• hey gidi hey. çocukluğa ışınlandık resmen. çocukken ben de açma kapama tuşunu arabaya benzetir bir ileri bir geri oynatırdım. kıymetliydi çok.
  • ülkemizde elektrik kesintilerinin günün en doğal parçası olduğu 80'li yıllarda her evde 2'şer 3'er tane bulunmuş olan nostaljik portatif aydınlatma edevatından bir tanesi.
  • çalışma saatleri yatsı namazı dönüşü ile sabah namazı gidişi arasındadır. bunun dışındaki bir zaman diliminde çalıştırılamaz. oyun amaçlı 2-3 defa yakıp söndürmeye izin verilir o kadar, devamında kafaya şaplak gelir. ayrıca bunun yavrusu muhtar çakmağıdır.
  • pil haznesi böyle flask flask flask diye açılırdı ve içinde pilleri tutan zoviği zoviği yapan spiral teller bulunurdu. nefis bir sovyet tasarımı.
  • rahmet dedemin dedem kullanırdı, köydeki evimizde hala durur. askerde de benzerleri var.
  • 90 lı yılların sonuna kadar trafik polisleri sıklıkla kullanırdı bunlardan. sinemalarda yer göstericilerde de olurdu.
  • genelde onun arka pil kapagi yalama olurdu ve siyah elektrik bandiyla yapistirilirdi. bi de lambanin oldugu on kismini cevirdikce isigin odagina ayar verirdik. sonra fazla ayar vermekten kafa kismi elimizde kalirdi ve panikle geri yerine takardik. sonra da "ha boyleymis meger bu benim de bi an odum bokuma girdi" diyip ayar vermekten essegin amina su kacirirdik.
  • kullanılmadığı zaman arkası çıkarılan el feneridir.

neymiş piller eriyomuş öyle.
  • hey gidi hey pil yetiştiremediğimiz için çekmecede yıllarca saklı kalmıştı ama me zamam elektrik kesilse gider açmaya çalışırdım, ah ah o pili trrs yerleştirmeler falan
  • güzel ışın kılıcı olurdu. sessizdi ama efekti ağzımızla yapardık. düğmesi iki aşamalı açılırdı. ilk tıkta ışık yanmazdı ama. bir ara rastlantıyla keşfetmiştim, düğmeyi ilk tıkta bırakıp da kırmızı düğmesine basarsan ışık yanıyordu. ikinci tıka getirirsen ışık sürekli yanıyordu. anlık yakıp söndürmek için böyle bir sistem kurmuşlardı.
hesabın var mı? giriş yap