• ingilizcesi consume olan kelimedir ve sadece consumable ürünler consume edilir (plaza dili edebiyatındaa bugün).

siz hiç bir yabancının i consumed 2 liters of water today dediğini duydunuz mu? veya i stop consuming bread dediklerini. sizden duysalar götleri ile gülerler. water drink edilir, bread eat edilir. meeting set edilir.
  • tükettiğimizden daha fazla üretmeliyiz. yoksa dünyayı tüketiyoruz yavaş yavaş.
  • üretmenin tersi. üretmek ne kadar mutluluk getiriyorsa tüketmek o kadar mutluluk götürüyor engel olamıyoruz efenim.

yemeği, suyu, havayı, bilgiyi, bilumum doğal kaynakları, ve hatta diğer insanları tüketirken bir durup düşünmek, hakkımıza düşeni şükran içinde şifa olsun diye tüketmek, tükettiklerimizden oluşan enerji ile yeni bir takım şeyler üretmek ömrümüzün verimini artırıyor benim anladığım.

emeğimize yabancılaştıkça tüketim konusunda da şuursuzlaşıyoruz gibime de geliyor.

ya da daha doğrusu böyle olduğuna yemin edebilirim ama kanıtlayamam.
  • üretim yok bizde
    full tüketim....
  • tamamlanmak, bitmek, sona ermek anlamındaki "tüke" fiilinden türeyen sözcüğümüz.
    bu fiil tamamlamak, bitirmek anlamındaki dilimizdeki "tü-" kökünden türüyor.

ış tükedi. (iş tamamlandı / iş sona erdi / iş bitti)
    - kaşgarî, divan-i lugati't-türk, 1073

tük: tam, bütün.
    tükel: tamamen, büsbütün.
    tükemek: yetmek, yetişmek, kifayet (bir işi bitirecek, sonlandıracak niteliğe erişmek)
    tükek: halka, çember, yük yükletilirken yükü sıkıştırmaya yarayan ve ipe takılan halka.
    tüketmek: bitirmek, sarf etmek.

bitiş
    sarf

edit: kaynak eklendi.
  • yemek içmek anlamında kullanımı o kadar yaygınlaşmış ki gerçek anlamından dahi daha yaygın bir alan kazanmış. oysa tüketmek tanımı nettir. bir şeyi harcayarak yok etmek. tüketme işi yeme yoluyla olabileceği gibi başka yollarla da gerçekleşebilir.
    bol bol su tüketin, fındık tüketin, ekmek tüketmeyin, şeker hiç tüketmeyin, şunu tüketin onu tüketin, bu ne böyle!
    geçen gün bir arkadaşım whatsapp grubunda bilgi paylaşmış. şebeke suyu kirli olduğu için tüketim amaçlı kesinlikle kullanılmamalıymış. aslında demek istediği şebeke suyunu içmeyin ve yemeklerde kullanmayın. banyo amaçlı kullanabilirmişiz. buyurun işte, sabah sağlık programlarında kıymetli doktorlar tüketin diye diye yemek yemenin tek anlamı tüketmek oldu. aslında banyo yaparak suyu daha çabuk tüketiriz. ama onun adına tüketmek denir mi hiç?
    dil sürekli değişim halinde derler ama bu sanki değişimden ziyade yozlaşmadır bence. böyle giderse her şey bir anda anlamsız gelecek. işte biz o gün tükeneceğiz.
  • yeme içme eylemi yerine kullanıldığında çok irite edici olan kelimedir.
    mesela biri elma tüketiyorum, muz tüketiyorum, vb. diyor.
    ben de yeseydi yiyorum derdi, demek ki başka bişey yapıyor diyorum.
  • alınacak bir şey kalmayana kadar kaynağı kullanmak, bitirmek
hesabın var mı? giriş yap