
  • paskalya bisküvisi ve kurabiyesi yemekten, insanın kabız olmasına sebep olan bayram.
  • isa'nın ölüp 3 gün sonra dirilmesi inancı hasebiyle cuma ve pazartesinin(easter monday) resmi tatil edilmesi şeklinde gerçekleşen tatil efenim.. cumaya good friday deniyor hatta.. pazar günleri de(easter sunday) bizim bayramlar gibi christmass gibi aile akrabalar vs bir araya gelip akşam yimeği yiyip yumurta/tavşan şeklinde çilolatalar veriyorlar birbirlerine.. kutlu ola..
  • hristiyan aleminin yumurta yemeye gark ettiği mübarek bayramı.

karaciğerin fazladan mesai yaptığı, yüzdeki sivilcelerin mantar gibi çoğaldığı şu günlerde protestan ve ortadoks hristiyanlar, bayramı tüm çoşkusuyla kutlamakta, yumurta boyama işi de aynı çoşkuyla devam etmektedir.

buradaki yumurta boyama geleneğinin en önemli karakteristik özelliği, yumurta yeşerene kadar kaynatıldıktan sonra ilk yumurtanın daima kırmızı renge boyanmasıdır. ilk yumurtayı kırmızı renge boyama işinin esprisi ise, isa'nın kanının yumurta üzerine damlamasıdır. aynı inanca göre ilk boyanan yumurta yenilmez ve gelecek paskalya'ya kadar saklanır. eğer içi dolu bir şekilde o güne kadar dayanmış ise hayırlara vesiledir.

bulgaristan'da ise bu bayram velik den diye isimlendirilir.
hesabın var mı? giriş yap