• doğu tıbbında eller ve ayaklar vücudu temsil eder.
    refleksoloji, el ve ayaktaki insan bedenine ve organlarına karşılık gelen refleks noktalarının manipulasyonu yoluyla tedavi amaçlayan yöntemlerden oluşur.

--- spoiler ---

ellerinizi düz bir yüzeye orta parmağınız havada kalacak şekilde koyun. bunun sizin secde pozisyonundaki vücudunuz olduğunu varsayın. şimdi elinize sert ama keskin olmayan herhangi bir cisim alın. pazarlarda üç kuruşa, -yolda giderken bir yeriniz ağrırsa diye yazıyorum- otobüs terminallerinde beş kuruşa satılan kahverengi plastik tarakların sırt kısmı tam bu iş için biçilmiş kaftan. bedeninizde ağrı olan yere denk gelen refleks alanına cisimle nazikçe; mümkün olduğunca yoğun basınç uygulayın. işlemi sakince, yavaş yavaş ve dikkatle herbir elinizde ve ayağınızdaki refleks alanlarına uygulayın. herbir eliniz ya da ayağınızda olmasa da rahatsızlık çeken organlarınıza karşılık gelen alanların en az birinde ağrı keşfedeceksiniz. elinizdeki cisimle keşfettiğiniz noktaların her birine en az yirmi dakika vücudun dışı yönünde masaj yapın. (kötü enerjinin vücuttan akması gerekiyor). el ve ayaklarınızdaki noktaları belirlerken bunların simetrik değil, paralel olduklarını hatırlayın. (iki elinizi üstleri yukarıyı gösterecek şekilde üstüste koyun. sol ayağınızı sol küçük parmak ile sağ baş parmak temsil ediyor. sağ ayağınızı ise sağ küçük parmağınız ile sol başparmağınız temsil ediyor.) örneğin, baş ağrısı için orta parmağın tırnaklı boğumunu, ense ağrısı için ikinci boğumunu, omuz ağrısı için üçüncü boğumunu, sırt ağrısı için el ve ayaklarınızın üstünü, karın ağrısı için avuç içlerinizi deneyerek ağrılı noktaları keşfedin. (ağrı kesicilerin yararını inkar etmemekle birlikte; ilaç endüstrisine sizden daha çok yaradığını hatırlatmak isterim.)

şaşıracak, şaşırtacaksınız...

--- spoiler ---

daha büyük olmaları sebebiyle refleksoloji yöntemleri ayaklarda daha etkilidir. üstelik ayaklar, daha az can acıtarak, daha fazla manipulasyona imkan verirler.
    (yukarıdaki deneyi yaparsanız aklınızda olur umarım. yapılan işlem ayaklara daha çok basınç uygulanabileceği için daha etkili olacaktır.)
  • cennetin yeryüzünde görüntülenebilmesinin yollarından biri.
    türkçesi, el ve ayak masajı (böyle söyleyince çok yavan kaçıyor).
    (e tabii ki benim için) kilit kelime solar plexus.
    hatta solar plexus chakra.
    kısaca 'gittim, gördüm, deneyimledim, hissettim, yaşadım, öldüm, yeniden dirildim ve geri geldim' diyelim.

http://www.kundaliniyoga.org/chakra4.html
  • ayak ve ellere yapilan bir tur masaj. bu isle ugrasan masorlerin (reflexologist) ayak ve ellerin vucudun aynasi oldugu iddiasi ile yola cikip ayak ve ellerde belirli yerlere basinc uygulayarak vucudun iyi etme guclerini stimule etmeye calismalaridir. cogu zaman aroma terapi ile uygulanan bu teknik cesitli dunya ulkelerinde populer olmaya baslamistir.
  • baş ağrısı için başparmağın el ile eklem yaptığı noktanın elin dış yüzünde kalan kirişine masaj yapılması gereken tekniktir. ayakta da 2-3-4-5nci parmakların etli kısımlarına uygulanır.
  • alternatif tıp alanında tamamlayıcı uygulamadır. ayak tabanında ve avuç içinde anatominin sinir uç noktaları vardır. bası uygulaması ile bu sinir uçları uyarılarak elektro-kimyasal mesajlar beyne gider ve bu uyarı vücuda beyinden verilir. vücut kendi kendini tedavi etmeye başlar, organlar aktifleşir.

refleksoloji vücudun kendi kendini tedavi etme mekanizmasını harekete geçirerek fizyolojik bir rahatlama sağlatır.

ilaçsız ve kalıcı bir tedavidir. 3 ile 6 ay arası uygulama yapılır. vücut bu süreçte iyileşir ve doğal sistemini korur.

ayda bir defa genel sağlık uygulaması yapıldığında insan daha az hastalanır çünkü vücudun direnci artar.
  • ayak fetişistlerinin rüya mesleği gibi olsa gerek.
  • insanı şaşırtan sonuçlara sahip olan kadim uygulama. evet, bu aralar hobi konusunda coştuğum için refleksoloji kursuna da kaydoldum, gidiyorum. her şey bir yoga dersinde fenalaşmamla başladı.

köprü pozunu yapmaya çalışırken soğuk soğuk terlemeye başladım, enerjim çekildi, gözlerim karardı. etrafımdakilere ben iyi değilim dedim. hemen cengaver hocamız yanıma gelip ayaklarıma refleksoloji yapmaya başladı. her baskı uygulayışında canım yandı, ara ara tırnaklarının battığını hissettim (sonradan öğrendim ki bazı bölgelere uygulama yaparken böyle hissediliyormuş, tırnak hiç dokunmasa bile...), enerjim neredeyse sıfırlandı hocam refleksolojiyi bitirdikten sonra. stop etmiş bir araba gibiydim tabir-i caizse ve tekrar çalışmaya da hiç niyetim yoktu! bir süre gözlerim kapalı şekilde matımın üzerinde sırt üstü uzandım, dersin bitmesini bekledim. ders bittikten sonra zor bela çantamı toparlayıp taksiye atladım ve eve ulaştım. akşam doğru düzgün bir şey yiyemeden direkt uyudum. zaten hiçbir şey yapmaya halim yoktu.

olaylar ben sabah kalktıktan sonra koptu! adeta enerji patlaması yaşıyordum, hatta fibromiyalji ağrılarım azalmıştı. sanki dünyadaki en mutlu insan bendim! ve o gün dedim ki bu refleksoloji denen mucizeyi öğrenmem lazım.

gel zaman git zaman yoga hocamın refleksoloji kursu duyurusunu gördüm. hemencecik kaydoldum tabii. şimdilerde üç aylık kursun yarısını tamamladım, hala kursa devam ediyorum ve uygulama yaptığım arkadaşlardan da enerji patlaması yaşadıklarına dair geri dönüşler alıyorum. ufak tefek bazı sıkıntılara iyi geldiğini söyleyenler de var. işin kötü tarafı kendime uygulayamıyor oluşum (ayakları hem uzatıp hem de karşıdan masaj yapmak kişinin kendine yapabileceği bir şey olsaydı keşke!). ufak tefek baskılar yapılabilir belki. ama olsun böylesine kadim bir bilgiyi öğrenmek ve bir başkasına yardım amaçlı uygulamak bile iyi hissettiriyor.
  • kökeni, milattan 5 bin yıl öncesine, mısır firavunlarına kadar uzanmaktadır. refleksoloji, vücutta bulunan tüm organların karşılığı olan refleks noktalarının ayak tabanında bulunması prensibine dayanır. temelinde, vücudumuzda oluşan rahatsızlıkların, enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatar. refleksoloji de bu noktada devreye girer ve bedende serbest enerji akışını sağlar. bu masaj tekniğinde, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vücudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerji çözülür. bunun sonucunda beden fonksiyonları normale döner; vücut, iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir. son derece basit ve kolay uygulanan bu masaj yöntemi, vücudu stresten arındırır, rahatlatır ve dinlendirir. aynı zamanda toksinlerden arındırır, dolaşım sistemini güçlendirir ve kas gerginliğiyle uykusuzluk gibi bazı sıkıntıların hafiflemesine yardımcı olur. son derece rahatlatıcı olabilir. kas gerginliğini azaltır ve bu sayede lenf ve kan dolaşımını yükseltir. bedenden toksinlerin atılmasını sağlar ve böylelikle vücudun içindeki şifa gücünü harekete geçirir. refleksologlar, kabız, astım, stres halleri, mesane hastalıkları, başağrılarında, böbrek ve safra taşları gibi çarpıcı durumlarda iyi sonuç alırlar. özellikle migrende refleksoloji ile iyi sonuç alınabilir ve sinir problemleri de kolayca çözümlenebilir.
  • bebeklerde hıçkırığı geçirmek için de refleksolojiden yararlanılır. bunun için bebeğin her iki ayak başparmağının altındaki şişman ve yuvarlak kısımların tam altına iki parmak ile bir müddet bastırılarak masaj yapılır. bebekler diyaframı geliştiği için hıçkırır. bastırılan bu noktalarda diyafram noktaları olduğu için kısa sürede hıçkırığı geçirir.
  • refleksoloji, bugun bildigimiz kadariyla, eunice ingham’in 1930’lu yillardaki bolge sagaltimi calismalarindan gelismistir. tıbbi bir masoz olan ingham, ayaklara basinc uygulayarak tum vucudu sagaltabilecegini gormus ve calismalari buyuk bir basariyla sonuclanmistir. ingham, vucudun her bolgesiyle ilgili refleks noktalarini gosteren bir ayak haritasi gelistirerek refleksolojinin temelini atmistir.
hesabın var mı? giriş yap