• niye ekşideki herkes sanki tüm olayı amerika çıkarıyormuş, rusyayla ukrayna normalde kardeş kardeş geçiniyormuş gibi davranıyor amk.

gürcistanı ve kırımı işgal eden rusya değil miydi? ukrayna sınırına taa sibirya'dan askeri birlik çekip yığan rusya değil mi?

harbiden dumursunuz ya. rusya karadenizde bir bir sağı solu işgal eder, suriyede türk askerini gözünüzün içine baka baka bombalar ama gelir abd ye fatura kesersiniz.

karadenizdeki en büyük deniz alanı türkiyeye aittir ve kırımı ele geçirmesi ile 2. rusya olmuştur. kırıma koydukları s400 ve diğer sistemler ile karadenizin tarihsel türk gölü kavramı artık rus gölü olarak değişiyor. dolaylı yoldan sizin götünüzü korumaya çalışan uncle sam'e gelip rus saksoculuğu yapmak da ilginç amk.

he olayları abd çıkarıyor, gürcistanı kırımı amerika işgal edip rusyaya teslim etti yoksa rusya kimseyi işgal etmez yapmaz öyle şey.
  • peşin not: amerika'da yaşıyorum. diyeceklerimin ağırlığını azaltacaksa okumayı hemen burada kesebilirsiniz, ne sizin başınız ağrır, ne de benim başımı ağrıtırsınız.

bir sürü insan savaşı küresel sermayenin kışkırttığı, amerika'nın planladığı gibi karlı çıktığı yorumları yapıyor. bravo, ne derin tespitler. tüm dünya ne kadar tutarlı bir bütün, herşey nasıl da tam ideolojik tespitleriniz doğrultusunda, deterministik bir şekilde gelişiyor. ne olmuş da amerika karlı çıkmış acaba. faizler, benzin fiyatları uçtu, borsa, ev fiyatları yere çakıldı, herkes ekonomik kriz konuşur oldu. ukrayna'ya silah hibe etmekle, geri ödeneceği gayet şüpheli milyar dolarlar vermekle nasıl kara geçiliyor, anlamıyorum. kimmiş bu savaştan çıkar elde eden küresel sermaye acaba. google'ın hisseleri yılbaşından beri üçte bir değer kaybetti. facebook rusya'da terör destekçisi ilan edildi, ülkeden kovuldu. teknoloji şirketleri, petrol şirketleri, ta fastfood'a varıncaya kadar rus pazarını kaybetmekten ne anlamda mutluluk elde ediyorlar, bir zahmet anlatın o zaman. evet, lockheed martin, ki büyüklüğü apple'ın dörtte biri kadar vardır, yoktur, bir sürü javelin bişeyler üretecek, hisseleri de yüzde onbeş artmış. bu mudur yani? hem nasıl bir mekanizma kullandılar ki savaş çıkarmak için, putin'i hipnotize mi ettiler? daha savaşın üçüncü günü zelenski demeç verdi, nato'ya girmekten vazgeçebiliriz dedi. o anda putin'in yerinde vicdanı, ruh sağlığı yerinde kim olsa barışı tercih ederdi, devam etme kararı almasını nasıl sağladılar, adamın rüyasına mı girdiler?

zelenski kaçabilirdi, rusya üç günde kiev'i alabilirdi, hatta herkes öyle olacağına inandığı için direneceğini kanıtlayana kadar kimse silah yardımı bile yapmamıştı ukrayna'ya. bu ne derin, bu ne öngörülü bir plandır ki, tasarlayanlar rus tanklarının ardı ardına kaç kilometre konvoy olup ilerleyemeyeceğini, havaalanı işgal edildikten sonra bile putin'in gönderdiği suikast timinin başarısızlığa uğrayacağını, ukrayna ordusunun ortadan çatlayıp bir sürü muhteris generalin darbe yapmayacağını, rusya yanına geçmeyeceğini biliyordu. kimdir peki bu küresel sermaye? bu kadar güçlü, herşeyi bu kadar inceden kontrol edebilen bu kötücül güç daha bir yıl önce amerika afganistan'ı hem de taliban'a teslim edip tırıs tırıs geri dönerken neredeydi, orada yüzyıl boyunca savaşa devam etmek dururken? olguları bu kadar seçici süzgeçten geçirerek değerlendirirseniz illuminatiye de inanabilirsiniz, spagetti canavarına da inanabilirsiniz. avrupa, amerika ukrayna'ya yardımı kesse iki yüzlü olur, yüzüstü bırakmış olur, yardıma devam etse savaş kışkırtıcısı olur. yarın rusya nükleer sallasa sizi doğrular, ateşkes gelse yine sizi doğrular. dünyada hiçbir şey sizi yanlışlayamaz, ezberlerinizi gözden geçirmenizi sağlayamaz.
  • koskoca rusya, ukrayna' ya ağır kayıplarla yenilmekle kalmadı sivil altyapıları bombalayarak tamemen terörist bir devlete dönüştü. bunun büyük bir kısmını da iran' ın iğrenç rejiminden satın aldığı dronelarla yaptı.

bütün dünyayı enerji ve gıda krizine sokarak ateşe attı. bunların hepsi bir manyağın kararları. demokratik bir ülke olsa işgal başlasa bile üçüncü günü alınan kayıplarla geri çekilirdi.

rusya, iran, çin vs. bu ülkeler halkına hesap vermediği için bakın sadece bu sebeple yoksa konu john'un konstantin' den daha iyi veya ahlaklı olması değil, batı halkı daha iyi veya zeki olduğu için değil, batı kültürü doğu kültürüne üstün olduğu için değil, sadece ve sadece sağlam bir demokrasi ve hukuk sistemi olmadığı için bu ülkeler leş gibi.

rusya şu an tamamen bitik bir ülke. ukrayna halkını aç, susuz, elektriksiz, hastanesiz bırakarak cezalandırmaya çalışan işgalci bir devlet. babadan dayak yiyince çocuklara saldıran bir sokak serserisi gibi bir şey. koskoca rusya... sivil altyapıları vuruyor aylardır.

iran rejimi, özgürlük isteyen halkını gençleri idam ederek sindirme derdinde.

çin uygurları toplama kamplarında asimile etmeye çalışıyor. yıl 2023 amk. 0 covid politikası gibi saçmasapan tepeden inme bir kararı uygulamaya çalıştı düne kadar. tamamen bir distopia ülkesi oldu.

kuzey kore desen tek adamlığın karikatürü. arasıra devlet televizyonundan aktarılan görüntülere gülüyoruz ediyoruz ama oradaki insanlık dramına gülerek işi biz de sulandırıyoruz. aslında kuzey kore ve güney kore hukuk ve demokrasiyi en iyi anlatan örnek. tek millet iki devlet iki farklı yönetim aradaki uçurum budur. biri dünyaya açılmış üretiyor satıyor zenginleşiyor, diğeri kapandıkça kapandı füze fırlatmaktan başka bir olayı yok.

türk halkı artık nasıl bir yol ayrımında olduğunu görmeli. batı düşmanlığı nasıl olduysa her kesimde bir trend oldu. "delikanlı" otoriter rejimleri "iki yüzlü" batıya tercih eden bir genel görüş hakim. o yolun sonunu görmemek için kör olmak lazım ama durum bu. islamcı lider etrafında kenetlenen ve her şeyi batının bir oyunu olarak gören dincileri kastetmiyorum yalnızca. onlar zaten cepte. ama bu kafa yapısı bu zihniyet akp' nin tabanından çok daha yaygın. rusya' nın komşusunu işgalini bile batının oyunu olarak görmeyi başaran bir zihniyet var.

edit: yazdığımı anlamadan ezberden entry girmeyin. rusya ukrayna'yı planladığı gibi işgal edebilseydi ne enerji krizi, ne de gıda krizi yaşardık. ukrayna kukla yönetimi geçerdi başa.

amerika saddam'ı deviremeseydi, generallerini, gemilerini, on binlerce askerini bir kaç haftada kaybetseydi hükümet düşerdi.

burada anlatılan halkına hesap verebilirlik. kaybet -kaybet senaryosu demokratik bir ülkede asla olmaz. ya kazan-kazan dır ya kazan - kaybettir. halkına rağmen dünyayı ateşe atabilen bir iktidar kadar korkunç bir şey yok.

edit 2: biri demokrasi zaten yalan diyor diğeri ama amerika kaybetti ki diyor. yahu ırak savaşı zamanında putin başbakandı. bush'tan sonra üç tane farklı başkan gördü amerika. bizim de gençliğiniz batı' yı eleştirerek geçti ama bunu içerden bir eleştiri olarak yaptık. diktatör şakşakçılığı değildi. tam tersine diktatörlerin varlığından amerikayı sorumlu tutuyorduk. bu nesil çok acayip.
  • kozmik odaya girilip bütün seferberlik planlarının, düşmanın eline geçmesinin, ne anlama geldiğini, bugünkü ukrayna'nın durumuna bakarak, çok daha iyi anlayabiliriz. seferberlik planları, tam da bu durum için hazırlanmıştı. devlet; türkiye işgale uğrar ve tsk, savaşma yeteneğini ve emir-komuta zincirini kaybederse, neler yapılacağını, barış zamanından planlamış ve bütün organizasyonu, plan, personel ve teçhizat olarak yapmıştı. böyle bir durumda, plan aktive edilecek, bütün direnişin kontrolü, özel kuvvetler komutanlığı'na geçecek, barış zamanından eğitim verilmiş ve bağlı birlikleri belli sivil ve askeri kişiler, mevcut görevlerini bırakarak, direniş organizasyonuna katılacaklar, böyle zamanlar için gizlenmiş bütün cephanelik, ekipman ve teçhizat, kullanıma alınacaktı. yani direniş, kendi haline bırakılmayacak, tamamen devletin organizasyonunda olacaktı. bu direniş organizasyonun personel sayısının, yüzbinler ile ifade edilebileceğini söylemek mümkün. ve bu yüzbinlerce personelin, silah, mühimmat, haberleşme vb. ihtiyaçları, barış zamanından planlanmış ve ayrılmıştı.

bu plan, içimizde eksik olmayan vatan hainleri ve işbirlikçileri sayesinde, düşmanın eline geçti ve personel isimleri dahil bütün ayrıntılar açığa çıktı. yeni planlar mutlaka yapılmıştır. ama hiçbiri, senelerdir üzerine konula konula geliştirilen orijinal planın yerini tutamaz.

ihanetin büyüklüğünü, ukrayna'nın işgali ile, daha iyi anlayabiliriz.
  • sadece rusya'dan çekilen firmaların ortalama minimum 200 bin personeli işsiz kaldı. artı 10 mart'ta açılması gereken birja yani borsa gerçekten de açılır açılmaz iflas edileceği için açılmıyor. rusya halk ayaklanmasın diye alalen interneti içselleştirip hasar dozunu azaltmaya çabalıyor. çin bile sivil uçaklara parça veremeyeceğini bildirdi. israil kaynakların türkiye üstünden avrupa'ya geçirilmesi için yeşil ışık aldı. hatta maduro bile ambargonun hafifletilmesi koşulunda petrol vermeyi kabul eder açıklaması yaptı.

anadil seviyesinde rusça biliyorum eşim ukraynalı ama aşırı derecede fazla rus çevrem var. bu ruslar bile putin'e lanet okuyorken burada hala rusya'ya yardakçılık yapan orospu çocuklarını görmek beni cidden üzüyor. evet sen putin yalayan kişi evet sen bir "orospu çocuğusun". halkımız burada 1.dünya savaşı sırasında kurtuluş savaşı verirken senin büyük annelerin rusa pompaya girmiş büyük ihtimal. ki sonucunda senin gibiler doğmuş.

edit
    1994 yılı sonunda ukrayna'nın bütün nükleer silahları rusya'ya teslim etmesi koşulunda ukrayna'ya tam özgürlük hakkı verildi (budapeşte memorandumu). ukrayna istediği oluşumlara katılabilir ve toprak bütünlüğünü korur. evet putin sevenler tarihten bihaber zırvaları havaya naralar atarak desteğinizi verebilirsiniz belki duyar.
    o kel bir sürü hak ihlali yaparak ülkesini de karanlık bir döneme götürmüştür.
  • sadece annesi fahişe kendisi piç olanların ukrayna'dan gelecek olası kadın göçmenler ile ilgili yorum yaptığı savaş.

savaşı çıkaranlardan bile daha namussuz olmayı becermek gerçekten çok zor.
  • enteresan bir detay daha var ki, barış görüşmelerinin olduğu, iki tarafında uzlaşı arayışında olduğu bir dönemde sosyal medyada savaşı körüklemek için rus esirlere yapılan kötü muamele videoları yayınlandı.. ukrayna tarafı kötü muameleyle ilgili soruşturma başlatıldı, sorumlular cezalandırılacak dediğine göre belli ki bu videolar ukrayna tarafınca sızdırılmadı.. peki bu videoları kim niye yayınladı ?

aynı şekilde, zelensky ne zaman rusya (putin) ile anlaşabiliriz mesajı verse, batı medyasında ismini açıklamak istemeyen bir yetkili (!) ağzıyla zelensky'den değişik sinyaller alıyoruz, kafa karıştırıcı mesajlar veriyor, rusya ile ne görüştüklerini bilmiyoruz diyerek aba altından sopa göstermeler başlıyor..

özellikle bugünkü esir videosu da gösterdi ki, belli ki batı, ukrayna ile rusya arasında gerçekten bir barış istemiyor.. ukrayna'dan rusya ile savaşabildiği kadar savaşıp rusya'yı zayıflatabildiği kadar zayıflatması isteniyor.. ukrayna'nın askeri ve ekonomik altyapısı neredeyse yok edilmiş, tarım arazileri bile mayınlanmış, milyarlarca euro zarara uğramış, insanları perişan olmuş, umurlarında değil ne yazık ki..

zaten verilen silahlar ukrayna'nın aylardır neredeyse her gün istediği uçak, hss gibi rus bombardımanlarını caydıracak stratejik silahlardan ziyade uçaksavar, tanksavar gibi rus ilerlemesini durdurarak savaşın daha da uzamasını sağlayacak direniş (savunma) silahları.. yani hesap ukrayna'yı korumak değil, rusya'yı ukrayna eliyle askeri olarak zayıflatıp, savaş zaaflarını ortaya çıkarıp ekonomik ve siyasi olarakta tecrit ve izole etmek..

rusya bu tecrit ve izolasyonu hak ediyor olabilir, rusya işgalci olabilir ama tüm bunlar batı'nın ikiyüzlü olduğu, ukrayna'yı rusya'ya karşı bir maşa gibi, bir piyon gibi kullanmak istediği, kendi zarar görmeden ukrayna eliyle rusya'yı kapana sıkıştırmak için ukrayna'yı kapandaki peynir gibi ruslara yem etmek istediği gerçeğini değiştirmez..

ukrayna'da bu ikiyüzlülüğün farkında olduğu için onurunu, toprağını ve halkını koruyacak bir barışa kapılarını sürekli açık tutuyor.. umarım ukrayna tarafı olmazsa olmaz dediği tüm koşullarını ruslara kabul ettirerek ve (kırım dahil) toprak bütünlüğünü koruyarak cephede sürdürdüğü onurlu ve haklı mücadelesini masada zaferle taçlandırır..
  • arkadaşlar batıdan memnun değilsiniz, bu kabul edilebilir bir durum. problem, yerine geçmesini istediğiniz doğu medeniyetinin batıdan çok daha kötü durumda olması. doğu bloğuna geçince kimse size özgürlük falan vermeyecek, yine aynı şekilde muamele göreceksiniz. kabul edin ya da etmeyin batı medeniyeti, doğuya göre insan haklarının daha ön planda olduğu, hukukun üstünlüğü olan, demokrasi bulunan ülkeler ve yönetimler. tabi ki %100 böyleler diyemeyiz ama rusya’nın, çin’in, iran’ın yanında cennet gibiler. birisi camdan oligark atıyor, diğeri tüm vatandaşlarını tuvaletine kadar takip ediyor, öteki de şeriat zaten. bu başlıkta rusya’yı, iran’ı savunanlar da dahil olmak üzere kimse almanya, isviçre, fransa, abd vb. ülkelerin demokrasisi ve kanunlarıyla yaşamak varken rusya, iran, çin gibi ülkelerin kural ve kanunları ile yaşamak istemez. doğu ülkelerinin vatandaşlarına yaptıklarını batı ülkeleri sömürgelerine yapmıyor. şimdi ben böyle dedim diye “ama ingiltere şunu yaptı, almanya da bunu yapmadı mı?” diyecek sığırlar olabilir. adamlar istisnai olarak bunu yapıyor, doğu bloğunda kanıksanmış olarak bunlar yapılıyor.

nato sevici falan değilim ama dünya’nın 1 numaralı gücü çin olsa sizce daha insani mi yaşayacaksınız yani? buna mı inanıyorsunuz? ulan şu başlıkta brics övenlerin yarısı iran’a gitse şeriat sebebiyle recm edilecek haberleri yok hala brics övüyorsunuz ve rusya’yı destekliyorsunuz.

şu başlıkta rusya sapladı, çin geliyor aaauuv falan diyenler çin, iran falan vatandaşlık verse gidip yaşamazlar ama tüm ülkeyi bunların yanına yaklaştırmaya çalışıyorlar.

t: ukrayna’nın ufak ufak ilerlediği savaş

debe editi: senelerdir debe sonuna birilerinin yazdıklarını okurum, ama debeye girince ne yazsam bilemedim. burada böyle aşırı anlamlı bir söz ya da birinin bağış kampanyası varmış gibi kabul ederseniz sevinirim *

edit2: bir arkadaş “debeye girince haberin oluyo mu?” demiş, ben de hep bunu merak ediyordum, olmuyormuş. zaten mesajımız silinince falan da haberimiz olmuyor, çaylak yapılıyoruz yine haberimiz olmuyor. öyle yani, haberimiz olmuyormuş.
  • bu savaşın benim hayatımdaki anlamı çok ama çok büyük. hem iyi hem kötü anlamda. bu savaşın türkiyede yaşayan bir türk için ne gibi büyük bir anlamı olabilir derseniz anlatayım. biraz sıra dışı bir hikaye. sağlık sorunları nedeniyle hamile kalamadığım için 2019’da gürcistanda eşimle taşıyıcı annelik sürecine başladık. beş tane embriyomuz vardı. genetik olarak yüzde yüz bize ait embriyolar. ilk denememiz başarısız oldu. ardından şansımıza pandemi patlak verdi. gürcistanda klinikler kapatıldı. bir buçuk sene pandeminin bitmesini bekledik. baktık biteceği yok haftalarca belgeler raporlar toplayarak embriyolarımızı ukraynaya taşıttık. işte kader ağlarını burada ördü. sürece orada devam edecektik. 2021 de embriyo transferimiz yapıldı ve başarılı oldu. taşıyıcı anne ile sürekli iletişim halindeydik. şansımıza melek gibi bi insanla karşılaştık. bu işi sırf para için yapmıyordu. aile olmamıza yardım edebileceği için çok mutluydu ve her gün konuşuyorduk. kız sekiz aylık hamileyken savaş iyice gündeme gelmeye başladı. ama ben ihtimal vermiyordum. zaten pandemiye denk geldik, bir de savaşa denk gelmemiz düşük ihtimal diyordum. 24 şubatta olanlar oldu. doğum martın ikinci haftası olacaktı ve ukraynaya gidecektik, kızımızla tanışmaya. ama bebeğimizin kalbinin attığı ülkeye bombalar yağıyordu. odası hazırdı ama o günlerde kapısını usulca kapattım ve uzunca süre uğramadım. sanki artık umudumu kaybetmiştim. kievdelerdi ve sığınaktan çıkamıyorlardı donuyorlardı. yerlerde yatıyorlardı. çoğu zaman telefon çekmiyordu. sonunda kızla anlaştık ve ajansı aradan çıkardık. biz ona güvendik o da bize. trene atlayıp lviv e gittiler ailecek. işte o zaman derin bir nefes aldım. orası çok daha güvenliydi. sonra 11 martta kızımız doğdu ama biz orada olamadık çünkü uçuşlar iptaldi. polonyadan gitmemiz gerekiyordu. vize bekledik. 8 günlükken tanışabildik kızımla. onu alıp polonyaya geçtik. doğum belgesini almak için ukrayna polonya sınırında 17 saat sıra bekledik. o gece lviv sınırında sirenler çaldı. korkunçtu. donduk, perişan olduk. ama hepsine değdi. bir ay sonra eve döndük. şimdi çok mutluyuz, evimizdeyiz. mucizem diyorum ona. savaştan alıp getirdik onu, ukrayna televizyonuna bile çıktık. bu başlığı ne zaman solda görsem içimde acıyla karışık bi mutluluk hissediyorum. çok zor kavuştuk ama böyle olunca insan kıymetini daha iyi biliyor. büyüyünce ona anlatmak için sabırsızlanıyorum. işte benim hikayem böyle. bu başlıkta farklı bir girdi olsun istedim. belki birileri merak edip okur. gelecek eleştirilere de kulağım tıkalı çünkü bu konuda yadırganmaktan yoruldum. hikayemizin daha çook detayı var ama umarım yaşadıklarımı yazdığım kitabımı tamamlarım ve yayınlayabilirim. okuyanlara teşekkürler

gelen sorular üzerine edit: taşıyıcı anne iyi. türkiyeye gelmesini teklif ettik savaş bitene kadar ama çoğu ukraynalı gibi ülkesini terk etmek istemedi. şimdilik güvenli bir yerde yaşıyor. arada haberleşiyoruz. resimler yolluyorum. bazen hediyeleşiyoruz. sanırım artık akraba gibi olduk ve ömür boyu sürecek bi minnet ilişkisi :)

edit 2: çok güzel mesajlar geldi. çok mutlu oldum ve duygulandım. ne güzel insanlar var. teşekkür ederim.
  • batı ve nato nefretiyle gözü dönmüş avrasyacıların bizi kuşatıyor dediği nato olmasa en geç 1955 gibi sovyetler türkiye’nin batısına ve doğusuna çökmüştü.

tarihi boyunca yayılmaktan, komşularını ilhak edip topraklarına katmaktan, halklarını kendi topraklarında azınlık yapıp asimile etmekten başka bir şey yapmamış rusya’ya hala hayranlık duyan bu cahil dangalaklar, üçyüz yıllık rus saldırganlığının baş kurbanı olmalarına rağmen hala akıllanmamışlar. akıllanmadıkları gibi, az biraz iq sahibi olup tarih bilenleri de vatan hainliğiyle suçlamaktan geri durmuyorlar. ne günlere kaldık.
hesabın var mı? giriş yap