• benim neslim o kadar uzunca bir süre orijinal oyun alamamanın sorunlarıyla boğuştu ki şu anda gerek olsun olmasın, oyunu sevsin sevmesin steam indirim dönemlerinde varını yoğunu koyuyor ortaya.

crack denilen o allahsız kitapsız dünyanın kahrını hayatımda bir tek sefer daha çekecek tahammülüm yok güzel insanlar. oynamayacak da olsam alırım, exe dosyasına bakar bakar eğlenirim.

yapanın edenin yedi sülalesine dua ediyorum. büyük karanlıklardan kurtardılar insanlığı. hele son senelerde o cracklerin geldiği hali düşündükçe hepten aklım almıyor. dosyayı kopyala, interneti kopar, kod yaz, bilgisayarın saatini değiştir, balkon penceresini aç, tütsü yak.

oyun mu oynayacağız, banka mı soyuyoruz.

beni ve tüm sevdiklerimi bu beladan kurtardı ya yumurta satsın steam üzerinden alırım. kimse korsan ürün kullanmaz aslında şu sistemi her medya için yaygınlaştırsalar. güncel ürünü istediğin fiyattan sat, zaman geçtikçe fiyatı indir, paket yap, kampanya sun, arşiv hizmeti sağla vur gitsin.

hırsız değiliz lan biz, sadece paramızın karşılığını istiyoruz.
  • sırf kadınların alışveriş deliliğini anlayalım diye kurulmuş bir oluşum bence steam. hani dersiniz ya sevgilinize veya eşinize "yahu dolapta daha giymediğin dolu kıyafet var neden birde bunu aldın ki?"

heh işte... şimdi anlıyor musunuz olayı?
  • afedersiniz kırk yaşında adam tanıyorum, altında boxer, üstü çıplak. çocuk gibi geçmiş bin ''lik ekranın karşısına, almış eline bol düğmeli, iki küçük vitesli bir yönlendirgeç, şakır şukur oyun oynuyor. içi tüketilmiş onlarca bira şişesi, büzük izmaritler ve külle tepeleme dolmuş küllük (cin yuvası), yer yer yere saçılmış cips tanecikleri arasında odaklanmış bir şekilde ekrana bakıyor. top patlasa yerinden kaldıramazsın. içindeki doymak bilmez çocuk yüzünden intihara meyilli. bunda ailesi tarafından terk edilmiş olmanın da etkisi var, korsan cd alacağım derken küçücük dükkanlarda birçok serseriyle tanışmasının da. interneti yok. bir akşam cd peşinde koşarken gasp edilip öldürülme riski var. üç çocuk babası, dil bilmiyor, menü ingilizce olduğunda oyunu iade ediyor.

pc'de steam ise müreffeh bir yaşamın, huzurun doğru adresidir. başka bir adam tanıyorum. canı sıkıldığında, word'u ve diğer çalışma dosyalarını aşağı atar, iki tıkla giriş yapar, oyununu oynar, sonra sıkılınca kapatır, tekrar işine döner. adam ailesinin baş tacı, seviliyor, internetten 5 dolar altı oyunlar satın ala ala tasarruf yapmayı öğrendi. zengin oldu, ailesiyle anadolu hisarı'nda bir villaya taşındı. dost bile tuttu. tek sorunu left 4 dead 2'da gavur çocuklarıyla küfürleşe küfürleşe yer yer dengesiz ve asabi bir karaktere bürünmesi, buna mukabil yardımlaşmayı orada öğrendi. iki çocuk babası, üç dil biliyor. en büyük dileği dünyadaki savaşların bitmesi, galaktik savaşların başlaması.
  • "are you ready?" diyen platform. yes abicim i'm ready! hanımdan izini kopardık 50 tl bütçem var amına koyacam ne kadar ucuz, indirimde oyun varsa talan edecem ulan!

tsi 20:00 için beklemedeyim.

edit: eğleniyor muyuz gençler :) vay amk layt selami imajı çizmişiz tabi maytap geçersiniz helal olsun. evlenince görecem oğlum ben sizi hanımdan habersiz bi çöp alabiliyor musunuz :)

edit 2:
    dead ısland collection
    garry's mod
    valve complete pack
    olmak üzere sepeti doldurdum. bu sepet toplam 49.05 tl tutuyor. yarın yada evvelsi gün alacağım. onun için bana 0,95 tl'lik oyun tavsiye edin gençler hanım 50'ye izin vermişken limitin sonuna kadar kullanalım boşa gitmesin 0,95 :)

debedition: ne çok benim gibi hanımdan korkan sözlük yazarı varmış. hepiniz çok iyi yürekli çok güzel adamlarsınız. parayı kahveye, kumara harcayarak ailesinin ocağını söndürmek yerine alt-üstü 50 tl'lik oyununu alıp akşamları evinde güzel vakit geçirmek isteyen. ailesine, evine bağlı adamlarsınız. karısını dövüp gündelikte kazandığı parasını almak yerine 50 tl'lik oyun için nezaketen izin isteyen adamlarsınız.

adamlar! romalılar!
    biz de biliriz karşımızdaki insanı hiçe sayarcasına kafamıza göre harcama yapmasını. kaldı ki bahsedilen meblağ öyle uçuk bir şey de değil. alt-üstü bir rimel bir aylaynır parası! ama biz naif olmayı seviyoruz sevdiğimiz insana değer vermekten hoşlanıyoruz. kadın-erkek eşitliğini istiyoruz.

adamlar! romalı adamlar!
    aramızda 50 tl steam için eşinden bütçe izni alamayan arkadaşlarımız var. bu naif bu güzel insanlar için 25 aralık günü kadıköy heykel'de bir direnişe başlayacağız.
    şaka lan şaka ben kopardım izni aldım oyunları. bir kaç gün benden haber alamazsınız steam'de oyun oynuyor olacağım :)

debeye sokan naif ve güzel yürekli kocalara selam olsun. o kocaların bütçeye izin vermeyen hanımlarına da yazıklar olsun. ne istiyorsunuz? adam kumar mı oynasın, kahveye mi gitsin!

steam id: naletcix
  • ulan adamlar türkiye gibi bir ülkeyi adam yerine koyup hizmet veriyor, türkçe site falan hazırlamış satışa sunuyor oyunları. bizim lavuklarda 3-5 lira daha ucuza alıcam diye para birimini değiştiriyor. hesap bloke olunca da support a ağlıyor ekşide ağlıyor.

size müstehak dallamalar. sizin internete girmeniz bile günah amına koyim. zihniyetini siktiklerim. gidin torrent dan indirin ne işiniz var sizin orijinal oyunla. hayır bu tür gavatlar yüzünden adamlar sikerim diyecek komple türkiye ip lerine kapatacak platformu o olacak.

bu olay sadece steam için geçerli değil. o meşhur donanımhaber ölücüleri de aynı bok. adam aliexpress den gözlük almış 1 dolara. küçücük bir hata var diye satıcıyla iletişime geçmiş yeni gözlük talep etmiş. satıcı da iyi niyetli ya profililinde kötü yorum gözükmesin ya onun da götünü sikeyin ayrıca, bizim malları adam yerine koyup yenisini yollamış. hikaye burada başlıyor...

yeni gözlüğü alan adam donanımhabere sıcak fırsat ekliyor beyler gözlük aldım beleşe diye. herkes o fotoğraftan adama yollamış aldığım ürün hatalı çıktı diye. çindeki adam 3-5 tane yollamış boş yere millete. sonra türkiye ye gönderim yapmamaya başlamış haklı olarak. gümrük sorunlarını vb bahane etmiş.

ulan nasıl sinirleniyorum şunları yazarken. cümleyi nasıl toparlayacağımı bilmiyorum. bir takım sik kırıkları yüzünden adam gibi alışveriş yapan insanlar zarar görüyor.

steam, dünyanın en büyük dijital oyun platformu. kaç ülkeden kaç milyon aktif üyesi var kimbilir. böyle bi ortam şu pezevenkler yüzünden erişilemez hale gelicek ona üzülüyorum.

edit: debe'ye girmişiz. ilkokul yardımı
  • indirim yapti diye eleştirilen platform. sonunda eksicilerden bunu da gördük.
  • "siyasetten bıktım biraz da şununla ilgileneyim dediğiniz ne varsa oraya da çökecekler"

arjantinle beraber türkiye'de türk lirası yerine dolar üzerinden ödeme yapılacağını açıklayan firma. koskoca bir devrin sonu bu, yutkunamadım bile görünce. gamepass kullanırız diyenler 1 sene sonra maliyetler karşılanamayınca orayı da kaybedecek, epic var diyenler düzgün oyun bulursa kendini kandıracak, torrent diyenler de bu gidişle 2028 seçimlerinden sonra oraya da erişemez hale gelir. en sonunda ölünce sela okunan resident evil 4 gibi sokaktan modlu korsan cd toplarız.

yazık. iktidarıyla muhalefetiyle nefes alınmayacak hale getirdiniz ülkeyi.
  • türkiye'de dolar kuruna geçtikten sonra bazı işlemlerde lidio diye bir şirketle anlaştığı kart ekstrelerinde gözüken kurum.

yaptığınız alışverişlerde para bazen direkt steam tarafından hesabınızdan çekilirken bazen "lidio /steam" tarafından çekiliyor. bu fark neye göre çözemedim. mesai saati içi/dışı, oyun firması, dönem vb açısından tutarlı bir ayrım yakalayacak kadar çok oyun almadım.

ancak burada paranıza dikkat etmeniz açısından önemli bir fark var:
    - eğer alışverişinizde para direkt bizzat steam tarafından çekilirse steam dolar olarak çekiyor, bu durumda da sizin bankanız kendi belirlediği dolar kurundan hesabınızdan/kartınızdan tl düşüyor.
    - eğer parayı lidio çektiyse dolar değil tl olarak çekiyorlar. burada da dolar kurunun üzerine %10 gibi faiş ve bankalardan kat kat fazla bir makas koymuşlar. yani 60 dolarlık bir oyun alacaksanız 66 dolar karşılığı tl'yi hesabınızdan çekiyorlar. yani bildiğin gasp var.

bu bakımdan önden de parayı kimin çekeceğini bilemediğinizden dolayı oyun fiyatlarına bakarken bu lidio haracını da dikkate almakta fayda var. burada harçlıklarını biriktirerek, dişinden tırnağından arttırarak oyun alan insanlar var sonuçta hala.

söz konusu fark benim için maddi açıdan çok büyük bir olay değil. ama prensip olarak kazıklanma hissi rahatsız ediyor. ben steam'e şikayet kaydı oluşturdum, "ya şu şark kurnazlarıyla konuşun kulaklarını çekin düzgün fiyatlasınlar, ya da bize önden hangi oyunu kendiniz çekiyosunuz hangisini outsource ettiniz gösterin, dikkat et bu oyunu alırken lidio tarafından kazıklanacaksın diye uyarın" dedim.

daha çok kişi tarafından şikayet edilse bir farkındalık yaratılabilir belki.
  • "torrent dururken netflixe her ay 9 dolar bayılmak enayilik" diyen amerikalı ölücülerin kuzenleri buraya da geliyor.

ölücülüğe veya ahlaksızlığa ekonomik kılıflar bulsak bile, bunlar elmayla armutu karşılaştırdıklarını farketmiyorlar.

netflixin verdiği hizmet, sadece torrentten de bulacağın filmleri izlemek değil. her yerden/cihazdan izleyebilmek, anında başlayabilmek, dosya yönetimiyle uğraşmamak, virüslü veya bozuk filmleri endişe etmemek, ultra-kişiselleştirilmiş tavsiyeler almak, vs. torrentin avantajıysa, popüler programların yeni bölümlerini yüksek kalitede izleyebilmek. netflixe üye olup, nokta atışlar için arada sırada torrent kullanmak mantıklı.

steamin verdiği hizmetse, görece netflixten bile daha iyi. netflixin tüm avantajlarına sahip ve bu avantajlar oyun alanında daha da önemli (virüs daha büyük sorun, bozuk kurulum daha büyük külfet). netflixin hiç bir dezavantajına sahip değil (oyunlar çıktıkları anda buradalar, kalite farkı yok). ek olarak beğenmediğini iade imkanı, otomatik yama, dlc ve mod kolaylığı, save dosyalarının ve oyun profillerinin silinme tehlikesi olmadan cloudda durması, achievements, vs. tabii çoğu kişi için en mühimi de multiplayer oynayabilmek.

yani bırak elmayla armutu, bunlar çürük elmayla charlize theronun yaladığı taze armutu karşılaştırıp "çürük elma bedavayken, o armutu niye (y)alasın ki?" diyorlar. garip bir örnek oldu, peki şu nasıl: charlize theron'u yalamak dururken virüslü şişme bebek sipariş etmek?

(kadınlar, bu analojiler bir gün elbette size de uygun hale gelecek, işte o gün muasır medeniyetler seviyesine çıkmış olacağız)
  • steam cüzdan hesabıyla kredi kartı borcu ödenebilen platform. te allam ya.
hesabın var mı? giriş yap