• mesela 21. dogumgununde onsuz gecirilen her dogumgunu icin toplam 20 ayri hediye almak. bir kac ornek vermek gerekirse 1. yasa emzik, 7. yasa abakus, 12. yasa cicili bicili tokalar gibi. aradaki tutkulu bir asksa, yapiliyor boyle seyler.
  • bazen sevgilinin ismiyle yapilacak cagrisimlarla ve bu sekilde verilebilecek olan mesajlarla da derin anlamlar kazanabilecek hediye cesidi olabilir..
    mesela arkadasimin kuzeni anlatmisti..* kendisinin yakin bir arkadasinin sema adinda bir sevgilisi varmis.. eleman dogumgununde semaver almis kiz arkadasina.. e boyle yaratici bir insanin bundan daha guzel alabilecegi, istegini bu kadar ince sekilde ifade edebilecegi bir hediye daha var midir?
  • saatlerce uğraşarak yapılmış nikah şekerleri.

eski sevgilimle bir gün metro durağında otururken durduk yere evlenelim dedi. mümkün değil ya hayal işte. elimde de açılmamış bir paket jelibon duruyor. olur dedim al bunlarda nikah şekerimiz olsun.*

o hafta boş bir gününde oturmuş saatlerce uğraşmış. önce küçük küçük kağıtlar hazırlayarak üstüne küçücük harflerle tanıştığımız tarihi ve isimlerimizi yazmış. içlerine benim verdiğim jelibonları koyup, katlayıp üstüne iple bağlamış. yaklaşık 20 tane bu şekilde hazırlanmış şekeri süslü, fiyonklu bir keseye koymuş. yine aldığı bir kaç hediyeyle beraber bir kutu içinde getirdi bana. al dedi nikah şekerlerimiz.

insan böyle bir şey karşısında ne yapar, nasıl hisseder hiç bilmemişim. yazarak, çizerek ya da çıkıp haykırsam anlatamam ki hislerimi. şimdi sevgilinin başında bir eski sıfatı, benim kalbimde kapanmayacak yaralar, dolabımda kutu kutu atılmaya kıyılamamış hediyeler, şekerler var. nikah şekerlerimiz.
  • an itibariyle elektrikli ısıtıcı.
    sevgili olması şart değil, getirsin gerisini konuşup anlaşırız.
  • gerçekten "ona" aldığınız bir hediye. kişiye özel.

bunun kriteri şöyle bişey, diyelim kavga ettiğiniz sevgili "al hediyelerini başına çal" diye çarptı kapıyı gitti. sen "öbür kızın doğumgünü de yaklaşıyodu, isabet oldu" diyemiyosan o kişiye özeldir. çok sağlam kriter allah için.

fikir ve yetenek varsa, en makbul hediye kişinin bizzat kendi elleriyle yaptığı bişey olur. yoksa da mesela goril olabilir. goril dedim.

şimdi biz bayağı bi belgesel hayvan börtü böcek filan ilgilisi bi çiftiz. sanırım dışarıdan biraz garip görünüyor bu, geçen gün dışarıdan öyle bir diyalog duydum. sahilde oturmuş kitap okuyorum, yanımda 2 üniversite öğrencisi konuşuyor. bir yerinde şöyle dedi:

- abi o çocuğun evinde bizim evlerde olmayan bişey var. adamın büyük ekran televizyonu var, tamam, ama ne izliyo, neyşınıl ceografik! maç izlesene olm o televizyonda, yok ben belgesel seyredecem...

sanki paralel bi evrenden bahsediyo gibi anlattı o evi, işte biz de o evrenin insanlarıyız.

neyse, benim sevgilim gitmiş bana yavru goril evlat edinmiş. bu goril milletinin nesli tükenmek üzere, birkaç yüz tane kalmış dünyada. the dian fossey gorilla fund diye bi şey var, gorillerin neslini korumak için oluşturulmuş bi sivil inisiyatif. yıllık 60 dolar gibi bi para verip bi yavru goril evlat ediniyosun, bağışladığın para senin yavrunun yetiştirilmesinde kullanılıyor. istersen bi silver back filan da evlat edinabilirsin tabi, onun fiyatı 5-10 dolar daha yüksek.

sana üstünde adın ve evlat edindiğin gorilin adı yazılı olan bi teşekkür sertifikası gönderiyolar. gorilin fotoğrafının olduğu, yaşını, ailesini ve huyunu suyunu özetledikleri bir de bilgi notu gönderiyolar. sen de "hihi gorilim oldu" diye sırıtıp dolaşıyosun ortada.

aha bu da goril sitesi: www.gorillafund.org
    aha bu da adopt sayfası: www.gorillafund.org/support/adopt/php

benim yavrunun adı ntaribi. yerel dilde "no problem" demekmiş.

ordaa bir goril var uzaktaaaa, o goriiiil bizim gorilimiiiiizdiiiir... *
  • sarı bir şemsiye'dir.
  • üzerinde düşünülmüş ve emek harcanmış hediyedir.

mesela, yıllardır yağlı boya resim yapmamıştır sevdicek, vakit bulup da yapamamaktadır da. bir gün ona şövalesini, envayi çeşit fırçasını, tuvalini, boyalarını, önlüğünü, kısacası resim yapması için gerekli tüm alet edevatı alırsın. evin bir köşesini onun için ayırırsın ve onun özel köşesi olur burası.

eve gelip de hediyeni görünce ışıldayan gözleri harcadığın tüm emeğe değer.
  • ben sonsuzluk işaretini böyle taşlarla maşlarla çok güzel süsledikleri bir bileklik almıştım, çok severdi öyle takıları. yakışıyor da üstelik. hediye ettim kendisine, açtı baktı sevindi. mesajımı almışındır umarım dedim gülümseyerek.

ayrıldı benden on gün bile geçmeden.

bana sevdiğim kadından en ufak bir şey bile gelse en güzel hediyedir, kendisi güzeldir sonuçta, hediyesine yansır.
  • 1 kilo profiterol.. daha sonra da profiterol ile baş başa bırakın.
    hepsi bitince sevgiliden serotonin fışkırır, mutlu mesut yaşarsınız.

*bu hediye unisextir.
    *sürekli aynı hediyeyi alabilirsiniz. etkisini yitirmez.
    *kolay bulunur, uğraştırmaz.
    *performans/fiyat oranı yüksektir.
    *bu entry yi ciddi mi yazdım acaba ya?
  • hatun kisiye yuzlerce kirmizi gul gonderin, tabi butce yetiosa. bu sabah kapima geldi kipkirmizi bi obek 200 tane filandi. malesef bana degil yan komsuyaymis buna ragmen heycanlanmadim desem yalan olur.
hesabın var mı? giriş yap