• ponyboy icin (bkz: thomas howell)
  • 16 yasindaki bir kiz tarafindan yazilmis kitap.
  • h.e hinton'un guzel kitabi. ponyboy curtis adli bi gencin agzindan yazilmistir ve 60larin sonlarina dogru olan donemdeki genclik cetelerini vesaireyi anlatir. soyle ki tulsa kasabasinda iki grup vardir, zengin soc(social*)lar ve fakir, karizma takilan greaserlar, ki bu gruba ponyboy da dahildir. iki kardesiyle yasayan kahramanimizin adini sikilan babasi vermistir, zaten abilerinden birinin adi da sodapop'tur(digeri de darry). ana tema bu cetelerin bitmez kavgalari ve yobazlik derecesine varmis nefretleridir. guzel quotelar vardir, west side story ve gone with the wind ile benzerlikleri bulunur.
  • (bkz: outsiders)
  • robert frost'un nothing gold can stay adlı şiiri bu romanın bir yerlerinde geçiyordu, tam olarak nerede hatırlamasam da.
  • ponyboyun darryi anlatırken kullandığı kelimelerle yazarın ya gay ya da kız olduğunu ele veren kitap.
  • oyuncuları arasında rob loweın da yer aldığı film.
  • yönetmeni francis ford coppola olan film. filminen büyük özelliği filmde oynayan hemen herkesin sonra ünlü olmasıdır. bir söylentiye göre filmi seyredenler arasında bile önemli sayıda insan ünlü olabilmiştir. bu ünlü olma fırtınası arasında gözden kaçan ilginç bir olay vardır filmle ilgili olarak; o da şudur ki, nicholas cage (ki f.f. coppola'nın yeğenidir öz be öz) amcasına gider der ki 'ben bu filmde oynamak istiyom amca, oynat beni oynat, oynat!' ancak coppola oynatmaz nicholas cage'i. bunun üzerine pek sinirlenen nicholas gurur yapar ve gider coppola olan soyadını cage ile değiştirir. ve meydan okur amcasına, senin soyadının avantajını kullanmadan ünlü olacam diye. velakin hemen sonraki yıl çevrilen rumble fish/siyam balığı filminde amcası rol verir de nicholas adam olur. olur mu, o da tartışılır ya başka entry'ye inşallah.
  • bu filmde oynayan herkesin daha sonra ünlü olmasının ötesinde, kariyerleri boyunca soyle ters bir denklem vardir: filmdeki onem siralarina ters orantili ilerler kariyerleri. mesela en goze carpan c. thomas howell yok olmustur, neredeyse hic gorunmeyen, bir-iki saniye beliren tom cruise ise iclerinden isleri en genisleten, en cok un kazanan ve para yapan kisi olmustur. garip bir durumdur.
hesabın var mı? giriş yap