• "ne yoğurt ne mayonezle hazırlanır tarator. sirke, bayat ekmek, tokmakla dövülen ceviz, sarımsak. herhalde tarihe karıştı ya da karışmak üzere tarator." vedat milor

debedit: gecenlerde 50-60 midye kizarttim, hanim ve cocuklar fazla yemedigi icin icim disim midye oldu. ama yerken bir gariplik / eksiklik hissettim. evet, tahmin ettiginiz gibi taratoru yogurtlu yapmistim...
    bu entry'i begendiginize gore icinizde bilmeyenler veya gercegi hatirlayanlar olmustur.
    bundan sonra dikkat edelim dostlar.
    (ayrica midyeleri soda veya karbonatli su degil de birayla kizartiniz! *fish&chips kizartirken yapildigi gibi.)
  • icinde sarimsak barindiran super sos
    midye tava ve kalamar tavanin yaninda supper olur
    tek ba$inada ekmek banilarak yenebilir
  • balik rituelinden kopi peyst edelim. :)

(4 kişilik)

malzeme:
    3 dilim bayat ekmek
    10 adet ceviz içi
    1 çorba kaşığı zeytinyağı
    1 çay kaşığı üzüm sirkesi
    1 diş sarmısak
    ½ çay bardağı su
    ½ çay bardağı limon suyu
    tuz
    karabiber
    kırmızı biber

yapılışı:
    bayat ekmek dilimlerinin içlerini avucunuzun içi ile iyice ufalayın. su ilave ederek koyu bulamaç haline getirin.
    ceviz içlerinin kabuklarını ayıkladıktan sonra iyice dövün.
    bulamaç haline gelmiş ekmek içlerine dövülmüş cevizleri, zeytinyağını, sirkeyi, dövülmüş sarmısağı, tuz, karabiber ve kırmızı biberi ilave edip karıştırın. bir kenera koyup 10 dakika dinlendirin.
    soğuk (oda sıcaklığında) olarak servis yapınız.
    bu sos, midye tava ile çok güzel giden, marmara ve ege mutfaklarına has, akdeniz’in özelliklerini taşıyan bir sostur. kalamar tava ile de servis yapabilirsiniz. servis yaparken buzdolabından çıkmış gibi olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • yanilmiyorsam icinde bayat ekmek ici de bulunuyor.niye yanilayim?
  • scanner
  • raki mezesi
  • bugün de elim telefona bir gitti kutlamak için ama nafile. doğum günün kutlu olsun her neredeysen.
  • saclarini taratan kisi
  • başlığına mütemadiyen musallat olan ruh hastası bir güruh var. bir daha söylüyorum, cevabını alacağından şüphesi olan sağ iken yazardı. kuyruğunu kıstırıp kıstırıp sonradan vefatının üzerinden seneler geçmiş bir insanın aziz hatırasını kirletmeye çalışmazdı.

nafile çabaları ile şunun farkında olmaları iyidir; sözlük yazarı olan tarator iyi bir insandı, iyi bir insan olmaya çalışırdı. o yüzden ardından kim olduğunu hatırlayan ve hatırlatan benim gibiler olacak. ardından pisliğini saçmaya çalışanların ise başlığına tenezzül edecekler bile olmayacak. hezeyanları ile kaybolup gidecekler.

edit: bütün bu yazıp yazıp silen maçasızların aynı adam olma olasılığı var ki adres de belli zaten.
  • mardin'de bir beyefendi. kâh derebeyi, kâh ağa, bazen de sıradan bir vatandaş. öyle değerli bir büyüğüm ki, ben bile kelime bulamıyorum onu tarif etmeye. misafirperverlik kavramının şampiyonlar ligi, abiliğin nba final serisi, insanın bilemedim kaç olimpiyat altını. kısaca insan, has insan.
hesabın var mı? giriş yap