• perma ban yedigim platform, ben böyle bi şey görmedim arkadaş, 5 tane yeni hesap banlandı, diktatörluk gibi bi şey
  • bünyesindeki r/unexpected subreddit'i açık ara en iyidir.
  • son günlerde okudukça dertlendiğim platform.

çalışan anneler sub'inda amerika'da yaşayan annelerin çektikleri; almanya sub'ında, 15 yıldır burada yaşamama rağmen hiç karşılaşmadığım ve karşılaşabileceğimi de aklımın ucundan geçirmediğim şeyleri yaşayan, değişik ülkelerden gelen yabancıların yazdıkları; yenidoğan sub'ında çocuk sahibi olmanın ne olduğuna dair en ufak bir önbilgiye sahip olmadığı bariz olan kişilerin yakarışları...

biraz kafam dağılsın diye takıldığım yer beni dert sahibi etti bildiğin.
  • türkçe içerikler berbat ötesi. abi denetleme falan yok mu ya görseller yazılan yorumlar hiç iç ama hiç ahlaklı değil. toplum içerisinde insan açıp okumaya utanır.
  • son günlerde 3.parti uygulamalarına savaş açan ve 1 temmuzda 3.parti uygulamaları neredeyse kullanılmaz duruma getirecek olan sosyal medya.
  • 90 kişiyi işten çıkarmış, bu işten çıkarma yaklaşık iş gücünün %5 civarlarındaymış
    spotify'da yine 200 kişiyi (yaklaşık %2'sini) gönderip iştençıkarmış

götü kollamaya bu kadar ihtiyaç duyduğumuz bir zaman hatırlamıyorum
  • 12 haziran’da kullanıcıları boykota gidecektir.

chatgpt’nin verdiği özet:

“reddit, kullanıcıların sevdiği birçok üçüncü taraf mobil uygulamayı tehdit edecek bir politika değişikliği yaptı. bu değişiklik, reddit'in resmi uygulamasında bulunmayan bazı özelliklere erişimi engelleyebilir.

bu politika değişikliği, reddit'in apı'larına erişim için ücreti artırma kararını içeriyor. bu, reddit üzerinde popüler olan birçok üçüncü taraf uygulamasını etkileyecek; apollo, reddit is fun, narwhal ve baconreader gibi.

bu durum sadece mobil kullanıcıları değil, reddit'i özelleştirmeyi seven tüm kullanıcıları etkiliyor. reddit enhancement suite kullanmayı veya eski reddit.com masaüstü arayüzünü tercih eden kullanıcılar da bundan etkilenebilir.

ayrıca, birçok subreddit moderatörü, topluluklarını yönetmek için resmi uygulamanın dışında bulunan özel araçlara bağımlı. bu değişiklik, onların da işlerini zorlaştırabilir.

reddit kullanıcıları ve moderatörleri bu durumu protesto etmek için eyleme geçiyor. 12 haziran'da birçok subreddit, politikayı protesto etmek için geçici olarak erişime kapalı olacak. eğer reddit, yapılan eleştirilere yanıt vermez ve durumu düzeltmezse, bu protesto daha da büyüyebilir.

reddit kullanıcıları, bu durumu protesto etmek için çeşitli yöntemler öneriyor. reddit yöneticilerine mesaj atabilir, olumsuz app yorumları bırakabilir veya durumu sosyal medya platformlarında gündeme getirebilirsiniz.

ancak, bu süreçte kibar ve saygılı olmanın önemi de vurgulanıyor. herkesin durumu anlayışla karşılaması ve çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemesi bekleniyor.”
  • son gelişmelerden sonra 30 haziran'da kapanma kararı alınan uygulamalar:

apollo
    sync
    reddit is fun

anlaşılan o ki reddit kararından geri adım atmayacak.
  • şu an kurucularından biri olan spez nickli steve hoffman tarafından fişi çekiliyor.

reddit'in 1 temmuzda api erişimini 3. parti uygulamalara ücretli yapacağını duyurmasının ardından popüler uygulama apollo'nun programcısıyla gerginlik yaşandı, spez kendilerinin tehdit edildiğini ve rüşvet istendiğini söyledi. apollo'nun programcısı(iamthatis) dün reddit adminleriyle yaptığı telefon konuşmasını yayınladı ve spez'in yalan söylediğini ortaya çıkardı. ayrıca ne olursa olsun apollo uygulamasının kapatıldığını söyledi.

bu olayların ardından reddit is fun ve sync de kapanma kararı aldıklarını açıkladı.

kullanıcılar adminlere karşı iyice dolmuşken bugün spez'in bir ama* yapacağı açıklandı.

kendisi* şu an verdiği saçma sapan cevaplarla insanları daha da kızdırmakta ve reddit'in tabutuna son çiviyi çakıyor diyebiliriz.

https://www.reddit.com/…hanges_to_our_api/?sort=top
  • (bkz: lemmy.ml)
hesabın var mı? giriş yap