• çoğunlukla "sanskritçe" hatası yapılır...
  • bülent ecevit bilir.
  • bu dil avrupalıların "egzotik, tuhaf, anlaşılmaz, dişi, boyun eğen, uzak, çok eşli" vb sıfatlarla etiketlediği doğu kültürünü anlamaya çalıştıkları -ki bu sonra kolonileştirip yönetme sürecine de yön verecektir- 19. yüzyılın sonları ile 20.yüzyıllın başlarında özellikle ilgi görmüştür. bu öğrenme, etiketleme ve batı gözünden doğu'yu yorumlama çabası oryantalizmin de temelini oluşturur. (bkz: edward said)
  • bu dili zihin anlamasa da bedenin ve ruhun anladığı söylenir. mantra tekrarının nedenlerinden biri budur.

bana da hep insanlığın ilk dili, ortak dil gibi gelmiştir. bir sihir barındırıyor sanki içinde. kadim sırları saklıyor sanki.
  • hintli bir arkadasimin yalancisiyim, sanskritin temizlemek, düzenlemek gibi bir anlami varmis; zira ortalikta farkli bir suru dil ve lehce konusulmaya baslanmis, amcalar da dusunmus tasinmis, bu boyle olmayacak, duruma el atalim, temizleyelim dili, ortak kullanima uygun derli toplu bir dil ortaya cikaralim demisler. boylelikle pur-i-pak edilen dile de sanskrit denmis, yaa, boyleyken boyledir efenim.
  • kokeni aryan dili olan lisan. (bkz: iran)
  • klasik hint din ve edebiyatinda kullanilan dil
  • hindistan, sri lanka, nepal, bangladeş ile bazı güney ve güneydoğu asya ülkelerinde kullanılan dil. budist öğretinin olduğu birçok bölgede de kulanılır. çin, japonya, tayland ve vietnam gibi ülkelerde de nadiren de olsa kullanılır. 1991'de yapılan bir sayıma göre 49,736 kişi tarafından kullanılıyor. avrupa için yunanca ve latince ne ise, bu dil de hindistan ve güneydoğu asya için odur. anladığım kadarıyla zor bir dil. zor olduğunu anladım çünkü harflerden hiçbir şey anlamadım. şöyle ki;

http://upload.wikimedia.org/…skrit_ms_nepal_11c.jpg
  • kelime söylenişlerinin epifiz bezini uyardığı böylelikle konuşma ve mantraları söylemede kişiye farklı etkiler yarattığı söylenen dil.
    kadim ogretilerin kutsal dili.
    artık dunya uzerinde cok cok az kisinin bildigi, pek cok dilin atası, gercekten de bu dunyaya ait degilmis gibi tınlayan bir yapısı olan, ufacık ekler ve değişikliklerle bambaşka anlamlara gelen.
    hindistan’da aktif olarak kullanılmasa da hala her tabelada mutlaka var olan aynı zamanda.
  • hint dini koklerinin vedik medeniyetine kadar ulastigi bilinir. vedik dusunceleri ve kulturu sanskrit dili kullanilarak yayilmistir. bu nedenle, sanskrit dilini aslinda hint medeniyetinin temelini olusturan faktorlerden biri olarak da gorebiliriz.
hesabın var mı? giriş yap