• insanın sesini konuşurken rutkay aziz, şarkı söylerken skin kıvamına getiren şey.
  • stres ve sıkıntı altındayken ortaya çıkan hastalıktır.
    sanılanın aksine üşütmeyle çok az ilgisi vardır. ağırlıklı olarak sıkıntılı ve stresli dönemlerde, sevgiden yoksun olunan anlarda ve kendinizle kavgalı olduğunuz zamanlarda baş gösterir.
    sevdiklerinden uzakta olanlarda daha çok görülmesi bu nedenledir. insanlarla temasın az olduğu dönemlerde hastalığın sıklaşmasının nedeni budur.
    öğrenciler için sınav. vize ve final zamanlarında, eşler arasında sevgisiz dönemlerde, ev taşıma, askere gitme gibi yaşamınızda büyük değişiliklerin olduğunda ortaya çıkması rastlantısal değildir.
    yoğun ve yorgun olunan dönemlerde insanın ilgi, sevgi ve şefkate en gereksinim duyduğu anlarda birazda karşısındaki kişiden beklentinin sağlanması için ortaya çıkar.
    sıcacık bir ses., azıcık ilgi, bir ufacık saçların okşanmasıyla tabiiki birazda limonata ile kolayca geçer.
    aslında en iyi ilacı sımsıcak bir anne sesi, sevdiğinin de seni seviyorum demesidir.
  • 5 kat giyinip battaniyenin altında tir tir titreten, ateş düşürücü almanızla "yandım allah" deyip üstünüzde ne varsa çıkartan, ilacın etkisinin geçmesiyle çıkardıklarınızı tekrar giydiren, sonra tekrar soyunduran ve iyileşene kadar bu döngüyü sürdüren iğrenç hastalık.
  • hani ilaç içersen bir hafta içmezsen 7 gündü lan! her haftasonu hasta oluyorum, tam oh pazartesi 2 gün rapor çakarım diyorum sabah bi uyanıyorum geçmiş. öbür cumartesi yine başlıyor. bu virüsler beni mi trollüyor yoksa! dna ipliğinizi koparırım akıllı olun, gezegenin adamı olun biraz.
  • bu hastalığı hızlandıran etmenler var elbette ama bu hastalığın temel noktası çok yorulmak, tabii her anlamda.

vucudun bi noktadan sonra, tamam hadi daha dur da dinlenelim, yarın yokmuş gibi koşturuyorsun bak sonun iyi değil diyip seni kitliyor.
  • soguga kar$i gosterilen alinganlik.. aslen bazi dokularda sicakligin du$mesinin bakterilerin uremesine zemin hazirlamasindan ortaya cikar.. zira normal vucut sicakliginda bu bakterilerin pek olayi yoktur. sonra da ate$ falan cikar uremeyi durdurmak icin..

(bkz: kendimden biliyorum)
  • erişkinlerin normal şartlar altında direnç düşüren en bir problem yok ise yılda 2-3 kez geçirdiği ve hayat boyu en çok en sık yakalandığı hastalık. sebep olan virüsler konuşma, hapşırma, öksürme ile havaya saçılarak 1-2 metre, hatta kuvvetli bir öksürükle 200 km hızla 5 metre uzağa fırlayabilirler. havaya saçılan virüsler tozlara asılarak 2 gün havada kalabilirler. öpüşme, el sıkışma da en garantili bulaşma yollarındandır.
    4 evrede gelişir.
    öncelikle hastalığın girdiği yerde yani burunda birkaç saat süren kaşınma, sıcaklık, tıkanıklık, yanma hissedilir. sonra birkaç gün boyunca hastalık yayılmaya başlar. boğaz şişer, ağrır ve kurur. hapşırığın başlaması ile birlikte sulu burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gözlenir. burun mukozası kırmızı ve şiştir. halsizlik ve ateş bu dönemde ortaya çıkar. üçüncü dönemde mukozanın rengi koyulaşır, akıntı yoğunlaşarak sarı-yeşil iltihaplı görünüme bürünür. son dönem iyileşme dönemidir. tüm belirtiler direnç ve istirahat durumuna göre 5-10 gün içinde azalır ve yok olur taa ki yeni bir virüsle karşılaşana kadar.
    korunmak için ellerin sık yıkanması, burnun karıştırılmaması , hapşıranlardan uzak durup öpüşülmemesi ve aynı mendille ikinci kez burun silinmemesi gerekir.
    spor yapmayan kişiler yapan kişilere oranla 4 kat fazla hastalanırlar.
    kaynak: sesin peşinde
  • hamama gidiyorsun. önce göbek taşında biraz uzan, derin yumuşasın, biraz su dök üstüne.

saunaya geçiyorsun, kum saatini de ayarla daraldığın an gidip ılık duş alıyorsun. saunadayken bol limonlu çay içiyorsun. iyice terlemen lazım. böyle titremeyle beraber su boşansın

buhar odasına geçiyorsun, fin'e. daralınca tekrar ılık duşa devam. sarınıp çık. büyük bardak taze sıkılmış meyve suyu iç.

tüm bunları yaparken ve hamamdan çıkarken dikkat et, iyi sarın, hava akımında kalma.

geçmiş olsun.
  • ofisimdeki 4 kişinin de 1'er haftalık rapor alacak kadar hasta olduğu (keçi gribiymiş), sonra benzer semptomlarla annemin evde 2 hafta yattığı kış sezonu boyunca, yakın çevremdeki bütün hastalıklardan yara almadan kurtulup dövme yaptırdığımın ertesi günü "ci'eeee" diyen, 7-10 gün terlememem gerekirken, beni ter nöbetlerine sokan, murphy kanunlarını hayata geçiren hastalıktır.

dövme bozulursa o ufo'yu, söndüren garsonun götüne enlemesine sokacam.
  • bir gün yatarsan ertesi güne geçecek, ama o bir gün yatmazsan haftalarca sürecek illet hastalık.
hesabın var mı? giriş yap