• (bkz: sari mersedes)
  • türkiye'yi yurt içinden arap'a götürmek eyleminden daha zararsız bir eylemdir.

(bkz: arap sermayesi)
  • bireysel olarak arabayı daha ucuza alma amaçlı yapılacaksa; astarı yüzünden pahalıya gelen iş.

kaçakçılık amacıyla yapılacaksa da; küçük-orta sermayeyle yapılamayacak iş.
  • bi aralar pek bir moda arkadaş babası mesleğiydi,öyle ki serbest meslek cevabıyla yarışıyordu neredeyse.herkesin babası bi yerlerden özellikle de almanya'dan mercedes getirir haldeydi.o kadar mercedesi kim aldı hala anlamış değilim
  • türkiyeye yurtdışından araba getirmek denildiğinde bu işlem gümrük mevzuatı açısından bir kaç şekilde olabilmektedir.

taşıtı ithal edebilirsiniz; ki bu işlem için dış ticaret müsteşarlığından ithalat izni almanız gerekmektedir. bu şekilde getirilen taşıt serbest dolaşıma girmiş olacağından, türk plakası alarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. ancak bu iznin alınması için gerekli şartları sağlamak zor olduğundan bir adet otomobil getirmek pek mümkün değildir.

yurtdışında 24 ay (bu sürenin istisnaları vardır) ikamet ettikten sonra kesin dönüş yaparak naklihane kapsamında ithal edebilirsiniz. (bkz: naklihane ve bedelsiz ithalat gümrük müdürlüğü) bu kapsamda getirilen taşıt gümrük vergisinden muaftır. ancak kdv ve ötv ödemeniz gerekmektedir. ödenecek tutar aracın motor hacmine göre değişir. aynı zamanda taşıtın aldığınız tarihte 3 yaşından büyük olmaması, kesin dönüş kapsamında türkiyeye geldiğiniz tarihten 6 ay öncesinden üzerinize kayıtlı olması gerekir.

geçici ithalat rejimi kapsamında getirebilirsiniz; ki bu işlem taşıtın ticari ve kişisel kullanıma mahsus olmasına göre değişmektedir. bu kapsamda getilen taşıtlar serbest dolaşımda değildirler. (yani satamazsınız, herkes kullanamaz, üzerinde değişiklik yapılamaz ve belli bir süre sonunda yurtdışı edilmesi gerekir)

yabancı plakalı ticari kullanıma mahsus kara taşıtlarının türkiyeye girişlerinde 30 gün süre verilir. bu süre sonunda taşıtın yurtdışı edilmesi gerekmektedir.

yabancı plakalı kişisel kullanıma mahsus kara taşıtı ise iki şekilde türkiyeye geçici ithalat rejimi kapsamında giriş yapabilir.

sadece yabancı uyruklu şahıslar için ma mz plaka alınarak.

getiren şahsın uyruğundan bağımsız olarak turistik kolaylıklar kapsamında. bu kapsamda getirilmesi halinde taşıt türkiyede en fazla 6 ay (yurtdışından emekliler için 1 yıl) kalabilir. bu süreler getiren şahsın yurtdışında bulunduğu süreler göz önünde bulundurularak hesaplanır.

konu ile ilgili geniş bilgi http://www.gumruk.gov.tr/ adresinde sıkça sorulan sorular başlığı altında bulunmaktadır.

edit: 13.10.2015 tarihli resmi gazete'de yayımlanan değişiklik ile 24 ay olarak değiştirilmiştir.
  • bu ülkede bulunmayan ve belkide asla bu ülkede herhangi biri yada kurumdan alamayacağım bir aracı diyelim ki amerikadan buraya getirmek istiyorum. araştırmalarıma göre amerika kırsalında 2000-3000 dolar civarında satılan bu aracı burada kullanmak bana yaklaşık 40 bin liralara mal oluyor. garantiside yok. şimdi merak ediyorum neden bu kadar zor ve pahalı bu iş:
    1- ben amerikaya 3000 dolar verip 3000 dolarlık mal alırken ülkem zararamı giriyor da aradaki farkı benden çıkarıyor %120 vergiler koyarak?
    2- yada benim oralara gidip o arabayı bulup getirmemde bir yardımdamı bulunuyor bana ki bunun hizmet karşılığını alıyor benden? ulan taşımasına 4000 lira verecek olan benim orda 24 kalmak zorunda olan benim hani hizmet?
    3- bu iş 40 bin liralara değilde 73 model bir aracı alıp burada kullanmak gemi ile taşımasıyla, az da olsa vergisiyle 15 bin liraya mal olsa, bu sokaklar amerikan arabaları ile mi dolup taşacak? vatandaşlarının çoğu bu şekilde araç sahibi oldukları için sen yurt dışından sıfır araç getirip satamayacağın için krize mi gireceksin?

beyler ayıptır. 80lerde doğmuş biri olarak tüm seksen ve 90 ların ortalarına kadar amerikan filmlerini izlettirdiniz kanallarınızda. şimdi büyüdük para kazanır olduk. almak istedik bu ibnelerin kullandıklarından. adamlar bile unuttu bu modelleri biz unutmadık. biz dediğimde 3-5 kişi. bu olay çok özel bir durumdur. bin kişiden 1 kişi sevdalanır 1 kişi almak için üşenmez uğraşır gider alır. bi çoüu varki üstüne para versen binmem der, çok yakar der, çok arıza yapar der, gerek yok der... almaz, tenezzür etmez bunlara. özel bir durum bu. bu kadar zorlaştırmanın alemi yoktu bu işleri. ayıp ayıp. bir sonraki seçimlerde bu mevzuya göre vereceğim oyumu. hodry meydan amk!
  • ciddi ciddi amerikadan tesla model s getirtmek istiyorum. şuan ki yasal mevzuatları bilen varsa yeşillendirsin
  • butun google u yalayip yutmama ragmen hala cifte vatandaslar icin saglikli bilgi alamadigim durum...

eger bu islerle ilgili tanidigi olan veya bilgisi olan sozlukcu arkadaslar varsa ve ulasabilirlerse ben de bu entryi editler ayni durumdaki insanlari aydinlatabilirim...
  • çifte vatandaşların getiremediği sadece çalışma izni olan vatandaşlara tanınan bir hak. vergisini ödicem diyen herkes tabii ki getirebilir.
hesabın var mı? giriş yap