• sonbaharı seven insan.
    ben severim. evi sevmekle ilgili olabilir mi acaba? böyle havalarda peluş terlikler, pijamalar, sıcak çikolata, çay ya da nescafe ve kitap, dergi, gazeteler vardır. ben de bunu çok seviyorum işte.
  • grilerin insanı. küçükken hep güneşli, berrak havayla mutlu olurken büyüdüğüm için midir nedir, gri/kapalı ve bulutlu havaları çok seviyorum.

kahvemi yapasım, mısır patlatasım, film izleyesim geliyor. film dediğimde romantik olmayacak bilim kurgu falan şöyle. yemin ediyorum, benim için antidepresan falan. böyle bi mayışmalar, bi mutlu olmalar falan...

yazın ise, dışarı çıkmayıp evin içinde tıkılı kalsam bile cildim sıcaktan dengesini şaşırıyor.

halbuki kar, kış, sonbahar, bulutlu rüzgarlı hava öyle mi? değil işte değil. geceleri daha huzurlu dalıyosun uykuya. yazın uyu uyuyabilirsen, sıcaktan nemden.

böyle güzel yani, yalnız mikailden rica edeceğim şu yağmuru falan biz evdeyken düzenlerse güzel olur.*
  • en sevdiğim havalar daima yağmurlu ve kapalı havalardır benim. pek çoğunuzun bunun nasıl bir şey olduğunu anlayamadığına da eminim. siz ne kadar "yağmuru seven" insana şaşırıyorsanız, ben de sıcak yaz güneşinde mutlu olan insanı yadırgıyorum işte. dışarıda güneş açtıkça ruhum kararıyor, enerjim tükeniyor...

yaşadığım şehrin de etkisi var bunda elbet. izmir'de kışlar kış bile değildir. yağmur ferahlığı yazın bolca özlenir. bir de hava kararmadan, hafif loş ışık çökmeden şehrin üstüne doğru düzgün kendine kalamayan bir insanım ben. hava saat 9'da kararınca okunacak hiçbir kitap bitmiyor, izlenecek filmler yarım, aranacak insanlar - düşünülecek şeyler, incelenecek makaleler, yazılacak yazılar erteleniyor bir şekilde...

yağmuru seven insan introverted kişilik özelliğine sahip olabilir benim gibi. kendiyle kalıp deşarj olmayı sever... güzel bir müzik, kitap, kahve, kedi ve yağmur sesi instagrama yüklenecek fotoğraf karesinden çok daha fazlası benim için...
  • neden ilginç bulduğunuzu anlamadığım insan tipidir. depresyonda olmak ile ilgisi yok, tam tersi depresyonda olan insanın zaten zihni hep yağmurlu bulutludur; güneş ister enerji ister. yağmur yağınca etraf sessizleşiyor, herkes evlerine çekiliyor ve tüm alan sana, hayal gücüne kalıyor. ya yanındakileri ya da yalnızlığını kucaklıyorsun. mis gibi toprak kokusunu çekiyorsun içine, etraf sessizleştikçe sanki zihnin de sessizleşiyor. kendini dinleyebiliyorsun, doğayı dinleyebiliyorsun. an'ın tadını çıkartamayanlar ne demek istediğimi zaten anlayamaz.

edit:imla
  • benim,
    asosyalim,
    sokaklar boş oluyo,
    iyi oluyo...
  • işsiz kişilerdir. vakitlerinin birçoğunu deniz manzaralı evlerinin camlarından ellerinde kahve ile sallanan koltuklarında geçirirler.

sen sabahın köründe kalk, toplu taşıma kullan, yağmurda çamurda yol yürü, sabahtan akşama kadar ofisten çıkma, akşam yine sabahki cehenneme gir, akşam 8-9 da evde ol sonra da yağmur ve kapalı hava seven insan ol. çok ütopik geldi bu bana.
  • depresif değilim, evlatlık da değilim, çok romantik de sayılmam. ama kapalı hava ve yağmur bana serinlik, güzel kokular, sessizlik, temizlik, derin ve sağlıklı uykuyu çağrıştırırken sıcak hava ter kokusu, sivrisinek ve bilumum haşerat, derinleşemeyen terli uykular, miskinlik çağrıştırıyor.
  • güneşli havalarda mutlu olan, huzur bulan insanlar nasıl normalse buda o derece normaldir.

havayı açık ve güneşli gördüğümde hava kararana kadar odadan çıkasım gelmez(odada ki perde ışık geçirmemektedir çünkü). hava soğuk, kapalı olduğu zaman değme keyfime. hava öyle olunca huzur buluyorum bildiğin, baya baya mutlu oluyorum.
  • valla hiç hüzün müzün veda falan romantizmine girmeyecem. benim bu. yağmur ve kapalı havalarda çok daha mutlu oluyorum.

tezim de şu: herkes içinde ihtiyaç duyduğu şeyi arar. o yüzden güneşli, sıcak, baharlı, kokulu havaları seven insan neşesiz insandır. neşelenmek için bunlara ihtiyaç duyar. benim gibi kapalı hava insanı da sükunet arar. mis gibi yağmur sesi. dırdır gürültü yok. bağırış çağırış yok.
  • ruh haline iyi geliyordur. güneş ve bayıltan sıcaklarda değil de, kapalı ve yağmurlu ve belki hafif serin havalarda kendisini daha enerjik ve iyi hissediyordur.
hesabın var mı? giriş yap