• nefesi gorunur kilan bir madde.
    sevdiginiz kisinin urettigi sigara dumanini cigerlerinize cekmenin rahatsiz etmeyecegi oranda, yabanci birinin cigerinden cikanini yuttugunuzda igrendirecek olusum. cok kalabalik ve kapali ortamlarda bu durum fazla onemsenmez fakat, ornegin yolda yururken, onunuzden giden zat sigara icmektedir, tam nefes alacaginiz sirada sigarayi ufler ve siz goz gore gore onun cigerlerinden cikmis dumani icinize cekersiniz. garip bir refleksle dumani cikarmak icin nefes verirsiniz ama nafile, yabanci birinin nefesini icinize cekmissinizdir. ardindan, hosgeldin mide bulantisi!
  • ucunda hayal kurulandır.
  • icerdiği ajanlar solunum yolu mukozanızda direkt irritan etki yaratarak; inflamasyona ve mukus üretimi artışıyla karakterize kronik bronşite neden olan şey
    her tarafta defalarca kez söylenmiş olmasına rağmen;tekrar belirtecek olursam :amfizem,koah ve akciğer kanseri nin belirlenmiş en önemli nedenidir sigaranın dumanı..sırf bu nedenle bile sigara dumanına maruz kalmak istemeyen pasif içicilere saygı gösterilmelidir.üstelik sigara kullanmayıpta sigara dumanına maruz kalan bu insanlarda akciğer kanseri sıklığı;bu ortamda bulunmayanlara oranla 1,5 kat arttığı saptanmış..yani sigara dumanına gösterdikleri tepki bir tür obsesiflik değil..
  • tek haneli yaşlarımdı, akşam yemeğinden sonra salona geçilirdi ben hemen dedemin kucağında alırdım yerimi, dedem kahvesi önüne konduktan sonra yakardı sigarasını.
    o yakardı ben kaybolurdum... binip giderdim sigaranın dumanına.
    ikinci sigaraya geçemezdi düşlerim, hayal meyal hatırlıyorum da annem seslenirdi ''in hemen dedenin tepesinden...'' diye, yarım kalırdım.
    iki basamaklı yaşlarımda sigarayı bıraktı dedem, ben başladım.

şimdi dumanlı kalpler yapıp uçuruyorum, olimpiyat halkalarıyla dolduruyorum dört bir yanı. hep şaklabanlık hep hokkabazlık...
    şimdi ne hayal kurulabiliyor ne de büyülü bir his gelip konuyor göğsümün kafesine.
    şimdi, diyorum, gidip otursam dedemin kucağına bir fırtlık hayal kursam sigara dumanıyla.
  • babam evime misafir olarak geldi, camda iciyor eli disarida. oradan iceri girip benim yuzume geliyor... icmeyene geliyor icine ettigimin seyi.
  • biri suratıma üflediği zaman 'aaaaryukeeen' şeklinde bağıraraktan sağ apotkart ile street fighter tadı yakalayasımı getirten kül bulutu..
  • yukselirken yaptigi kaotik devinimlere sarmallara bakip evet iste hayatin anlami burda gizli dedigim sey..
  • kedilerin suratina üflenmesi durumunda, hayvanin sinir olup kacmasiyla ya da yari yolda "dur lan ne kaciyorum?" diye düsünüp geri dönerek üfleyeni tirmalamasiyla sonuclanir.
  • sigara tiryakisi olan birini bile zaman zaman rahatsız eden duman türüdür.
  • açık havada hava yerine soluduğumuz hededir. evet sinirleniyorum, sigara içmek dışında bir amaçla başını dışarı uzatan yok. benim gözlemlediğim tabii..
hesabın var mı? giriş yap