• türkiyenin en eski kumsallarındandır. eskiden oldukça yoğun turist gelen bir kumsaldı. benim için de naçizane çocukluğumda ilk çıplak güneşlenen turisti gördüğüm kumsal olması gibi özel bir anlamı vardır!! :-) nefis bir kumu vardı ancak artık inanılmaz bir site istilasına uğrayarak mahvolmuştur. altyapısı böyle bir siteleşmeye müsait olmadığından iyice cılkı çıkmış ve daha çok seneler evvelinden turist falan kaçmıştır. denize girilirkne km gitsen bile boyunu geçmeyen ancak zaman zaman derinleşen zaman zaman sığlaşan ayvalığın 7km lik efsane kumsalıdır.
  • ayvalık yerlisince, "buranın en iyi plajı hangisi" diye sorulduğunda ağızdan çıkan ilk plajdır. fakat yerin tarifi biraz zordur!?!... bu soruya cevap olarak "ordaysa ordadır, burdaysa burdadır" gibi bir yanıt alındığında şaşırmak yerine başka birinde şans denenmelidir.

(bkz: evet ben bunu gordum)
  • gördüğüm en uzun kumsallardan birine sahip. deniz genelde sığ, bu yüzden kalabalığa sebebiyet veriyor. top oynayanların çokluğu göze batmakta. plajda turist görememek de beni epey şaşırttı.

beni bu başlığa yazmaya iten sebep ise plajın az ötesindeki bir otelde animasyon yapan elemandır. lan oğlum, iki saat boyunca hiç susmayarak küfür dağarcığımı geliştirmeme öyle yardımcı oldun ki, anlatamam. çenenin yayı sızlasın e mi!
  • 2 dakikada bir ya simitçi, ya mısırcı ya da midyeci görebileceğiniz,denizi biraz soğuk ama temiz ender yerler arasında yer alan,daha çok uzunluğu* ile tanınan,denizinde yüzerken jetski ve türevlerine çok dikkat edilmesi gereken plajdır.
  • kumunda sarımsak yetişmeyen plaj. ama dalında tazeyken bile kurutulmuş çiçeğe benzeyen mor çiçekler yetişir, o başka. çiçeğin adını bilmiyorum fakat toplayıp evinizde bir yere koyduğunuzda aylarca değişime uğramıyor. bu arada "ayy ayy yatıp güneşlendiğimiz yerde çiçekler, otlar mı var ?" demeyin, boyuna olduğu kadar enine geniş bir plaj olduğu için çiçeklerle sizin aranızda en az kırk havlu mesafesi var. apaçileri ve bazı teyzeleri bir yana bıraktığımızda görebileceğiniz en iyi sahildir ve denizi de harikadır. ilk veya sonbaharın sıcak günlerini tercih ediniz.
  • kumu o kadar güzeldir ki, ne çamur gibi ayağına yapışır ne de çakıl gibi ayağını acıtır. sanki içinde pırlanta parçacıkları varmış gibi parıl parıl parlar *

özledim be sözlük...
  • en güzel hali sonbahar. iyot kokusu, sarımsaklı plajları ve bir adet eş veya dost ile keyfi katlanan bir doğa harikası.
  • denizi çok güzel, pırıl pırıl. ama akdenize aşık biriyseniz, burası olmaz size. zira denizi öylesine soğuk ki, girmek ciddi ciddi düşündürtüyor adamı, karar vermesi zor. hadi yüzelim diye herkesi suya sokup, titremeye dayanamadığımdan 2 kere caymışlığım var. ha alışıyor musunuz,illa ki.
  • gördüğüm kadarıyla ya cocuklu ailelerin ya da 50 yaş üstü insanların yoğunlukta olduğu plaj. bugün güneş çok pis yakıyor yalnız bir de mantarları geçince bile su göğsünüze geliyor tabi fazla uzaklaşmamak lazım. tek geliyorsanız havlunuzu plajda aile yanına serin iki gündür sıkıntı yaşamadım gerçi ama belli de olmaz sonuçta. neyse ben biraz bronzlaşayım.
  • methini duya duya bi hal olduğum ancak fırsat bulup henüz gidemediğim, lakin azmin elinden bişey kurtulmaz diyerek ağustosta bi haftasonu kaçmak istediğim plaj.
hesabın var mı? giriş yap