• 1998 yapımı underrated bilim kurgu filmi.

uzayda patates yetiştiren astronot hakkında kitap yazınca bestseller oluyor ve milyonluk filmi yapılıyor ancak bu film kıyıda köşede kalıyor. inanılmaz.

defalarca izlediğim, gerilim yüklü bir sci-fi olarak meraklılarına tavsiye ediyorum. dünya dışı bir yaşam formu ile karşılaşıp bunu tekrar insan psikolojisi üzerinden ele alması oldukça özgün. uzaylıyı değil, kendi zihnimizin derinliklerini irdeleten bir film olarak aslında aynayı bize tutuyor. insanoğlunun hayal gücünün sonuçları konusunda bizi uyarıyor.

sharon stone sönük kalsa da, dustin hoffman ve samuel l. jackson'ın performansları filmi taşıyor.

filmin en büyük eksisi sonu. ilgi çekici başlayıp, gerilimli devam ediyor ancak sonunun bağlanma şekli oldukça baştan savma. başka bir son yazılmış olsa şimdi kült bir film haline gelebilirdi.

-s!-
    filmdeki favori sahnem ise harry'nin tümdengelim yaparak öleceklerini iddia etmesi; "just as a matter of deductive logic norman."
    -s!-

meraklısına tavsiye edeceğim başka iki underrated bilim kurgu filmi ise (bkz: red planet) ve (bkz: mission to mars). ikisi de 2000 yapımı. izleyince the martian filminin hiç de özgün olmadığı fark edilecektir.
  • karışık bir bilim kurgu filmi... biraz the abyss (aslında çok ) biraz da alien...

en önemli ortak nokta bilinmeyen ve merak...

kitabını okumadım bilmiyorum... nasıl yorumlanmıştır sinemada...kıyası bende yok...film çokça uzun ve belli bir noktadan sonra bayıyor...

--- spoiler ---

okyanusun dibinde keşfedilen bir nesneyi araştırmak üzere dibe inen bir ekip ve olaylar olaylar...

küre nedir? nereden geldi-getirildi? bahsi geçen uzay gemisinin hikayesi nedir? zamanda yolculuk falan ?

bahsi geçen soruların mutlak cevapları yok... kimisinin hiç bir şekilde yok...

küre diye adlandırdıkları nesne ile muhatap olanların korkuları ne ise gerçeğe dönüşüyor ve bu korkularla seve seve yüzleşiliyor...

dustin abinin oynadığı karaktere her yolu yüklemişler... bir yerde bir sorun var norman koş...

harry altına yaptı norman koş bez getir...!

harry'nin küreye maruz kaldıktan sonra bayılması,uyandıktan sonrada yediği yemekte çılgın atması tam bir ailen sahnesi olmuş bu arada...

--- spoiler ---
  • filminde dustin hoffman in yanlis hatirlamiyorsam bir psikologu canlandirdigi,ote yandan uzerine vazife olmadigi butun islerle gorevlendirildigi yapim..karakterin ismi norman dır ve her 5 dk da bir şöyle bir replik gecer..
    -norman yangin cikti sondur!
    -norman atesleyicileri devreye sok!
    norman onu yap norman bunu yap...e norman da insan ama biraz insaf garibana..
  • hikaye olarak iyi olsa bile filme döküldüğünde kötü olmuş, hele final sahnesi hiç mi hiç olmamaış film. ayrıca benim içn özel bir anısı olan filmdir bu, öyle ki kaç sene önce sinemada arkadaşlarımla gittiğimde, film öncesi fragmanlar oynadığı sırada bir arkadaşımın "küreee" diye bağırmış tam o anda da müthiş bir sessizlik olmuş ve bu söz tüm sinemada yankılaşmış, beni de gülme krizine sokmuştu**.
  • uzaylı elemanla konuşma sahnelerine bayıldığım film..
    ama finalde öyle bir sıçılmış ki o tek güzellik de siktir olmuş gitmiş filmden..
  • sonu bi halta benzemeyen film. sen adami meraklandir gecenin ikilerinde sonra boyle son yap. olmaz boyle sey.

(bkz: film çıkışı seyirci yorumları)
  • üstte* kitabı yorumlamıştım, az önce filmini izledim. kitaba göre öyle hızlandırılmış şekilde geçiyor ki 130dklik film çabucak bitti gibime geldi. son işçiligi eksik bi film gibi durmasına rağmen fena değildi; senkron hataları ve barnes'in kötü oyunculuğu göze batıyor.

kürenin nerden geldiği açıklanmıyor denmiş. ilginç. açıkladılar halbüse. şöyle:

--- spoiler ---

sene 2043 (veya 2143, 2243, 2443, vs)... abd, gezinerek uzayı keşfetsin ve bulduğu ilginç şeyleri toplayıp dünyaya getirsin diye insanlı bir uzay gemisi gönderiyor. bu küre de geminin uzayın derinliklerinde yoluna çıkan ve toplanan nesnelerden biri. mürettabat ne olduğunu bilmiyor. ancak küre birbirlerini öldürmelerine neden oluyor. gemi de sonra belki otopilotta iken bir karadeliğe düşüp geçmişe yani 1710 yılına gidiyor (1998'ten 288 yıl geriye). dünya'ya geri döndüğünde ise henüz inşa edilmemiş olan üssüne, yani okyanusun ortasına, iniş yapıyor. amerikan deniz kuvvetleri de bunu tesadüfen buluyor.

yani bu küreyi bilmediğimiz uzaylı bir medeniyet, bizim gibi andaval yaratıklar bulsun diye uzaya salmış.

--- spoiler ---
  • bu film çok eleştiri almasına ve yapımcısını zarara uğratmasına rağmen benim favori filmlerinden birisidir. sanım 5-6 kez izlemişimdir ayrıca. su diyalog ise favorimdir;

harry: are you a religious man, norman?
    norman goodman: atheist, but ı'm flexible.
  • dustin hoffman dışında pek bir olayı olmayan film..

aklımda şu sinirli, hırçın ve dingil cümle kaldı bir de:

"bana jerry demeyi kes!"

-------
    dustin hoffman babanın önce "wag the dog" filmini izledi iseniz (bkz: iki film birden) bunu da izlemeniz iyiye delalet değildir,
    söyleyeyim.
hesabın var mı? giriş yap