• bizans'ın 1453'te düşmesiyle, önde gelenlerin büyük bir kısmı kuzeye, moskova'ya kaçtı. bu, onun karakteristik mimarisinin doğu kökenli olmasını açıklar.

bu nedenle, moskova, "üçüncü roma" olarak bilinmeye başlandı. ancak, roma'nın varisi değil, konstantinopolis'in varisidir.

rusya kültür olarak kesinlikle avrupa'ya aittir ama batı'dan oldukça uzaktır. aslında, varoluşunun büyük bir kısmında batı'dan kendini bilinçli bir şekilde ayırmıştır.

sadece büyük petro, ülkesini batılılaştırmaya çalıştı ve bunu yaparken büyük direnişle karşılaştı.

bugün, "batı" daha çok aynı jeopolitik çıkarlara ve kültürel değerlere sahip ülkelerin bir koleksiyonudur. bunlar japonya ile güney kore gibi asya güçlerinide içerir.

rusya, ise savaş dönemleri haricinde batı'nın karşısında pozisyonlanır.

ama avrupa yapısının tam içindedir.

nasıl hades olimposlular'a karşı duruyorsa ama ne olursa olsun o mitosun ürünüyse, rusya'nın burada görevi hades'tir.

şu zamana kadar prometheus rolünü üstlenerek batılılar ile ilişkisini yok sayarak ateşi farklı bir medeniyet kurmak için harcamadı.

her ne kadar çok kutuplu yaklaşım söylemleri , çin ile hindistan yakınlaşmaları alternatif bir oluşum gibi gösterilmeye çalışılsada her zaman anglosfer ile aynı tarafta dünyayı şekillendirmiştir.

uzun lafın kısası rusya batı'nın büyük aparatıdır. olması gereken düşman kardeştir, olması gereken villiandır.

ve savaş durumları haricinde ise dünyada en büyük villian olması gerekendir.

çin veya farklı herhangi bir ulus rusya'nın pozisyonunu geçmeye başladığı an, batı ile beraber rusya ittifak yaparak oluşan bu gücü yok edecektir.

iki kez kendi içlerinden çıkan almanya nasıl dizginlendiyse gitgide yükselen çin ve hindistan'a ise asla şans tanımayacaktır.
  • çoğu kişinin bilmediği, kuzey kore'yle sınır komşusu olduğudur. bu sınırın rusya tarafına "hasan" denir. 1951 yılında kuzey kore'ye tren yolu hattı kurulmuştur.

rusya'nın bu bölgedeki tek yerleşim yeridir aynı zamanda. bölgeye rusçada "hasanskiy rayon" denir. bölge, mançuryanın doğu sınırlarında bulunur. uzak geçmişte japonların atalarının yaşadığı yerlerdir. bölgenin doğusu japon denizine bakar: görsel

kuzey kore sınırında ise sscb-japonya savaşına ait bir anıt yazı bulunur: görsel

anıt yazının üzerinde şöyle yazar:

"temmuz 1938 ağustos
    burada, hasan gölü bölgesinde kızıl ordu, haince ülkemize saldıran japon samuraylarını yenilgiye uğrattı."

hasan'ın rusçadaki bölge tabelası: görsel

anıtta da geçtiği üzere bölgeye hasan denilmesinin nedeni burada bulunan göldür.
  • 6 aydır fiyatlar zerre değişmemiş. adamlar savaşta ama bizden 200 kat üstünler amk.
  • gayrimenkul yatırımı yaptığım ülke.

böyle konuşunca sanki bir sikmişim ve her yere yatırım yapıyormuş gibi bir hava oluşturdum biliyorum, öyle değil merak etmeyin.

rusya, eşimin ve çocuğumun ülkesi, dönem dönem gidiyorum, aile ziyaretleri yapıyoruz.
    en son yeni yılda, savaştan dolayı biraz da çekinerek gittik ama savaşın hiçbir etkisini hissetmedik. tarihinin en ucuz dönemlerinden birini yaşıyor diyebilirim, tam turist olarak gidilecek dönem.

konumuza gelelim.
    çocuk fonunda biriktirdiğimiz bir miktar para vardı, bulunduğumuz ülkede her şey çok pahalı olduğu için bir şey alamadık, tr zaten bu hayat pahalılığı ile maalesef seçeneklerde bile yoktu. neyse, yeni yıl döneminde kafamdakini hanıma anlattım. 'şehre yakın bir arsa' istiyorum dedim, fiyat araştırmaya başladı.

bir süre sonra bir ilan attı bana. metroya 3 dk, önünden otobüs geçen, elektrik, su ve doğal gaz bulunan bir yer bulduğunu söyledi. ruble'de de çok fazla sıfır olduğu için fiyatı algılayamadım ve gözüme fazla geldi. 'bunu nasıl alalım, şöyle uzak bir yerde bak' dedim. sonra fiyatını söyledi.
    işte o an allah'la bizim yol ayrımımızdı. doğup büyüdüğüm ülke olan tr'ye sövdüm beyler.

elektrik, su ve doğal gaz olan arsanın fiyatı 7000 €. savaştan önce 12-14.000 bandındaymış fiyatlar (hala tr'ye göre ucuz, ne ucuzu bedava amk)
    her neyse, satan yaşlı teyze avrupa'da yaşayan çocuklarının yanına taşınacağı için ucuza satıyordu, aldık. bilen bilir rusya'da çocuk desteği var 6000 € kadar, o desteği de alıp yavaş yavaş ev yaptıracağız üzerine. zaten online çalışıyoruz, amk savaşı biterse yerleşeceğim rusya'ya.

savaş demişken size aşağıda ülke ile ilgili güncel gözlemlerimi de paylaşayım, belki merak eden vardır.

hayat özellikle euro/dolar kazanıyorsanız gerçekten çok çok ucuz. tl ile bile hala bir avantaj var.
    rusya'nın en büyük beş şehrinden birinde ticari taksi ile şehir içi max 3 euro ödeyerek gezdik.
    ülkedeki 2023 ve 2024 model bütün arabalar adını bile bilmediğimiz tuhaf çin firmalarına ait. avrupa arabaları da yine çin'den ve belarus'tan giriyor ülkeye. coca cola ise can azerbaycan'dan geliyor.
    kısacası rus halkı ambargoyu eski sovyet ülkeleri sayesinde çok kolay delebiliyor.
    normal hayat devam ediyor, halk her zamanki gibi fakir.
    ukrayna'ya yapılanı doğru bulmuyorlar ama ironik bir şekilde putin'i destekliyorlar. özellikle çuvaş, tatar, başkurt vs bunlar ekstra destekliyor. öyle çomar tipler de değildi karşılaştıklarım, neyse.

kısacası gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.
  • debedit: favlayan parmaklarınız, beğenen ruhlarınız dert görmesin. sipasiba :)

7-14 nisan tarihleri arasında 8 günümü geçirdiğim genel olarak beğendiğim, uçsuz bucaksız ülke. sanırım günde ortalama 30 35 bin adım atarak moskova'yı ve sankt petersburg'u dolaştım. hatta ayaklarımın şekli değişmiş galiba, çünkü dönünce bisiklet ayakkabısı ve halı saha ayakkabısı giydiğimde ayaklarımı sıktı. üstelik 3 kilo kadar da zayıflamışım. haha.

burada geçirdiğim günlerimi anlatacağım bu yazılarım kişisel hatıra niteliğindedir. yine de merak edip bir şeyler soran olursa yaşadığım, bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim. çünkü avrupa ülkelerine kıyasla gitmeden neyle karşılaşacağınızı bilmediğiniz bir ülke. en azından benim için öyleydi. (sankt petersburg'a kısa kullanmak için piter diyeceğim. ruslar da piter diyorlar.)

uçak biletini pegasus kampanyasından aldım. gidiş dönüş moskova'dan almıştım. bunun yerine biletlerin biri petersburg'tan da alınabilirdi. gerçi böyle de iki kez uzun tren yolculuğu yapmış oldum. onun yerine iki gece otelde kalacaktım. böyle treni deneyimlemiş oldum. iki türlü de fena değil. trenlerle ilgili detaylar şehir yazılarında olacak.

rusya bize e-vize uyguluyor. vize şu siteden form doldurularak alınıyor. ben yaklaşık 1800 tl ödedim. garanti bankası fazla kesiyor. arkadaşım iş bankası ile benden 150 200 lira daha az ödedi. formu youtube'tan şu arkadaşın anlattığı gibi doldurdum. tam üçüncü gününde malum moskova saldırısı oldu. tereddüt etsem de dördüncü günün son saatlerinde vize onayı geldi.

otel rezervasyonlarını ostrovok isimli siteden yaptım. bazı özel indirimler var. mesela piter'deki bir gece kaldığım oteldeki dünyanın en tatlı resepsiyonist kızı biz öyle indirimli yapamıyoruz o sitenin özel kampanyası oluyor demişti.

bazı videolarda ülkeye girişte insanların problem yaşadıklarını görmüştüm. hatta bir videoda üç arkadaş gidiyor, ikisi geçiyor birini bir saat bekletiyorlardı. ben vnukovo havaalanına indim. pasaport kontrolde hiç bir sorun yaşamadım. otel rezervasyonları, uçak bileti çıktıları yanımdaydı. polis hiç birini sormadı. yine de çıktılarını yanınızda bulundurmanızda fayda var diye düşünüyorum.

rusya'ya gidecek arkadaşlara tavsiyem buradan gitmeden yandex maps indirin. yandex navi değil, maps olanı indirin. uygulama çok güzel çalışıyor. her şeyi aratabiliyorsunuz. binalarda ne olduğunu ve giriş yönlerini falan da gösteriyor. türkiye haritasında böyle bir fonksiyon görmedim. yandex go taksilerini de çağırabiliyorsunuz. maksimum 5 dk'da 10 dk'da geliyor. ben genelde metro ve otobüs kullandım.

şehre gidince bir turistik hat alabilirsiniz bir haftalık hatlar var. ben ihtiyaç duyacağımı düşünmemiştim almamıştım. ama alsam iyiymiş. sonra piter'den moskova'ya dönüş için tren bileti bulmakta sıkıntı yaşayınca 400 rubleye aldım.

ben balkan turuna giderken maps.me diye bir uygulama görmüştüm. çevrimdışı çalışıyor. gitmeden gideceğiniz yerleri işaretleyebiliyorsunuz. biraz yer yön duygunuz varsa internete ihtiyacınız olmadan yönünüzü bulabilirsiniz. burada da işime yaradı.

ülkede visa ve master kartlar çalışmıyor deniyor. ben denemedim hiç. sadece piter'de bir gece daha kalmam gerekti ve garanti sanal kartımla ve telefonumda rusya hattı takılıyken, ostrovok sitesi üzerinden online otel ödemesi yaptım. belki bu sitenin sunucuları avrupa'dadır bilemiyorum. ama yine de burada operatör değiştirince bile bankalara bildirmek gerekiyor. rus hatta takılı olmasına rağmen, bankanın sadece mobil onay yöntemi ile ödemeye izin vermesi biraz güvenlik açığı gibi geldi bana.

twitter ve instagrama girilemiyor. ben proton vpn kullandım. hiç sorun yaşamadım.

tren biletleri için rzd.ru sitesini kullandım. sanırım site türkiye'de açılmıyor. bunu kullanırken vpn kapatmanız gerekiyor.

yemek kültürü kötü. doğru düzgün yiyecek bir şey bulamadım. sürekli burger king'ten hamburger yedim. menüye kombo diyorlar 300-400 ruble civarı ben iki tane menü yedim genelde. kolayla patates kızartmasıyla iyi geliyor.

acayip büyüklükte ve gösterişli binalar var. mimarileri ve sokakları çok güzel. yollar pırıl pırıl, tertemiz.

ülkede genel olarak ingilizce bilmiyorlar. yes, no bile demiyorlar. metrodaki güvenliklerde bir ya da iki kişiye rastladım ingilizce bilen. hediyelik eşya satan dükkanlarda biraz biliyorlar.

gitmeden buradan ruble götürmekte fayda var. ben 1000 ruble 400 tl olacak şekilde 40 bin ruble götürdüm. yani ruble yazdıklarımı 0,4le çarpabilirsiniz. hepsini de harcadım. ödediğim paralar da aşağı yukarı şu şekilde:

vize: 53 dolar.
    uçak bileti gidiş dönüş: 8882 tl.
    yurt dışı çıkış haracı: 150 tl.
    oteller: moskova'da iki gece 6000 ruble, kahvaltısız russian apart.
    piter'de iki kişi iki gece 12690 ruble kahvaltı dahil 4 yıldızlı citytel saint petersburg. bu otel çok şık ve güzeldi. fiyatı otelin kalitesine göre çok ucuzdu.
    piter'de 1 gece 41 euro kahvaltı dahil 3 yıldızlı sapphire hotel. bu otelin de konumu nevsky bulvarı üzerinde, çok güzeldi.
    tren bileti: moskova'dan piter'e 4242 ruble (benim alt yatak. arkadaşımın üç bin küsur ruble üst kattı).
    piter'den moskova'ya 2300 ruble trenlerle ilgili detay ve fotolar şehir başlıklarında.
    matruşkalar 5 parçalı küçükle orta boy arası diyebileceğimiz 600 ruble civarında. biz piter'de 3 al 2 öde bir yer bulduk oradan aldık. daha büyük veya daha detaylı işlemeli olanlar daha pahalı tabii.
    uşanka 1500 ruble civarında mağazalarda arkadaşım sokak satıcısından 1000 rubleye aldı.
    alkol tabi ucuz. moskovo'da absinth (50cl) 1399 ruble, piter'de efes malt 57 ruble, tuborg 75 rubleydi.

buyrun mokova'ya:
    (bkz: moskova /@lonelycowboy)

(bkz: sankt petersburg /@lonelycowboy)
  • rusya'nın en büyük enerji şirketi olan ve devletin en büyük hissedarı olduğu gazprom 24 yıl aradan sonra ilk kez zarar açıklamış. toplam zarar 7 milyar dolara yakınmış. burada rusya yaptırımlardan zerre etkilenmedi ve petrol satarak parasına para katacak deniyordu. ayrıca cirolarda %40 düşüş açıklanmış. şirket 7 milyar zarar açıkladıysa gerçek zarar en az 10-15 milyardır ama öyle bir rakam açıklasalardı şirketin yönetici kadrosu topluca balkondan düşerdi.

kaynak
  • ikinci dünya savaşı öncesi nazi almanyası'nın konumunda olan ülke. avrupa'nın canavarı.

avrupa'yı nazi belasından sam amca kurtarmıştı. (sovyet rusya'da göz ardı edilemez tabi)
  • berlin'e girip nazileri bitiren rusya'dır, yenilmez denilen napolyon ve ordusunu bitiren de rusya'dır, ukrayna'daki vekalet savaşında novorossiya'yı zelensky rejiminden kurtararak iki yüzlü batılıların hegemonyasını bitirecek olan da yine rusya'dır.
  • debeye giren entriye bak mk.

ikinci dünya savaşında urus'un cepheye asker taşıyacak kamyonu bile kalmamıştı. uçuracak pırpırı bile kalmamıştı. sam amca kara ve hava aracı yardımı ile boğdu bunları anca öyle almanları geriletebildiler. nazilerin yenilmesinde aslan payı bunların değildir. aslan payı abd ve ingilizlerindir.

napolyon'un kremlin sarayında yaptığı baloların haddi hesabı yok, moskovayı bile bırakıp kaçmış urus. napolyonun indirilmesinde de aslan payı bunların değil ingilizlerindir. az tarih okuyun mk.

dünyanın ikinci büyük gücü sanılırdı urus ukrayna savaşından önce, şu an ukraynayı yenebilseler bununla övünecek hale gelmişler. aftikadan paralı asker getirip cepheye sürmek zorunda kalıyorlar. ne diyelim allah beter etsin.

nerde bi urusçu varsa tarihten bihaberdir. urusçu olan türkün aklından şüphe ederim, osmanlıyı yıkan urustur. fırsatını bulsa istanbul'u da kars ardahan'ı da tekrar talep edecek olan urustur. allah fırsat vermesin.
  • ikinci dünya savaşı'nda almanları durduran amerika birleşik devletleridir.
hesabın var mı? giriş yap