• katılmak için mühendislik fakültesi mezunu olmak aranmaktadır. tam liste şuradan görülebilir http://www.turkishairlines.com/…iris_kosullari.aspx

mesela hukuk fakültesinin derbeder mezunları hayal aleminde yaşamasın, kapısının önünden geçirmiyorlar anlaşıldığı kadarıyla.
  • aynı zamanda eğitimlerinin büyük bir kısmını florida institute of technologyde yapmaktadırlar. birlikte büyüdüğüm üst komşumun miami'den gönderdiği boy boy fotoğraflarından anladığım kadarıyla adamlar bildiğiniz uçuyor.
    (bkz: hasetinden çatlamak)
  • iktisat mezunu olan can ciğer arkadaşımı amerikaya eğitime göndermiş akademidir. ondan sonra mühendisliğe geçtilerse bilemem tabi.
  • öğrencileri olmak için yanıp tutuştuğum akademi.
  • elinde geçerli bir ingilizce dil yeterliliği belgesi olmayan beni evrak teslimi için çağırmış kurumdur. evet içimde hep bir pilot olma hayali vardı ama o da böyle lanet bir zamana denk geldi. hayallerim suya düştü. alacağın olsun thy.
  • giriş sınavlarından bir tanesi olan halk arasında yapan merkezin adı ( hta ) ile anılan sınav hakkında aydınlatıcı bilgiler içeren güzel bir kokpit.aero haberi için tıklayın.
  • girebilmek icin gecmeniz gereken asamalar su sekildedir:

1- gecerli dil belgesi(minimum toefl'dan 75 ya da ilets'ten 6.5)
    2- crm sinavi
    3- dlr
    4- mulakat
    5- saglik muayenesi

son asamalarin arasinda bir de ingilizce mulakat vardi sanirim. ama korkulacak birsey yok cunku bunda basarisiz olursaniz, 8 haftalik ingilizce kursundan sonra esas egitiminize baslayabiliyorsunuz.
  • [http://www.airporthaber.com/…temi-degistiriyor.html http://www.airporthaber.com/…temi-degistiriyor.html]

eğer thy böyle bir uygulamaya geçerse, ülkemizde parası olmayanın pilot olma hayalleri tamamıyla yokolacak. akademi ben ve benim gibi havacılık sevdalılarının en büyük şansıydı, inşallah thy uçuş eğitim akademisini rafa kaldırmaz.
  • (bkz: #40010722)
  • enteresan seçme aşamaları olan akademidir, süreç şu şekilde işler;

belge teslimi: burada sizden gerekli belgeleri isterler bunlar; nüfus cüzdanı,vesikalık fotoğraf, linsans diploması, cv, toefl yada ielts sonucu, askerlik durum belgesi, son altı ay içinde alınmış sicil arşiv kaydı. bide orada boy kilo ölçüp boy kilo endeksine uygun olup olmadığınıza bakarlar.

crm: hta tarafından yapılan çok enteresan bir sınavdır. bir psikolog geçer 10 kişilik grubu alır karşısına 4 saat boyunca çeşitli oyunlar oynatır en sonunda da birebir mülakata alır. sözde psikolojinizin pilot olup olmamaya uygun olup olmadığına bakar.

dlr: almanlar tarafından hazırlanan bir sınavdır çeşitli yetenek modülleri vardır oldukça zordurlar ama çalışmaya üstesinden gelinir. genel olarak kişinin görsel hafıza, multitasking, kısa-uzun hafıza yetilerini anlamak üzerine yapılır

kurul mülakatı: dünyanın en saçma mülakatıdır girersiniz beş dakika sürer. anne baba mesleği sorulur, özgeçmişiniz hakkında biraz konuşulur, duruma göre oradaki elemanların kafasına gelen enteresan bir konudan bahsedilir ve biter. burada geçmenizin torpille olan doğru orantısından bahsetmeye gerek yok.

sağlık kontrolü: anlaşmalı hastanelerden 600 lira civarı olan bir ücret karşılığında alınabilecek bir rapordur. çeşitli şeylere bakarlar en çok merak edilen gözdür herhalde buradaki kriter yanlış bilmiyorsam iki gözün toplamının 5 i geçmemesiydi ama çok istiyorsanız lazerle çizdirince de sorun olmuyormuş.

bunların hepsini geçerseniz eğitim alacağınız yer belli olur gider eğitim alırsınız. %10 oranında eğitimden başarısız olanlar vardır bunlarda paşa paşa evlerine geri gönderilirler. bu eğitim masraflarını thy karşılar tabi pilot olunca maaşınızdan keserler. yalnız bu aralar işleri değiştirmeye başlıyorlar anlaşılan o ki artık thk da insanların kendi paralarıyla eğitim alıp sonrasında kendilerine gelmesi için iş garantili pilot yetiştirme programı başlattılar. ama benim tavsiyem babadan paranız yoksa kredi falan çekip bu işe girmeyin sonra bir sakatlık falan olursa pilot olamadığınız gibi üstüne de borçlarla kala kalırsınız. daha detaylı soruları olan arkadaşlar mesaj atabilir elimden geldiğince tecrübelerimi paylaşırım.

not: bu bilgiler 2013 yılından edinilmiştir lakin thy sistemini çok sık değiştirdiği için güncelliği zaman içinde kaybolabilir. mesela son aldığım duyuma göre crm yi kaldırıp yerine dlr-2 getirmişler.
hesabın var mı? giriş yap