şükela:  tümü | son 24 saat
 • biri bilgisayar mühendisi ve gökbilimci, diğeri ise japon ve ingiliz edebiyatı uzmanı olan iki rus kardeşin, arkadi ve boris strugatski'nin yazdıkları, theodore sturgeon'un güzel önsözüyle de beğeni kazanan bir bilimkurgu kitabı. türkçe'ye de uzayda piknik adıyla kazandırılmıştır. tarkovsky tarafından stalker olarak filmi çekilmiştir. okunası ve izlenesi bir yapıttır.
 • bircoklarimizin nasirlasmis bilimkurgu anlayisinin icine edebilecek temeller uzerine kurulmus konusuyla, insan irkinin iflah olmaz hastaliklarini yuzumuze firlatircasina savuran bir kitaptir.
 • 1972'de sovyet kökenli arkadi(inzgiliz ve japon dilleri uzmanı) ve boris (astrofizikçi ve bilgisayar matematikçisi) ştrugatski kardeşlerin yazmış olduğu eser. daha sonraları kitap andrei tarkovski tarafından filmleştirilmiştir (bkz: stalker) ne var ki orjinalliğinden çok şey kaybetmiş, tamamen çağrışımsal bir sonuç vermiştir. kendi başına muhteşem bir eserdir. ilk önce ünlü amerikalı yazar theodore sturgeon tarafından ilk kez ingilizceye roadside picnic adıyla cevrilmiş olup, ülkemizde nil okman hanımefendinin yetersiz cevirisiyle sarmal yayınevinden çıkarak raflarımızda yer almıştır.
 • stanislaw lem’den sonra doğu bloğunun en başarılı bilimkurgu yazarları arasında gösterilen ştrugatski kardeşler'in en iyi romanıdır. sıradan bir bilimkurgu hikayesi adı gibi çevrilse de okuyan herkes "adı"ndan ağır bir roman olduğuna kanaat getirecektir.

  iyi bilimkurgu iyi edebiyattır mottosuyla hem edebi bir metin olarak hem de bilimkurgu öngörüsü olarak leziz bir eserdir. iyi bilimkurgu eserlerinde sıkça görülen "insan karakterinin tüm yönleriyle masaya yatırılması, zaaflarının kabak gibi ortaya çıkartılması" klişesini de bünyesinde barındıran bir çalışmadır. konusu kısaca özetlenecek olursa şöyledir ;

  dünyanın kimi bölgelerine bir takım ufolar gelir bi süre konaklayıp giderler. geride bıraktıkları atıklar pislikler çöplükler teknoloji ve bilim çevrelerinde bir muammaya yol açar. konakladıkları yerler kapalı birer bölge haline getirilir giriş çıkışlar kontrol altına alınır, kapatılan bölge çevrelerinde yer alan kentler ekonomik ve sosyolojik açıdan bambaşka şekillere,şemallere yelken açar..
 • stalker'in senaryosunu ihtiva eden versiyonu 'ayni adla' yayinlanmis zamaninda. senaryonun gelisimindeki detaylar ve tarkovski'nin orijinal roman hakkindaki yorumu da ilginc.
 • yeni bir meslek vardır dünya'da... "vur emri'ne" aldırmadan "bölge"' ye girebilen ve bölgeden, bazen, çıkabilen adamlar. onlara "canbaz" denmektedir...

  dünya, bir sabah o güne kadar hiç tanımadığı maddelerle dolu 6 bölge ile karşılaşır; sanki vega'dan ( güneşe en yakın yıldız, ki dört ışık yılı kadar yakın! ) dünya'ya doğru bir "altıpatlarla" ( tabanca ) 6 el ateş edilmiş gibidir; öyle ki mermiler, öteleme hareketi yaparken ekseni etrafında da dönen bir küresel yüzeye isabet etmiş gibidir ( eh! dünya bu tanıma tam olarak uyar). ve üstelik mermiler tam, fizik-geometri kurallarına uyarak ardışık şekilde birer kıta'ya isabet etmiştir. işte isabet alan yerler "bölge"'dir... öyle ki eğer siz oradan bir şey alıp çıkarmazsanız kendiliğinden hiç bir şey o bölgeden çıkamaz.

  "canbaz"'lar sipariş üzerine bu işi yapan ve bölgeye gire-çıka genetiklerinde de, üreme hücrelerine etki edecek şekilde, değişiklikler olmaya başlayan "cesur" (ama paraya muhtaç ) insanlardır.

  hemen her bölge yerçekimi kuvvetine zıt yönde kendiliğinden hareket edebilen peltemsi sıvılarla, sonradan "şu-bu" adını verecekleri ve çakmak kısmına takıldığında artık hiç yakıta ihtiyaç duymadan arabanın hareket edebilmesini sağlayan bir cins "buji'lerle ( ki bölünerek çoğalabiliyorlar), içinde kalan metallerin ve mekanik alet- edevatın eskimesi bir yana sürekli yenileşmesini sağlayan "alanlarla", içine giren her şeyi presleyen lokal çekim alanları ile, bir kez dönmesi sağlandığında artık hiç durmadan dönebilen ( sürekli-devinim ) halkalarla, ölü iken dirilen ve etraflarına sağlık yayarken deformasyonları da durmuş insanlarla ve birer tane de eğer, kendiniz için değil, içten gelecek şekilde tüm insanlık için iyi dileklerde bulunursanız yerine getireceği söylenen " ve kendiliğinden, yer çekimine karşı koyabilen "altın küre" ile doludur.

  artık tüm dünya bilim adamlarınca tartışılan şey, bölgenin ve içindekilerin ne olduğundan çok ihlal edilen mükemmel neden-sonuç ilişkisi kavramı ve enerjinin korunumu kanunlarıdır. hatta düşüncenin ne olduğu dahi tartışma konusudur...

  okuyunuz efendim.

  arkadi ve boris strugatski kardeşlerin rus bilimkurgu edebiyatının yanısıra tüm dünya kitapseverlerine kazandırdığı ünlü romanı.
 • yakında benim çevirimle nirengi kitap'tan çıkacak olan, arkadi ve boris strugatsky biraderlerin yazdığı bilim-kurgu romanı.
 • aylardır aradığım ve hala bulamadığım kitap.
 • hafta başından itibaren kitapçılarda bulunabilecek, online kitap satış sitelerinden sipariş edilebilecek rus bilim-kurgu romanıdır.
 • buradan satın alınabilecek romandır.
hesabın var mı? giriş yap