• eskiden, osmanlı zamanından günümüze ulaşan bir uygulama, bir çeşit gelenek.
    osmanlı'da eve gelen misafire "aç mısın?" diye sormak ayıp sayıldığından hemen bir kahve pişirilir, yannda su ile ikram edilirmiş. misafir açsa suya uzanır, sudan içermiş. o zaman derhal sofra kurulur, yemek çıkarılırmış. toksa zaten mesele yok, keyifle kahvesini içermiş.
    güzel bir gelenek ha!

ekleme; aldığım "kaynak nedir?" mesajları üzerine yaptığım eklemedir. bu bilgi kulaktan bilgidir. islam eserleri müzesi restoranı'nda katıldığım bir iftar programında, müzenin kahve köşesinde biz misafirlere kahve yapımı ve tarihçesi anlatılmıştı. kaynak budur.

debe editi: debeye girmiş ilk ve tek entrymi gecikmeli olsa da şöyle bir seveyim ben.
  • bir diğer görüşe göre, ağızda kalabilecek fazla telveyi temizlemek için verilir.
  • içinde nar taneleri ,ince bir dilim elma ve yeşil nane yaprağıyla servis edildiğinde ne hoş olur.
  • çeşme suyudur. yıkanmaktan dolayı, suyun yumruklarını yiye yiye yüzü gözü çizikler içinde kalmış, ufak tefek boksör bir bardağın içindedir.
  • yeme-içme kültürünün en hüzünlü detaylarından biri olan sessiz, işinde gücünde bir karakterdir. damla sakızlı türk kahvesinin damla sakızı kaşığa sarılı olarak bu suyun içinde servis edilir kimi zaman, o zaman bir anlam, bir ruh kazanır misal.
  • gereksiz sudur. nasıl olsa gerçek nedenini bilen fazla yok artık. bir tepside 7-8 fincan kahve ve 7-8 bardak su. zaten herkes en fazla bir yudum içiyor, su israfından başka bir şey değil.

(bkz: sığ yazar)
  • mevsim ne olursa olsun soğuk olması gerekendir.
  • bardaktaki dudak payı sade sudan daha fazla bırakılır.
  • kahve acı veya sıcak olduğunda can kurtarıcım olan sudur kendisi tarihini, geleneğini, ıvırını zıvırını bilemeyeceğim

24 haziran günü gelen edit:

sarp: türk kahvesinin yanındaki su kahveden önce içilir genel kültür olsun :d
    ben: öyle mi :)

ama banane şimdi kahve acı olunca ne içicem likörü mü shotlicam olmaz öyle şey damak tadı meselesi
  • kahveden önce içilmesi gereken sudur. ağızdaki tadı sıfırlayıp kahve içmeye hazırlaması açısından. bir yudum bile olsa içerim. kahvenin yanında getirmemişlerse de caz yapmam, çok da gerek yok bi yerde.
hesabın var mı? giriş yap