• amerikan erkan can
  • yardımcı rollerde başladığı hollywood kariyerini artık çoğunlukla başrol oyuncusu olarak sürdürmesi (sideways, barney's version vs.) bana şener şen'in 70'lerin ortalarındaki yardımcı oyunculuk kariyerinden sonra 80'lerle birlikte başrole terfi etmesini hatırlatıyor. ikisini de çok sevmemde bunun bir etkisi olduğunu sanıyorum, sanki bulundukları noktaya tırnaklarıyla kazıyarak ulaşmışlar hissi yaratıyor.
  • sinemada "karakter", en az oyunculuk yetenegi kadar hassastir. bir acidan bakildiginda bu karakteristik durus oyuncuyu markalastirir. bir baska acidan bakildiginda da bu "marka durus" oyunculuk yelpazesini bir nebze daraltir. ızleyici oyuncunun bir onceki filmden kopamadigini, hatta, ayni oyunu sergiledigini dusunebilir. bu noktada muhim olan bu marka durus' u oyunculuk yetenegiyle yogurmaktir ki incelendiginde cogu buyuk oyuncunun kendine has markalastirmis durusu ve bu durusu harmanlayan oyunculuk yetenegi oldugunu goruruz.
    markalastirilmis durus'tan sonrasi artik oyunculuk yetenegidir, cunku bu yetenek oyuncuyu tekduzelikten kurtarir. bu nedenle bruce willis, de niro, joaquin phoenix, marlon brando, chiu wai, kirk douglas al pacino, viggo mortensen, clint eastwood, brad pitt, peter mullan gibi oyunculari bir cirpida sayabiliriz cunku bu oyuncular gercekten de cok basarilidir. bu oyuncular o kendine has duruslarini (bruce willis ifadesi, phoenix siritmasi, kirk douglas gamzesi gibi...) muthis oyunculuk yetenegiyle birlestirirler.
    paul giamatti de kendine has durusunu, basarili oyunculuguyla cok basarili bir sekilde harmanliyor oyle ki oynadigi roller cok basitmis gibi duruyor. bunun yaninda canlandirdigi karakterleri izlemek buyuk bir zevk uyandiriyor. umarim kendisini sideways gibi, american splendor gibi, win win gibi karakter temali yapimlarda bolca gorebiliriz.
  • sideways'in miles'ı olarak kalacak diye korktum hep, o muazzam performanstan sonra.
    ama gördük ki the illusionist'te bir bukalemun gibiymiş.. sevindik. hep uğrasın perdelere, bıkmadan izlerim ben...
  • philip seymour hoffman kalitesinde bir oyuncu.
  • her daim gözümde batman düşmanlarından the penguin olarak canlandırdığım inanılmaz yetenekli ve inanılmaz tatlı adam. kendisi the dark knight rises'ın çekimleri başlamadan evvel penguin karakteri için "i'd love to do that" şeklinde demeç vermiş ama filmde penguin olmıyca için bu olay gerçekleşmedi. ama hissediyorum ki bi' gün gerçekleşicek, görüceksiniz!
  • billions dizisinin 4. sezonunda sergilediği performansla emmy ödülüne aday olması gereken aktör. kendisine seçimi getiren şu açıklamasındaki performansı anlatılmaz yaşanır. izlerken of of of demiştim istemsizce. acayip sahneydi.

https://www.youtube.com/watch?v=6nlazsw_35o
  • billions adlı dizisinde kendisine hayran bırakan bir performans sergileyen usta aktör. dizinin senaryosunun ve konusunun şahane olmasını geçtim sırf bu adamın oyunculuğu için bile izlenir. house of cards için kevin spacey neyse, kendisi de billions için o.
  • the hangover part ii'nun açılışında ismini görünce ekstra heyecanlanmamı sağlamış olan büyük oyuncu. filmde yer aldığını bilmiyordum, çok güzel sürpriz oldu bana.
  • gözbebeği mimiği uzmanı.... öyle ki acındırıcı bakışta gözlerinden damarlar fışkırır.... sevindiğinde gözleri güler.... ciddi baktığında bişey olmaz,, ciddi bakar..... top yirmimdedir oyuncu olaraktan....
hesabın var mı? giriş yap