aynı isimde "tolkien (film)" başlığı da var
  • (bkz: j r r tolkien)
  • humphrey carpenter'ın yazdığı başka bir biyografi kitabı. türkiye iş bankası kültür yayınları tarafından yayınlanacak.

arka kapak

--- spoiler ---

yazar kurguladığı dünyanın tanrısıdır’ lafı doğruysa eğer, yazar j.r.r. tolkien bu ulu makamı kesinlikle hak eder. orta dünya’yı kurgulayıp farklı halklar yerleştirmekle kalmadı, her kavme ayrı bir lisan ve o lisana gerçek bir tarih yarattı.
    --- spoiler ---
  • sinema çekimini az önce izlediğim biyografi görünümlü drama filmi. açıkçası edebiyatla haşır neşir biri olarak daha fazla edebiyat görmek isterdim filmde. ayrıca tolkien'in diller ile olan haşır neşirliği çok yavan kalmış filmde. ingiliz milliyetçiliği, elit yaşam vs. gibi unsurların öne çıktığı ve yer yer 'hadi biraz da yüzüklerin efendisine atıfta bulunalım.' 'ın amaçlandığı bir film olmuş yani. filmin adı tolkien olmasa sıradan bir drama seyrediyorum derdim yani...
  • 1973 yılında vefat etmiş üstad. ters çevirin bu yılı.

3: 3 rings for the elves
    7: 7 rings for the dwarves
    9: 9 rings for the humans
    1: one ring to rule them all
  • oğluma izlettirmek istediğim film. fedakar, vefakar, cefakar bir dahinin hikayesi. insanlığın bir tarifi varsa, acı kesinlikle malzemelerden biridir dedirten.
  • bir furyadir tutturmus gidiyor taniyan, seven ve bilmeyen herkes bunu yazildigi gibi okuyor. bir kere isim cermen orijinli ve ie uzun i diye okunur.

ikincisi boyle bir telaffuz ingilizcede cok nadir.

okunusu /tolki:n/ olmalidir. henuz izlemedim ama filminde de bu konuya deginiliyormus.
  • yazıyorum bazen,cevap vermiyor. kızıyorum ben de, küfür filan ediyorum. ama bu onun hoşuna gidiyor biliyorum. mutlu oluyorum o mutlu olunca ,ses etmiyorum bu yüzden. hiç kıyamıyorum bu hıyara. benim kardeşimdir kendisi, çocukluğumuz beraber geçmiştir. tsubasa ve misaki neyse biz de oyuz. isim babamdır benim. tabiki lotr'i biz de çok seviyoruz ama yine de onun kadar olamayız. kendisi orta dünya'da ete kemiğe bürünmüştür.
  • one does not simply walk into mordor için en birinci badi olma hayallerimi suya düşürmüş yazar. çok pis kıskancım olum! hepimizin başını yiyebilirim! *
  • koskoca edebiyat profesörü, yakışıyo mu sana hobbit gibi çocuk hikayeleri yazmak! derdi arkadaşları ona. iyi ki dinlemedin onları tolkien... babadan oğula efsane yarattı adam.
  • müthiş zeki insandır
hesabın var mı? giriş yap