• üst edit 2: öncelikle tüm yazar arkadaşlardan. çaylaklardan ve bu başlığın üst sıralara taşınmasına ve gündemde kalmasını sağlayan herkese sonsuz teşekkürlerimi iletirim.
    ekşi sözlük ve siz değerli arkadaşlar sayesinde mağduriyetimi duyurabildim ve bilet paralarımın iadesini alacağımı an itibari ile öğrenmiş bulundum
    kanuni olarak herhangi bir hak talebinde bulunup bulunmayacağım konusunda kararsızım çünkü yakın zamanda tekrar yurtdışına çıkmayı düşünüyorum
    hak talebi derken de lütfen yazar arkadaşlar konuyu yanlış yere çekmesin
    düşük profil damgası vurularak seyahat hakkınızın geçerli bir sebep göstermeksizin elinizden alınması ve küçük düşürücü ve ayrıştırıcı bu ifadeyi size karşı hiç çekinmeden kullanmalarının hak doğuracağı düşüncesindeyim.
    gelen mesajlar için sonsuz teşekkürlerimi iletirim
    parayı alamasaydım bile kendimi çok özel ve değeli hissettirdiğiniz için ayrı ayrı mesaj atan yazarlar sağolun varolun.

——————————————————————-
    üst edit 1: 5. ve son oluşturduğum 10510503'nolu geri bildirime an itibari ile thy tarafından cevap verilmiştir.

gelen mail'i olduğu gibi buraya yapıştırıyorum

sayın xxxxxx. xxxxxx,

yaşadığınız olumsuz deneyim nedeniyle üzgünüz.

talebiniz doğrultusunda geri bildirimleriniz tekrar incelenmiştir.

geri bildiriminize istinaden, 9 mart 2024 tarihli tk193 istanbul/sao paulo ve 10 mart 2024 tarihli tk15 istanbul/sao paulo uçuşlarına varış ülkesinin uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle katılamadığınızı bilginize sunarız. ülke kural ve uygulamaları hususunda daha fazla bilgi için varış ülkesinin yerel otoriteleriyle iletişime geçmeniz rica olunur.

ancak, elimizde olmayan nedenlerle seyahatinizi gerçekleştirememenize istinaden mağduriyetinizi giderebilmek ve memnuniyetinizi sağlayabilmek adına satın almış olduğunuz 2352220827322 ve 2352219140169 numaralı biletlerinizin iade sürecini başlattık.

bunun yanında, geri bildiriminizde yer alan 2352220679359 numaralı biletinizin iade işleminin 11 mart, 2023 tarihinde 38791,38 türk lirası olarak hesabınıza geçtiğini sizinle paylaşmak isteriz.

bankaların iade süreçlerine bağlı olarak iade tutarının hesabınıza yansıması 2-7 gün arasında vakit alabilir. bununla birlikte biletinizi taksitli almanız durumunda ise iade tutarının da hesabınıza taksitli olarak yansıyacağı bilgisini paylaşmak isteriz. bankaların iade süreçlerinin değişkenlik göstermesi sebebi ile konu hakkında bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

ek olarak iadenizin hesabınıza geçmediğine dair bilgi edinirseniz ilgili döneme ait kredi kartı hesap ekstresi ile birlikte bizlere geri bildirim sayfamızdan “önceki geri bildirim” seçeneğini işaretleyerek bize iletmenizi rica ederiz.

ihtiyaç duyduğunuz her an çözüm odaklı bir yaklaşım geliştirmeye çaba harcadığımızı bilmenizi isteriz.

bilgilerinize sunar, gelecek seyahatlerinizde sizi yeni yerler ve farklı kültürlerle buluşturmayı dileriz.

saygılarımızla,

fatih g.

müşteri temsilcisi

—————————————————————-

2018 tarihinden bu yana sürekli giriş çıkış yaptığım brezilya ülkesine tekrar gitmek üzere türk hava yolları firmasından tek gidiş bilet aldım. bileti alma tarihim 23 şubat 2024 uçuş tarihim 9 mart 2024 satın alma tutarı
    toplam : try 38.980,52
    sonrasında türk hava yollarının brezilya'ya giden yolcular için gidiş tarihinden 3 ay süre içerisinde dönüş bileti şartı getirdiğini öğrendim ve tekrar türk hava yolları üzerinden 22 nisan 2024 dönüş tarihli dönüş bileti aldım fiyatı 38791.38tl
    9 mart günü uçuşumu gerçekleştirmek üzer istanbul havalanına gittim check-in işlemimi gerçekleştirip bavullarımı verdim ve biniş kartımı alıp pasaport kontrol noktasından geçtim. binişin gerçekleşeceği kapıda kapıların açılması üzere beklemeye başladım.
    kapılar açıldıktan sonra sıraya girdim sıra bana geldiğinde kontrol yapan thy görevlisi gidiş ve dönüş biletimin aynı pnr numarasına sahip olamadığı için beni uçağa alamayacağını söyledi fakat brezilya'nın konsolosluk sayfasında yada dış işleri bakanlığının resmi internet sitesinde aynı pnr numarası farklı olan biletlerin sorun oluşturacağı konusunda bir bilgi yok. burada yaşanan tartışamaları detaylandırmayacağım. zatan benimle birlikte 5-6 kişi daha benzer sebeplerle uçağa alınmadı görevli bilet paralarını thy geri bildirim hattından alabileceğimizi söylediği için ben de ertesi gün gidiş yani 10 mart 2024- 22 nisan 2024 gidiş dönüş şeklinde aynı pnr numarasına sahip bileti 57.335,31tl karşılığında satın aldım bavullarımı tekrar indirdiler ve havaalanında bir sonraki uçuşa kadar bekleyerek bavul teslimi, check-ın, pasaport kontrolünden geçerek bir sonraki uçuşu beklemeye başladım , kapı numarası belli oldu tekrar sıraya girdim ve sıra bana geldiğinde önceki gün uçağa binmemi engelleyen görevli pasaport ve biletimi inceledikten sonra beni uçağa alamayacağını söyledi sebep olarak da geri dönmeyeceğim konusunda görevli arkadaşa yeterli güveni vermemişim tartışmalar bölümünü atlıyorum bu arada önceki uçağa alınmama sebebim aynı pnr olmaması değil gözümün üstünde kaşım olmasıymış çünkü ertesi günde aynı pnr numaralı bilet ilede uçağa alınmadım. para iademizin thy geri bildirim hattından yapılacağı konusunda bilgi verildi. uçağa yüklenen bavullarım tekrar indirildi ve teslim edildi ve yapacak bir şey kalmadığı düşüncesi ile havaalanından ayrıldım. konu ile ilgili tüm biletlerimin iadesi için geri bildirim oluşturup thy sistemine yükledim biletler ödemeler yaşananların hepsi. 2 gün sonra geri bildirimim sonuçlandı gelen maili buraya yapıştırıyorum
    geri bildirim 1. sonuç

sayın xxxx xxxxx,

seyahatinize engel olan bu aksaklik igin çok üzgünüz.
    yapilan kontrollerde varis üke kurallari geregi ülke giriginizin engellendigini tespit ettik. seyahat engelinizin
    türk hava yollari'ndan bagimsiz gerçeklesmesi nedeniyle maalesef talebinizi olumlu degerlendiremiyoruz.
    bildiginiz gibi vize ve pasaport sartlari ülkelere göre degisiklik gosteriyor ve bu sartlarin takibinin seyahat öncesinde yolcularimiz tarafindan yapilmasi gerekiyor.
    bizler de türk hava yollari olarak seyahatinizi olumsuz yönde etkileyebilecek beklenmedik durumlari önlemek için
    hassasiyetle çalismalarimizi yürütüyoruz. amacimiz; tüm yolcularimizin gidecekleri ülkelere sorunsuz bir sekilde varmalarini saglamak.
    benzer bir problemle kargilasmamaniz için bir sonraki seyahatinize fikmadan önce, gideceginiz ülkenin
    konsolosluguyla iletisime gemenizi ya da mfa.gov.tr'den detayli bilgi almanizi tavsiye ederiz.
    elimizde olmayan nedenlerden dolayi sizi istediginiz yere ulastiramadigimiz igin üzgün oldugumuzu tekrar belirtmek
    istiyor ve gelecek yolculuklarinizda buluşmayı diliyoruz.

saygılarımızla,

berfin b.

müşteri temsilcisi

bu sonucu aldıktan sonra geribildirim merkezindeki müşteri temsilcisiyle görüştüm ve tekrar değerlendirmeye alacaklarını kamera kayıtlarının incelenmesi ve dosyayı başka birisinin değerlendirmesi konusunda güncelledik.

buraya kadar hiçbir şey normal seyretmedi ama burdan sonraki kısım tamamiyle anormal üstü

bügün itibari ile güncellemiş olduğum geri bildirim yanıtlandı ve bu yanıtı sizinle paylaşıyorum
    geri bildirim 2. sonuç

sayın xxxx xxxxx,

talebiniz üzerine geri bildiriminizi tekrar inceledik.

yapılan kontrollerde giriş yaptığınız ülkenin, güvenlik hizmeti kapsamında uygulanmakta olan profiling işlemleri sonucu, düşük profile sahip olduğunuzu ve bu kapsamda değerlendirildiği için uçuşa kabul edilemediğinizi bildirmek isteriz. seyahat engelinizin türk hava yolları'ndan bağımsız gerçekleşmesi nedeniyle maalesef belirttiğiniz bilet iade talebinizi olumlu değerlendiremiyoruz.

bildiğiniz gibi vize ve pasaport şartları ülkelere göre değişiklik gösteriyor ve bu şartların takibinin seyahat öncesinde yolcularımız tarafından yapılması gerekiyor. bizler de türk hava yolları olarak seyahatinizi olumsuz yönde etkileyebilecek beklenmedik durumları önlemek için hassasiyetle çalışmalarımızı yürütüyoruz. amacımız; tüm yolcularımızın gidecekleri ülkelere sorunsuz bir şekilde varmalarını sağlamak.

benzer bir problemle karşılaşmamanız için bir sonraki seyahatinize çıkmadan önce, gideceğiniz ülkenin konsolosluğuyla iletişime geçmenizi ya da mfa.gov.tr'den detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

elimizde olmayan nedenlerden dolayı sizi istediğiniz yere ulaştıramadığımız için üzgün olduğumuzu tekrar belirtmek istiyor ve gelecek yolculuklarınızda buluşmayı diliyoruz.

saygılarımızla,

kader d.

müşteri temsilcisi

bu olumsuz bildirim üzerine tekrar bir geri bildirimde bulundum ve olduğu gibi size aktarıyorum.

ilk biletim ile uçağa binememe sebebimin gidiş ve dönüş biletlerinin aynı pnr numarasına sahip olmadığı gerekçesiyle uçağa alınmadım . görevli arkadaş aynı pnr olursa uçabileceğimi söylediği için bir sonraki günkü uçağa dönüş tarihi aynı olacak şekide tekrar gidiş dönüş bileti aldım ve bu şekilde pnr numarası problemini aşmış olabileceğimi düşündüm. buraya kadarki süreçte düşük bir profile sahip olduğumun farkında değildim ve düşük profile sahip olduğum ilk uçağa alınmadığımda söylenmiş olsaydı 57.335,31 türk lirası karşılığında tekrar bir bilet almamış ve 24 saat havaalanında beklememiş olurdum. düşük profile sahip olduğumu bilebileceğim bir sisteminiz var mı eğer yok ise düşük profile sahip olduğumun nerden farkına varabilirim ve türkiye cumhuriyetinin bana vermiş olduğu seyahat hakkımın düşük profile sahip olduğumdan dolayı elimden alınması benim suçum mu ?
    eğer düşük profile sahipsem türkiye cumhuriyeti neden bana seyahat gerçekleştirebileceğim bir pasaport veriyor ve gitmek istediğim ülke ile vizesiz seyahat anlaşması imzalıyor?
    gideceğim ülkede yapmış olduğum seyahat planlaması çerçevesinde rezervasyonlarım hepsini sebepsiz bir şekide iptal etmek zorunda kaldım. çalıştığım iş yerinden bu seyahat için ücretsiz izine ayrılmıştım şimdi tekrar işimede dönemiyorum. bu geri bildirimi cevaplayan görevli düşük bir profilli birisine nasıl olumlu cevap verecek. bu değerlendirmenin adaletli bir şekilde yapılıp yapılmadığı konusunda türk hava yollarına nasıl güven duyabilirim. düşük profilli olan bana yazıklar olsun ki 30 yaşıma kadar sahip sahip olduğum profilimi yükseltememişim.

not(ilk almış olduğum gidiş geliş pnr numarası farklı olan uçuşumun uçuş bilgileri)
    -gidiş bilet no:2352219140169
    -dönüş bilet no: 2352220679359
    pnr numarası aynı olan ikinci almiş olduğum uçuşun uçuş bilgileri
    -bilet no 2352220827322
    satın almış olduğum 3 biletinde kesintisiz iadesini tarafıma ivedi ile arz ederim.

geri bildirim numaralarınıda sırasıyla buraya ekleyim

1. 10480685
    2. 10480748
    3. 10480804
    4. 10490939
    5. ve son oluşturduğum 10510503

son zamanlarda kendimi daha da sorgulamaya başladım. türk vatandaşlığı'nın anlamı artısı eksisi getirisi götürüsü
    bu olaydan sonra acaba dedim suriyeli olsam bunlar başıma gelirmiydi?

hukukçu arkadaşlardan konuyla ilgili bana yol göstermeleri konusunda bilgilendirme bekliyorum. gerçekten kafam allak bullak sağlıklı düşünemiyorum 135bin tl benim için büyük bir birikimdi
    nasıl olacak hiç bir şey bilmiyorum.
    yoruldum…
  • türk hava yolları covid döneminde iptal ettiği uluslararası uçuşumdaki 2 biletime (yaklaşık 2000 usd) çöktü.

o iletişim merkezi, vs. çalışmıyor güvenmeyin.

yıllar sonra biz tüketici mahkemesine başvurduk, umudumuz pek kalmasa da.

siz bekletmeden bunu yapın..

malesef eskilerin güvenilir thy si iki kuruşumuza göz dikmiş durumda.
  • rezalet gibi rezalettir. thy'nin insanları profillere soktuğunu öğrenmiş olduk bu rezaletle hayır benim bildiğim havayolu şirketi şart ne olursa olsun pasaport kontrolünden geçmiş yolcuyu alır götürür. daha sonra karşı ülkenin pasaport kontrolü de ülkeye alınıp alınmayacağına karar verir. thy nin yolcu seçme gibi bir görevi mi var eğerki varsa da bunu bilet satmadan önce yapıp size bilet satamıyoruz demesi lazım onu da demedi diyelim paraları bari iade edin bu kadar zincirleme rezaleti thy gibi bir firma çıkartmamalı

rezalet puanım 10/10

edit: user in ilk başta tek yön bilet aldığı genel hal hareketleri ile de geri dönmemek üzere gideceği için engellendiğini iddia edenler olmuş.
    olabilir ülkeden kaçıyor da olabilir sığınmacı olarak başvuracak da olabilir bu bizi de thy yide ilgilendirmez. daha geçen gün bir katil mısır üzerinden amerikaya kaçmadı mı o zaman keşke profiline baksaymışlar. pasaport kontrolünü devlet denetler o denetimi geçen her hangi bir bireyin seyahat hakkının engellenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

edit2: bir kullanıcı gönderilen yolcu gümrüğü geçip ülkeye giriş yapamazsa sorumluluk getiren havayolu şirketinde kalıyor dedi. böyle bir durum varsa bir nebze thy nin yolcuyu almaması sorgulanabilir. yinede nedeni pnr numarasına bağlayıp iki uçuşada kişiyi almamayı ve özellikle para iadesini reddetmesini haklı çıkarmıyor. sonuçta bu adam gidip kabul edilmezse uçak biletlerini hem gidiş hem dönüş için tahsil edersin. hiç götürmediğin yolcuyu pasaport kontrolden geçemezsen başıma kalırsın diye uçağa almamazlık yapamazsın. başta bu yolcuya bilet kesmezsin yada uçuşa en az bir kaç hafta kala durumu farkeder parasını iade edersin yolcunun. böylece kimse mağdur olmamış olur. yolcu önceden net şekilde niye uçağa alınmadığını bilir parası ve zamanı kaybolmamış olur. thy böyle rahat bir şekilde yolcu götürmeyip parayı alabiliyorsa yarın herhangi birimizin başına bunun gelmeyeceğini nereden bileceğiz.
  • yüksek profilli bir rezalet.

10/10
  • 135 bin az para değil. yazara geçmiş olsun diyorum umarım mağduriyeti giderilir.
  • 10 üzerinde 10’luk bir rezalettir.

yazar arkadaş umarım parasını eksizsiz bir şekilde tahsil eder.
  • --- spoiler ---
    hem 135 bin veriyorum hem düşük profilli deniliyorum
    --- spoiler ---
    havayolpaçino filmi gibi.
    taaayfffuuunnn hem e b i b i veriyorum <<< yazar anlatıda , tartışmaları pas geçmiş. ben örneği ekledim.
    .
    konu uçuşla ilgili olduğu için; “pas geçmiş”i cümle içinde kullandım
  • (bkz: #157960974)

çok değil 2023 ekim ayinda bana sattıkları biletimi tarafıma haber verme gereği duymadan havaalanında iptal etmişler ve uçak saatinden sonra bir çözüm önerisinde bulunmuşlardı ( o esnada yerel yetkililerle çözdük allah'tan da el kadar bebekle havaalanında kalmadık)

yani rezalet ötesi bir işletme. bizi bunlara mahkum eden sistemin ayrı emeği geçen kim varsa onun ayrı amına koyayım ben.

gerçekten okurken kanım çekildi. umarım çözüm bulursun, umarım yedikleri hak burunlarından gelir. gelişmeleri ilgi ile takip edeceğiz. rezalet puanım 10/10.
  • yanlış anlamadıysam istanbul havalimanı’ndaki thy görevlisi adamı kabaca “tipi güven vermiyor” diye uçağa almamış. gidip de dönmeyebilirmiş. olay bu şekildeyse fantastik derecede saçma. sana ne amk, bir mahzur görürlerse brezilya’dan geri çevirirler adamı. sen brezilya’nın gümrük polisi misin?

bir de öncesinde yalandan pnr numarası tutmuyor diye ayak yapmış üçkağıtçı hokkabazlar. sırf o yüzden bile bilet ücretini iade etmeleri lazım. inşallah bu arkadaş mahkemede hakkını tazminatıyla alır.

10 üzerinden 11 rezalet. evet 11.

edit: alınmama talebinin brezilya’dan gelmiş olabileceğine ve deport durumunda masrafların türkiye’ye ödetileceğine dair bilgi mesajları geldi. o zaman niye pnr numarası üçkağıdı çekiyorsunuz adama? açıkça söyleyin. adama tekrar bilet aldırmışsınız, onun da iadesini kabul etmiyorsunuz. adamın kaybettiği para, vakit, yaşadığı sinir stres vs. her türlü mağdur. havayolu firması mısınız, tokatçı filmindeki şevket altuğ musunuz?
  • türk hava yolları müşteri hizmetlerinin mabadından protokol uydurduğunu düşündüren rezalettir.

"giriş yapılan ülkenin, güvenlik hizmeti kapsamında uygulanmakta olan profiling işlemleri" diye bir şeyin nasıl olabileceğini ve hadi olsun diyelim, thy'nin bu detayı bilmesine rağmen yazara hâlen nasıl bilet satabildiğini merak ettirmiştir.

edit: bu rezalet başlığından 3-4 saat sonra açılan 15 mart 2024 thy açıklaması başlığındaki brezilya ile ilgili kısma bakınca, thy'nin kendi personelinin keyfi olarak yazarı uçağa almadığı gözüküyor. brezilya ile ilgili kısım şöyle:

--- spoiler ---

brezilya’ya seyahat edecek yolcular için ise gidiş-dönüş ve transit yolcular için dönüş bileti, otel rezervasyonu, transit uçuşlar aktarma süresinin 24 saati aşmaması şartı aranacak. ayrıca ülkeye uzun süresi konaklaması olup bagajı olmayan, beyan ettiği seyahat amacına uygun belgeleri bulunmayan, ilk kez yurt dışına seyahat eden ve kalış süresince yeterli olacak nakit veya geçerli kredi kartı olmayan yolcuların ülkeye girişlerine izin verilmeyecek.

--- spoiler ---

buna göre aynı pnr numarası gibi bir şartın da aranmaması gerekiyor. yani ilk gün alınan dönüş bileti, yazarın ilk uçağa alınmasına yetmeliydi. hukuken nasıl bir yola gidilebilir bilemiyorum fakat thy'nin hem hakaret ettiğini hem de dolandırıcılık yaptığını düşünüyorum.

edit 2: bir başka thy rezaleti için bu entry ve başlığa da destek verilebilir.
hesabın var mı? giriş yap