• alışık olmadığı bir iyilik ile karşılaştığı için buna cevap verme ihtiyacı duyan yayadır.

aslında bir kültür olması gereken şey ülkemde iyilik haline gelmektedir ne yazık ki. sen arabanda oturduğun yerde konforlu konforlu oturuyorsun, arkanda yol vermekle tıkanacak bir trafik falan da yok... yaya ise yürüyüş eforu sarf ettiği gibi her türlü sıcak, soğuk yağmur, çamur, toz, ekzoz dumanı durumu ile karşı karşıya. tabi ki insan olarak yayanın üstünlüğü olacak, arabaya bindin de o insandan daha büyük bir şey mi oldun?

ağa - maraba anlayışı genlerimize işlemiş, yani ata binmiş olan ağadır, atı olmayan ona hürmet etmelidir. ancak genel olarak şöyle bir şey de var;
    (bkz: trafikte yol verilince oluşan mahcubiyet duygusu)

tam tersine haklı gururun bokunu çıkartan yayalar da vardır.

(bkz: yol verilince ağır ağır hareket eden yaya)
    (bkz: yol verilince küstahlaşan yaya)
  • hatta bazı yayalar bunu yaya geçidinde bile yapıyorlar. gerçi ülkemizde, normalde olması gereken şeylerin bile insanlara lütufmuş gibi sunulmasından dolayı çoğu vatandaşta iyiliğe karşı mahcubiyet durumunun olması doğaldır diye düşünüyorum.
  • güvenemiyordur, haklıdır.
  • dünyanın hatrına döndüğü bir kaç güzel insandan biridir. bu yayadan zarar gelir mi hiç?
  • bir de şu modeli var; ben durup yol veriyorum, kadınım ya o da bana yol veriyor. işaret ediyorum sen geç diye, hayır diyor sen geç. günlük nezaket ihtiyacımı karşılıyor sağolsun.
  • adablıdır. kendisine yol veren insanın kendisi yüzünden çok beklemesini istememektedir. güzel düşüncedir.
  • türkiyede edindiği bu alışkanlıktan dolayı (malum korku, türkiyede trafikte araçların üstünlüğü vb.) trafik kuralları düzgün işleyen ve yayaların üstün olduğu ülkere (avrupa, amerika vb. ülkeleri) gidince de aynı şekilde tepki verir. hatta kaldırım kenarında beklediği için duran arabaya anlam veremez, bir süre mal mal bakıştıktan sonra canhıraş koşar karşıya...
  • amerika'da yasiyorum; burada yayalar yaya gecidine kamp kuruyo amk, adam telefonunda video izleyip gulerek eglenerek yarim saatte geciyo. yayanizin kiymetini bilin ey turk milleti.
  • mağazada baktığı giysileri dürerek yerine koyan insanın kuzenidir. ince düşünengiller familyasındandırlar.
  • kadın şoför yol verdiğindendir.
hesabın var mı? giriş yap