3961 entry daha
  • gayrimenkul yatırımı yaptığım ülke.

böyle konuşunca sanki bir sikmişim ve her yere yatırım yapıyormuş gibi bir hava oluşturdum biliyorum, öyle değil merak etmeyin.

rusya, eşimin ve çocuğumun ülkesi, dönem dönem gidiyorum, aile ziyaretleri yapıyoruz.
    en son yeni yılda, savaştan dolayı biraz da çekinerek gittik ama savaşın hiçbir etkisini hissetmedik. tarihinin en ucuz dönemlerinden birini yaşıyor diyebilirim, tam turist olarak gidilecek dönem.

konumuza gelelim.
    çocuk fonunda biriktirdiğimiz bir miktar para vardı, bulunduğumuz ülkede her şey çok pahalı olduğu için bir şey alamadık, tr zaten bu hayat pahalılığı ile maalesef seçeneklerde bile yoktu. neyse, yeni yıl döneminde kafamdakini hanıma anlattım. 'şehre yakın bir arsa' istiyorum dedim, fiyat araştırmaya başladı.

bir süre sonra bir ilan attı bana. metroya 3 dk, önünden otobüs geçen, elektrik, su ve doğal gaz bulunan bir yer bulduğunu söyledi. ruble'de de çok fazla sıfır olduğu için fiyatı algılayamadım ve gözüme fazla geldi. 'bunu nasıl alalım, şöyle uzak bir yerde bak' dedim. sonra fiyatını söyledi.
    işte o an allah'la bizim yol ayrımımızdı. doğup büyüdüğüm ülke olan tr'ye sövdüm beyler.

elektrik, su ve doğal gaz olan arsanın fiyatı 7000 €. savaştan önce 12-14.000 bandındaymış fiyatlar (hala tr'ye göre ucuz, ne ucuzu bedava amk)
    her neyse, satan yaşlı teyze avrupa'da yaşayan çocuklarının yanına taşınacağı için ucuza satıyordu, aldık. bilen bilir rusya'da çocuk desteği var 6000 € kadar, o desteği de alıp yavaş yavaş ev yaptıracağız üzerine. zaten online çalışıyoruz, amk savaşı biterse yerleşeceğim rusya'ya.

savaş demişken size aşağıda ülke ile ilgili güncel gözlemlerimi de paylaşayım, belki merak eden vardır.

hayat özellikle euro/dolar kazanıyorsanız gerçekten çok çok ucuz. tl ile bile hala bir avantaj var.
    rusya'nın en büyük beş şehrinden birinde ticari taksi ile şehir içi max 3 euro ödeyerek gezdik.
    ülkedeki 2023 ve 2024 model bütün arabalar adını bile bilmediğimiz tuhaf çin firmalarına ait. avrupa arabaları da yine çin'den ve belarus'tan giriyor ülkeye. coca cola ise can azerbaycan'dan geliyor.
    kısacası rus halkı ambargoyu eski sovyet ülkeleri sayesinde çok kolay delebiliyor.
    normal hayat devam ediyor, halk her zamanki gibi fakir.
    ukrayna'ya yapılanı doğru bulmuyorlar ama ironik bir şekilde putin'i destekliyorlar. özellikle çuvaş, tatar, başkurt vs bunlar ekstra destekliyor. öyle çomar tipler de değildi karşılaştıklarım, neyse.

kısacası gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap