• selami şahin'i mumla aratan espiriler yapıyordu güner ümit. bi keresinde yarışmacılara soru soruyor;

g.ü.: lağımlara sir ünvanı verilirse ne denir?
    yarışmacı: eöö..
    g.ü.: ah malesef.. süre doldu. (seyirciye döner) ne denir efenim? ney? hı? hayır.. "boksör" denir kekeke. di mi ya..

allah kahretsin 10 seneden fazla geçti hala aklımda.
  • sol frame de görünce "eyvah güner ümit geri mi dönüyor" diye beni irkilten yarışma programı.
  • bu akşam 20.30'da sahnehal de sahnelenecek oyun.

yazan: nur can kara
    yöneten: emrah eren
    dekor-kostüm: melih karakurt
    işık: alev topal
    yönetmen yardımcısı: güney zeki göker

polis: alican yücesoy
    amir: gökhan bozkurt
    adam: mert denizmen
    ipek: ece çelikçapa
    ceylan: canan atalay
    simitçi: güney zeki göker

“turnike döner, yerler değişir. siz önünüzdeki kolu aşaği iterken arkadaki kol kiçiniza vurur”

kurbanın ve failin, sorgulayanın ve sorgulananın yer değiştirdiği "turnike" çarkı, bu kez "pedofili" ekseninde dönecek.

o dönmeye devam ederken, fırtınalarla havalanan kelebeklerin kanat çırpışları sağır edecek hepimizi... saklananları sobeleyecek, aynı şarkıya sığınıp hep bir ağızdan yüksek sesle fısıldayacağız olan ve bitmeyeni.

duyuyor musunuz?

salıncak(ses): defne şener günay
    sunucu(ses): beyti engin
    ses kumanda: sercan elikara
    işık kumanda: ahmet barut
    reji asistanı: dilara gül
    dekor realizasyon: güney zeki göker & onur soyal

http://www.mybilet.com/eventinfo.php?eventid=11754
  • yeni ilk yardım bilgilerine göre artık mecbur kalınmadıkça kullanılmaması gereken kanama durdurma metodu. turnikenin kullanılacağı durum için şöyle denmiş;

"çok sayıda yaralının bulunduğu bir ortamda tek ilkyardımcı varsa, yaralı güç koşullarda bir yere taşınacaksa, uzuv kopması varsa ve/veya baskı noktalarına baskı uygulamak yeterli olmuyorsa turnike yapılır."

turnike yerine uygulanması gereken methodlar; kanayan bölgeye temiz bir bez ile baskı uygulanması ve sağlık merkezine ulaşılana kadar bezin yaradan kaldırılmaması. kanamayı azaltacak baskı noktalarına basınç uygulanması. örneğin bir atardamar kesiğinde kanamanın üstündeki bölgeye elle yapılacak baskı.

illa turnike uygulanacaksa, turnike 15-20 dakikada bir gevşetilmelidir.
  • bir kadının bir erkek grubundaki bireylerle sırayla olması hali.tüm grup elemanları bu kadınla olmayı tamamladığında turnike tamamlanır
    (bkz: iğrenç)
  • kanamayi durdurmak icin yaranin ustune biseyler sarma ve koldan igne vurulurken damarlarin ortaya cikmasi icin kolun ust taraftan sarlmasi olayı ve bu islem icin kullanilan kalin lastik...
  • bu turnike programı yüzünden internete bağlanamazdık, hatlar hep meşgul olardı "aradıınız yöne..." demekten yorulmuştu kadın, sibörg yapmıştı telekor yine de yetişemedi. önce trt'de sonra star'da sonra da atv'de yayınlandı bu program...

star'da yayınlandığı zamanlarda güner ümit'in "mumsondu ile ilgili bi espri yapması sonucu, star binasını basmıştı aleviler, program yayından kaldırıldı, güner ümit'te piyasadan...
  • kan kaybını önlemek ya da yavaşlatmak için kullanılan ilk yardım prosedürüdür. bunu yapmaya kalkışan kişi nasıl bir sorumluluk aldığını bilmeli ve ilkyardımı uygulayıp hastayı bırakmamalıdır.
    turnike esnek bir malzeme ile yapılmalıdır. mesela gergin iple yapılmaz, dokulara hem zarar verir hem de sonuca istenilen ulaştırmaz.esnek olmayan malzeme yoksa bir kalem/dal parçası, uzun herhangi bir anahtar ile çevirilerek yapılabilir.
    turnike yapıldıktan sonra her 15 dakikada bir gevşetilmeli, sonra tekrar sıkılmalıdır ki hasta bok yoluna kangren olmasın.
    kesik-yaralanma bilekteyse turnike yaranın hemen üstünden degil, omuz altındaki herhangi bir yerden sıkılır çünkü dirsekten bilege kadar olan kısımdaki damarlar iki kemigin arasından geçiyor olabilir ve damarı sıkmanız imkansız ya da zor olabilir, omuzdan dirsege olan kısımdaysa tek belirleyici kemik vardır ve damarlar kan akışını durdurmaya müsaittir. bu kural bacakta da aynen geçerlidir.
  • bilardo da 3 bantta en kolay sayi alma bicimi.ters ve duz olarak 2 ce$ittir..
  • her geçen gün sinirimi daha fazla bozan program.. şans eseri ne zaman denk gelsem türkiye'nin tanınmış isimleri( ankaralı turgut gibi!) beni kendimden geçirmekte;

- türkiye'ye gelen dünya'nın en zengin adamı microsoft'un başkanı?
    ankaralı turgut: ohooooo. bütün zor sorular bana geliyo.. hakkaten ama yeter..
    - ya kaç gündür gazetelerde adam. bugün aydın doğan'la çıktı gazetelere. anlaşma yapmışlar falan..
    a. t. : ohoo. yok valla bilemem..
    - bill gates yahu bill gates.. sor hadi yanındakine..
    a.t. : soru neydi ki?
    - microsoftun başkanı..
    a.t.: neyy?? migro?? mikrofost??

tabi bunun dışında 101-8 gibi soruları da 30 saniyede cevaplayamayanlar devam etmekte. şu programı izlemek için en ufak bi çaba sarfetmiyorum ama şansıma sürekli denk geliyorum ve mazoşistliğimden kurtulamıyorum..
hesabın var mı? giriş yap